Slováci sa snažia žiť zdravšie, robia však základné chyby. Osobný tréner radí, na čo si dať pozor
- Slováci sa čoraz viac zameriavajú na zdravý životný štýl
- Mnohí športujú aj štyrikrát do týždňa, uprednostňujú cvičenie večer
- Problémom je stres a nedostatok spánku
- Slováci sa čoraz viac zameriavajú na zdravý životný štýl
- Mnohí športujú aj štyrikrát do týždňa, uprednostňujú cvičenie večer
- Problémom je stres a nedostatok spánku
Čoraz viac Slovákov sa zameriava na aktívny život a zdravý životný štýl – pravidelne cvičia a dbajú na vyváženú stravu. Nejde pritom len o stravu a pohyb, zdravý životný štýl zahŕňa komplexný prístup k životu.
Riadi sa tým aj väčšina respondentov, ktorá sa zapojila do ankety Startitup. Pýtali sme sa, koľkokrát denne Slováci cvičia, ako často jedia, ale aj na to, čo je pre nich najväčšou prekážkou pri dodržiavaní zdravého životného štýlu.
Z ankety vyplynulo, že Slováci najviac zápasia so stresom a nedostatkom spánku aj času. Väčšina z nich si dáva záležať na pravidelnej strave a pohybe. Až 29 % hlasujúcich však uviedlo, že jedlo má len dvakrát do dňa.
Slováci zápasia so stresom a nedostatkom času
Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že začať zdravo žiť nie je náročné, problémom býva trpezlivosť a konzistentnosť. Až 36 % Slovákov v ankete Startitup uviedlo, že v ceste za zdravým životom im často stojí nedostatok času.
Čas, resp. jeho nedostatok bráni ľuďom aj v príprave jedla doma – vyvážená strava, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, bielkoviny a zdravé tuky, je pritom pre správne fungovanie dôležitá. Pozri si tipy na rýchle a zdravé recepty →
Okrem nedostatku času majú Slováci problém aj so stresom – až 34 % ľudí uviedlo, že práve stres je to, čo im často bráni v dodržiavaní zdravého životného štýlu.
Vplyv stresu na telo:
- bolesti hlavy,
- neprestávajúca únava,
- problémy so spánkom,
- bolesti žalúdka,
- svalové napätie.
Slováci však majú problém aj s nedostatkom spánku, s ktorým zápasí 31 % hlasujúcich. Kvalitný spánok je pritom nevyhnutný pre obnovenie tela aj mysle a jeho nedostatok môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a celkový výkon.
Vplyv nedostatku spánku na zdravý životný štýl
- Strata koncentrácie: spánok je neoddeliteľnou súčasťou upevnenia pamäti a schopnosti učiť sa. Obe tieto schopnosti sa nám zhoršujú, ak spíme málo.
- Úzkosti a depresie: nebezpečné je hlavne to, že nedostatočný nočný spánok nevyvolá tento stav okamžite, ale pomaly a postupne.
- Hlad alebo túžba po jedle: ak je organizmus vyčerpaný, dožaduje sa zvýšeného prísunu energie. Tú mu môžeme dopriať jedine prostredníctvom jedla a pitia.
„Nevyspatý organizmus túži hlavne po zvýšenej konzumácii cukru. Okrem toho, že k nárastu hmotnosti prispeje zvýšená chuť do jedla, tak sa rýchlosť nášho metabolizmu začne výrazne znižovať. To vedie k inzulínovej rezistencii, ktorá môže organizmus priviesť do nebezpečného prediabetického stavu,“ vysvetlil osobný tréner Martin Bobek.
Energia sa dá dodať aj zdravo
Ak človeka chytí hlad a nemá možnosť sa normálne najesť, existujú aj vhodnejšie alternatívy, ako ho utíšiť do doby, kým si pripravíme plnohodnotné jedlo.
Napríklad proteínové tyčinky, ktoré obsahujú dostatok bielkovín, ale zároveň minimum pridaných cukrov, sú dobrou voľbou, po ktorej siahajú aj športovci. Existujú aj proteínové tyčinky bez pridaného cukru →
Na jedle a pohybe si Slováci dávajú záležať
K zdravému životnému štýlu jednoznačne patrí pohyb – ideálne taký, ktorý človeka baví. Z ankety Startitup vyplynulo, že Slováci často a radi športujú. Až 60 % ľudí vykonáva nejaký druh športu pravidelne, pričom 55 % preferuje večerný pohyb.
