Slováci sa stanú svedkami vzácneho vesmírneho divadla. Potrvá len pár minút
- Čiastočné zatmenie Slnka nastane už o pár dní
- Pozorovať ho bude možné i zo Slovenska
- Ide o vzácny jav, potrvá niekoľko minút
- Čiastočné zatmenie Slnka nastane už o pár dní
- Pozorovať ho bude možné i zo Slovenska
- Ide o vzácny jav, potrvá niekoľko minút
Priprav sa na jedinečný jav, ktorý bude možné sledovať aj od nás, zo Slovenska. Už o niekoľko dní sa staneme udalosti, pri ktorej mesiac na zopár minút zakryje Slnko. Dôjde tak k čiastočnému zatmeniu Slnka, a ak počasie umožní, budeš to všetko môcť pozorovať.
Zatiaľ čo najjasnejšie môžu tento jav pozorovať v blízkosti severného póla či v Rusku, dá sa zahliadnuť i v celej Európe a častiach Afriky či Ázie. Ako informuje iMeteo.sk, ak chceš zatmenie vidieť, do kalendára si zapíš blížiaci sa dátum 25. október.
Slnko v tvare polmesiaca
Vesmírne predstavenie sa na Slovensku začne v utorok 25. októbra približne o 11.15 h. Proces bude postupne vrcholiť a maximálna fáza tohtoročného čiastočného zatmenia nastane v Bratislave o 12:21 h a v Košiciach o 12:26 h.
Slnko v tomto čase uvidíš v tvare polmesiaca. Hrúbka jeho tvaru sa pritom bude meniť v závislosti od miesta, odkiaľ budeš toto „divadlo“ sledovať. Napríklad v Bratislave má Mesiac zakryť 42 percent slnečného disku, zatiaľ čo na východe to bude vo väčšej miere. V Košiciach zakryje 48 percent Slnka a v Humennom skoro 50 percent.
Portál iMeteo radí, aby si pri sledovaní tohto javu nezabudol na ochranu očí. Môžeš použiť špeciálne okuliare, ktoré ochránia oči pred možným poškodením. Veda na dosah podotýka, že pri sledovaní sa dá použiť napríklad aj priemet Slnka cez ďalekohľad na papier.
Vysvetlenie čiastočného zatmenia
Zatmenie Slnka nastáva, keď sa Mesiac na svojej dráhe okolo Zeme dostane medzi našu planétu a Slnko. V takom prípade sa všetky tri vesmírne telesá usporiadajú v jednej priamke. Slnko, Mesiac a Zem v tomto poradí spôsobia, že zdroj tepla a svetla našej planéty ostane na chvíľu „zatienený“.
Pri zatmení či úplnom zatmení, musí byť celé Slnko schované za Mesiacom. Keď sa však Slnko neskryje za Mesiac úplne celé, a teda sa tieto telesá nedostanú do úplnej priamky so Zemou, nastáva čiastočné zatmenie. No a práve tento jedinečný úkaz môžeš pozorovať 25. októbra.
Existuje i takzvané prstencovité zatmenie. Ide o vzácny druh zatmenia, ktorý nastáva, keď sa Mesiac nachádza v najvzdialenejších bodoch svojej eliptickej dráhy okolo Zeme. Jeho tieň nedosahuje na Zem a okolo tmavého Mesiaca vidíme prstenec jasnej slnečnej fotosféry.
Tohtoročné perzeidy
Tento rok si už mohol pozorovať i najlepší meteorický roj roka. Perzeidy vrcholia v polovici augusta, a ako sme ťa informovali, často za sebou v zemskej atmosfére zanechávajú dlhé „brázdy“ svetla a farieb. Ide aj o jeden z najpočetnejších rojov. Sú známe aj svojimi „ohnivými guľami“, ktoré môžu na oblohe zotrvať dlhšie než samotná stopa po meteore.
Keďže vrcholia v auguste, perzeidy sa v minulosti nazývali aj slzami svätého Vavrinca. Ide o mučeníka z obdobia Rímskej ríše, ktorého 10. augusta v roku 258 za vlády Valeriána upálili. Katolíci preto verili, že sú jeho ohnivými slzami.
Krvavý mesiac
Minuloročný november priniesol na Slovensku ďalšie špeciálne vesmírne divadlo, o ktorom sme ťa informovali v tomto článku. Máme na mysli čiastočné zatmenie Mesiaca. Tieň vtedy pokryl 97 percent jeho povrchu.
Vidieť si tak mohol iba jeho malý kúsok. V tomto momente sa ti mohol mesiac javil ako červenohnedý.
„Rovnaký jav, ktorý robí našu oblohu modrou a naše západy slnka červenými, spôsobuje sčervenanie Mesiaca počas zatmenia Mesiaca,“ vysvetľuje jav NASA na svojej webovej stránke.
„Počas zatmenia Mesiaca sa Mesiac sfarbí do červena, pretože jediné slnečné svetlo, ktoré dopadá na Mesiac, prechádza cez zemskú atmosféru. Čím viac prachu alebo mrakov bude v zemskej atmosfére počas zatmenia, tým bude Mesiac červenší,“ pokračuje. Tento jav je tiež známy pod názvom „Krvavý mesiac“.
Zdroje: iMeteo.sk, Veda na dosah, archív SIU