Slováci si kúpia až 30 balení liekov ročne. Pri ich „likvidácii“ robí väčšina závažnú chybu
- Priemerne si každý z nás kúpi až 30 balení liekov ročne
- Mnohé z nich končia presne tam, kde je to najhoršie
- Priemerne si každý z nás kúpi až 30 balení liekov ročne
- Mnohé z nich končia presne tam, kde je to najhoršie
Slováci minulý rok spotrebovali viac ako 160 miliónov balení liekov. Znamená to, že priemerne každý obyvateľ našej krajiny si za rok 2023 zadovážil 30 balení. Finančne to v priemere vychádza vyše 400 eur na osobu. Startitup o tom informovala analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Pri štatistikách ešte chvíľu ostaneme. Nakúpených 160 miliónov balení nás vyšlo na 2,2 miliardy eur. Napriek tomu, že ide o napohľad skutočne vysoké čísla, medziročne sa spotreba liekov znížila o 1,6 percenta. Ide teda o 10-ročný priemer, ktorý predstavuje 161 miliónov balení ročne, píše Sadovská.
Slováci si najčastejšie kupujú liečivá čiastočne alebo plne hradené z verejného zdravotného poistenia (58,3 percenta). Voľnopredajné lieky tvoria 27,1 %, lieky na recept 8,9 % a lieky pre nemocnice a ambulancie 5,7 %.
Najčastejšie sa u nás predpisujú lieky na kardiovaskulárny a nervový systém. Voľnopredajné lieky najbežnejšie kupujeme pri ochoreniach respiračného systému, tráviaceho traktu a metabolizmu a nervového systému.
Problémy s nadmerným množstvom liekov
Za analýzy Evy Sadovskej vyplýva, že na Slovensku liekmi jednoducho plytváme. Mnohí občania našej krajiny reálne nespotrebujú všetko, čo si zadovážia. Z nepoužitých liekov sa následne stáva často nebezpečný odpad.
Podľa štúdie OECD môže k plytvaniu liekov dochádzať po zmene liečby, nedodržiavaní liečby či rýchlejšom zotavení sa. Domácnosti sa však niekedy aj preventívne zásobujú voľnopredajnými liekmi, ktoré ale často zostávajú po exspirácii.
Ako správne nakladať s nepoužitými liekmi?
Rozhodne ich nesplachuj, pretože ide o významnú environmentálnu záťaž. Neodporúča sa ich ani vyhadzovať do komunálneho odpadu, či páliť ich, pričom nakoniec len skončia na neekologickej skládke.
Ideálnym spôsobom zbavovania sa starých liekov je jednoducho ich vrátiť do lekární, ktoré sa o ich likvidáciu už postarajú. V roku 2022 sa takto v našej krajine vyzbieralo až 57,7 ton nebezpečného odpadu, vyplýva z údajov Štatistického úradu SR.
Sadovská píše, že napriek tomu na Slovensku zostáva nesprávne zlikvidovaná veľká časť nepoužitých liekov. Treba jednoducho dbať na to, že o ich osud sa stará Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ideálne je teda lieky odovzdať v lekárni v ich vnútornom obale – teda blistri či sklenenej alebo inej príslušnej nádobe. Použité striekačky, ktoré tvoria s ihlou jeden celok, sa zbierajú zvlášť do plastových fliaš.
Krabičku, teda vonkajší obal, môžeš vyhodiť do koša určeného pre papierový odpad. Do lekární netreba odnášať výživové doplnky, teda napríklad vitamíny, ani kozmetické výrobky. Rovnako lekárne nepreberajú zdravotnícke pomôcky, homeopatické lieky a ani ortuťové teplomery. Ak s liekmi podnikáš, ich likvidáciu si musíš zabezpečiť sám na vlastné náklady.
Lieky končiace na skládkach vo vode sú podľa lekární Dr. Max celosvetovým problémom. Každý liek je špecifický a môže na životné prostredie vplývať iným spôsobom. Niektoré môžu ovplyvniť bezpečie voľne žijúcich zvierat. Konkrétne ide napríklad o antibiotiká, antidepresíva, protizápalové látky či analgetiká.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TS/Eva Sadovská/Wood & Company, OECD, Dr. Max