Podľa odborníkov nezáleží na tom, kedy počas dňa vykonávame športovú aktivitu. Ľudskému telu je jedno, kedy vydá energiu, no zhodujú sa na tom, že ideálnejšie je cvičiť v ranných hodinách z jediného dôvodu – ak sa človek rozhodne cvičiť po práci, je možné, že sa k tomu už nedostane.
Podľa ankety sú Slováci viac naklonení individuálnym športom, za ktoré hlasovalo 55 % ľudí. 26 % strieda individuálne športy so skupinovými a čisto skupinové uprednostňuje 19 % hlasujúcich.
Slováci si dávajú záležať nielen na pohybe, ale aj na strave, ktorá je alfou a omegou pri zdravom životnom štýle. 69 % uviedlo, že jedia pravidelne trikrát do dňa, a 29 % hlasujúcich sa stravuje len dvakrát do dňa.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Cvičenie nalačno nemusí vyhovovať každému
Častou otázkou býva aj to, či by mal človek cvičiť nalačno alebo najedený. Je to však veľmi individuálne a závisí to od preferencií a osobných cieľov.
Niektorí ľudia uprednostňujú cvičenie nalačno, pretože tvrdia, že to zvyšuje spaľovanie tukov a zlepšuje výkonnosť. Naopak, iní ľudia sa musia pred tréningom najesť.
Konzumácia malého vyváženého jedla pred cvičením môže poskytnúť telu potrebnú energiu a živiny na efektívne tréningy. Po tréningu je dobrou voľbou aj proteínová tyčinka.
Proteínové tyčinky sú výborná záchrana
Ideálna proteínová tyčinka má vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov. Tyčinky je vhodné konzumovať pred aj po tréningu alebo v prípade, že človeka pochytí veľký hlad a nemá možnosť sa normálne najesť.
Na trhu je množstvo proteínových výrobkov a pri výbere je vhodné sa zamerať na ich výživové hodnoty. Napríklad proteínové tyčinky od Maxsport sú bez pridaného cukru a obsahujú až 25 % bielkovín. Vyrábajú sa v troch obľúbených príchutiach – Brownie, Slaný Karamel a Crunchy Coco.
Proteínové tyčinky majú niekoľko benefitov:
- sú výborným zdrojom vlákniny,
- dodávajú energiu bez pridaného cukru,
- sú ideálnym zdrojom energie v čase pred tréningom aj po tréningu,
- predstavujú skvelý spôsob, ako jesť sladké maškrty zdravo,
- v čase po tréningu sú skvelým nástrojom pre naštartovanie regenerácie.
Správna regenerácia po tréningu je alfou a omegou
Pre telo je po cvičení dôležitá aj správna regenerácia. Po každom tréningu je veľmi podstatný strečing, ktorý zníži riziko svalovky. Vhodné je aj doplniť bielkoviny, napríklad proteínovou tyčinkou.
Po tréningu je vhodná aj masáž, ktorá odbúra stres a dobrou voľbou je aj striedanie teplej a studenej sprchy. Skúsení športovci vedia, že by tú istú partiu svalov nemali zaťažovať dva dni po sebe. Svaly totiž potrebujú často aj 48 hodín na úplnú regeneráciu.
Odporúčania osobného trénera
Či chceme schudnúť, nabrať alebo udržať si hmotnosť, na prvom mieste je vždy kontrola stravy. Podľa osobného trénera Martina Bobeka od stravy závisí 80 až 90 % úspechu.
Neznamená to však, že sa budeme úplne vyhýbať niektorým jedlám. Sú rôzne druhy diét, s ktorými sa môžeme stretnúť, ako napr. nízkosacharidová diéta, stredomorská diéta, prerušovaný pôst, vegánstvo a podobne.
„Ja mojim klientom odporúčam pestrú vyváženú stravu a hlavne piť veľa vody. Čiže na prvom mieste máme pitný režim, čo je cca 20 ml až 40 ml na kilogram našej hmotnosti. Následne zeleninu a ovocie – táto zložka by mala tvoriť takmer polovicu celodenného príjmu potravy,“ odporúča Martin.
Dôležité je kombinovať aj zdravé tuky a bielkoviny – nielen vo forme rôznych druhov mäsa, ale kombinovať ich so strukovinami, vajcami alebo orechmi. Treba mať však na pamäti, že v mäse, syroch a orechoch sa okrem bielkovín nachádzajú aj tuky.
5 tipov od osobného trénera, ako si udržiavať zdravý životný štýl:
- jesť zdravo a pravidelne,
- zvýšiť pitný režim,
- pravidelný pohyb, či už vo fitku alebo na čerstvom vzduchu, najlepšie 4x do týždňa,
- vyhnúť sa alkoholu a fajčeniu,
- dopriať si dostatok spánku.