Slováci sa známou chybou oberajú o vysoké dôchodky. Ak platíš minimálne odvody, spozornej
- Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje od 62 do 65 rokov
- Tým, ktorí si platia minimálne odvody, hrozí v budúcnosti nízky dôchodok
- Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje od 62 do 65 rokov
- Tým, ktorí si platia minimálne odvody, hrozí v budúcnosti nízky dôchodok
Až 80 percent živnostníkov na Slovensku si podľa Sociálnej poisťovne platí minimálne odvody. Mnohí možno netušia, že na výšku penzie vplýva práve výška odvodov, ktoré si živnostník platí.
Práve tým, ktorí si platia minimálne odvody, hrozí v budúcnosti nízky dôchodok, píše Pravda.sk.
Dôchodkový vek pre živnostníkov sa pohybuje od 62 do 65 rokov. Už od roku 2008 platí zákon, ktorý živnostníkovi ukladá povinnosť povinne prispievať na dôchodkové sporenie. Ak ako živnostník platíš nízke odvody, máš ako SZČO k dispozícii viac peňazí ako obyčajný zamestnanec, no platenie minimálnych odvodov sa ti odrazí na výške tvojej budúcej penzie a aj na dávkach od štátu.
Možnosť platiť nízke odvody dáva samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príležitosť využiť paušálne výdavky. Týmto spôsobom môže živnostník odpočítať až 60 percent zo svojich príjmov bez ohľadu na skutočné výdavky. Takto si môže SZČO znížiť svoj daňový základ a vymeriavací základ pre odvody. Z týchto základov sa napríklad vypočítavajú dávky v nezamestnanosti a dôchodok pre živnostníka.
Minimálny vymeriavací základ predstavuje polovicu priemernej mzdy spred dvoch rokov, čo v tomto roku znamená 652 eur. Ak teda živnostník platí len minimálne odvody, jeho nárok na starobný dôchodok bude približne polovičný oproti tomu, ak by bol zamestnaný a zarábal priemernú mzdu. No mnohí živnostníci dostanú len minimálne dôchodky.
Od 1. októbra 2023 sa základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov dôchodkového poistenia, ktorá sa používa na výpočet minimálneho dôchodku, zvýšila na 145 % sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. To znamená, že základná suma minimálneho dôchodku teraz činí 389,90 eura mesačne.
Nezabudni na kombináciu pilierov
Ak chceš ísť ako živnostník do dôchodku skôr, môžeš si zvoliť cestu predčasného dôchodku, no s istými obmedzeniami a penalizáciami. Okrem povinných odvodov si živnostník môže založiť aj dobrovoľné dôchodkové sporenie, ktoré ti umožní zhromaždiť si dodatočné finančné prostriedky na dôchodok.
Dobrovoľné sporenia spravujú rôzni dôchodkoví správcovia a živnostníci si vyberú ten, ktorý im vyhovuje.
Ak by si ako SZČO chcel dosiahnuť vyšší dôchodok, mal by si to tom začať uvažovať už v čase svojej podnikateľskej činnosti. Kľúčom k zvýšeniu dôchodku je kombinácia I., II. a III. piliera a individuálne investovanie na vlastnú päsť.
Ak si mladší ako 50 rokov, stále sa ti oplatí vstúpiť do II. piliera, no na to, aby si dosiahol čo najvyššie zhodnotenie finančných prostriedkov, by si mal investovať do indexového fondu v II. pilieri.
Práve tento fond investuje nasporené peniaze na akciovom trhu, a ten prináša najvyšší výnos.
Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) je výhodný aj z hľadiska dane III. pilier, známy ako doplnkové dôchodkové sporenie. Príspevky do tohto piliera môžu byť odpočítané zo základu dane vo výške 180 eur ročne. Ak sa rozhodneš investovať samostatne, je dôležité vybrať si dlhodobú, likvidnú, nadpriemerne výnosnú a diverzifikovanú investíciu, ktorá môže rásť až do dôchodku.
Dobrovoľné poistenie
Okrem toho sa môže každá fyzická osoba, ktorá ma trvalý pobyt na Slovensku, prípadne povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt a má už 16 rokov, dobrovoľne zapojiť do dôchodkového poistenia. To, čo nesmie, je mať súčasne nárok aj na priznanie predčasného starobného dôchodku.
Na takéto dobrovoľné poistenie sa osoba prihlasuje prostredníctvom Registračného listu FO, ktorý vyplní ako prihlášku dobrovoľne poistenej osoby (DPO). Okrem prihlášky doručí pobočke Sociálnej poisťovne v mieste bydliska aj Vyhlásenie dobrovoľne poistenej osoby.
V ňom musí uviesť, že k dátumu prihlásenia nie je povinne poistená v inom členskom štáte EÚ, a to ani v Nórskom kráľovstve, Islandskej republike, Lichtenštajnskom kniežatstve či vo Švajčiarsku, a rovnako to, že berie na vedomie všetky podmienky dobrovoľného poistenia.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroj: Pravda