Slováci schytávajú 100-eurovú pokutu za jasné pravidlo. Nová dopravná značka „od susedov“ mätie vodičov
- Vedel si, že aj za toto ti hrozí pokuta?
- Dávaj pozor, v ktorom pruhu sa nachádzaš
- Táto značka ťa iba zmätie, na Slovensku neplatí, no v Nemecku ju potrebuješ poznať
- Vedel si, že aj za toto ti hrozí pokuta?
- Dávaj pozor, v ktorom pruhu sa nachádzaš
- Táto značka ťa iba zmätie, na Slovensku neplatí, no v Nemecku ju potrebuješ poznať
Zahraničné dopravné značky sú známe tým, že nám sú často vlastne neznáme. Ak však pôjdeš autom cez túto, mal by si sa ich poriadne naučiť. Nemeckí dopravní policajti totiž pokutami často nešetria. Napríklad, pred nedávnom si vymysleli dopravnú značku značka, ktorá sa nepozdáva ani nemeckým motoristom. Na Slovensku však neexistuje, no pokuta za nedodržanie pravidla, ktoré s ňou súvisí, áno.
Ide o značku, ktorá umožňuje bežným osobným autám jazdiť v pruhu pre autobusy za určitých podmienok. Značka zobrazuje auto s tromi pasažiermi a jej cieľom je podporiť spolujazdu a znížiť počet áut s jedným pasažierom. Oficiálne sa značka vzťahuje na osobné autá alebo motocykle s postrannými vozíkmi, ktoré prepravujú aspoň tri osoby.
Nemcom sa nepozdávala
Napriek formálnemu zaradeniu tejto značky do legislatívy (StVO) sa jej praktické využitie takmer neuskutočnilo. Dôvodom boli obavy z negatívnych dopadov na vozidlá MHD a zlyhanie pri vytvorení konkrétnych predpisov pre takúto spolujazdu. Značka teda existuje na papieri, ale v praxi sa používa len zriedka, hlavne na experimentálne účely pri dopravných skúškach.
Dnes všeobecne platí, že aj keď sa v aute vezie tri alebo viac osôb, nemôžu svojvoľne využívať pruhy pre autobusy. V Nemecku za takéto konanie hrozí pokuta až do výšky 170 eur. Na Slovensku je pokuta za tento priestupok do 100 eur, pričom tieto pruhy sú u nás vyhradené pre vozidlá MHD, taxíky a autá s právom prednostnej jazdy.
Ako uvádza portál Topspeed, otázkou zostáva, či by podobný systém mohol byť zavedený aj na Slovensku. V podstate by malo ísť o krok, ktorý by motivoval ľudí, aby jazdili v aute viacerí naraz. Kontroverzný krok by mohol prispieť k zníženiu počtu áut na cestách, čo by sa páčilo environmentalistom.
Nezabudni si okuliare
Mimo takýchto netradičných pokút ti hrozí trest aj za omnoho bežnejšie praktiky. Napríklad, ak máš predpísané dioptrické pomôcky, musíš ich mať v aute pri sebe. Ak ich nebudeš mať, hrozí ti pokuta do 60 eur. V prípade, že nosíš kontaktné šošovky a vo vodičskom preukaze máš uvedené okuliare, musíš mať pri sebe aj potvrdenie od očného lekára o tom, že môžeš nosiť kontaktné šošovky pri šoférovaní.
„Mnoho šoférov si neuvedomuje, že má problémy so zrakom. Často sa stretávame s tým, že svoje schopnosti preceňujú. Medzi prvé príznaky patria unavené oči, častejšia bolesť hlavy, ostrenie na vzdialenejšie predmety či neschopnosť šoférovať za tmy,“ vysvetlila pre Denník Pravda Lenka Petruchová, optometristka predajcu kontaktných šošoviek, dioptrických a slnečných okuliarov Alensa.
S vekom dochádza k prirodzenému zhoršovaniu zraku, čo môže spôsobovať problémy s nočným videním, zaostrovaním a rozlišovaním detailov za nízkeho osvetlenia.
Aby si neohrozil svoju bezpečnosť aj bezpečnosť ostatných, mal by si pravidelne navštevovať očného lekára. Pamätaj, že jazda s oslabeným zrakom môže mať vážne dôsledky.
Zdroje: Topspeed, Redakcia Startitup, Pravda