Slováci si môžu kúpiť kaštieľ za cenu bytu. K majestátnej barokovej rezidencii patrí lukratívny pozemok

  • V ponuke je nielen kaštieľ, ale aj rozľahlý pozemok plný zelene
  • Nechýbajú tu ovocné stromy, vinice či klenbová pivnica pre vlastný vinársky projekt
kaštieľ
Facebook/Bunkre, hrady, kaštiele
  • V ponuke je nielen kaštieľ, ale aj rozľahlý pozemok plný zelene
  • Nechýbajú tu ovocné stromy, vinice či klenbová pivnica pre vlastný vinársky projekt

Kto z nás by si aspoň raz v živote neprial vlastniť kúsok histórie? Predstav si bývanie na mieste, kde má každý kameň aj kúsok dreva svoj príbeh. Takýto zážitok ponúka barokový kaštieľ nachádzajúci sa v malebnom prostredí obce Hruboňovo, v okrese Nitra. Ten je teraz na predaj za 300-tisíc eur, uvádzajú Nehnuteľnosti.sk. Toto miesto je od Bratislavy vzdialené len hodinu cesty autom.

Kaštieľ bol postavený koncom 18. storočia a je skvostom barokovej architektúry. Barok, známy svojou pompéznosťou, nazdobenosťou a výraznými detailmi, predstavuje obdobie, keď umenie a architektúra prechádzali do nových rozmerov. A tento kaštieľ je toho dokonalým príkladom.

Spomenúť treba aj miestu majestátnu lipovú alej, ktorá vedie priamo ku vchodu kaštieľa. O vôňu rozkvitnutej lipy tu teda v letnom období určite núdza nebude. Navyše ide o lokalitu vhodnú pre ľudí, ktorí si potrpia na ticho a pokoj.

Pozemok, ktorý kaštieľ obklopuje, skrýva aj novozaložený ovocný sad a vinohrad. Pre milovníkov vína je tu dokonca veľká klenbová pivnica, ktorá je ako stvorená pre vinárstvo a výrobu vlastných vín.

Celková rozloha pozemku je impozantných 12 512 m², pričom samotný kaštieľ ponúka obytnú plochu až 650 m². Kupcovi bude priložený aj súbor vypracovaných zameraní jestvujúceho stavu a výkresovej dokumentácie v 2D.

A pre tých, ktorí sa chcú ponoriť ešte hlbšie do detailov, je k dispozícii digitalizácia celého objektu vďaka 3D skenovaniu laserom a fotogrametrii. Je to ideálna príležitosť pre tých, ktorí by sa chceli pustiť do rekonštrukcie a dodať tomuto skvostu nový život, no zároveň rešpektovať jeho históriu.

Na jeho kúpu budeš potrebovať sumu, za ktorú by si si momentálne v centre Bratislave kúpil jeden byt. Pre väčšinu Slovákov bude táto suma vysoká, no nádejný investor môže kúpou tohto kaštieľa získať hodnotnú investíciu do budúcnosti a možnosť stať sa súčasťou niečoho oveľa väčšieho.

Bohatá história obce

Pamiatky materiálnej kultúry, teda historické artefakty v miestnej obci, nie sú úplne neznáme. Za najdominantnejšiu historickú pamiatku patrí práve miestny kaštieľ. Zo zachovaných architektonických pamiatok obce však treba spomenúť aj sochu sv. Jána Nepomuckého, prícestnú kaplnku Panny Márie Sedembolestnej, budovu kúpeľa Frideckovcov a spomedzi už zničených najmä základy kostolíka sv. Michala Archanjela, pamätnú tabuľu padlým a drevenú zvonicu.

Súčasným novodobým historickým artefaktom sú aj zvyšky lietadla, americkej stíhačky Mustang, ktorá v obci havarovala v roku 1944, tieto pozostatky (súčiastky a motor) sú vystavené v Apponyiho poľovníckom múzeu v Oponiciach.

História samostatnej obce Hruboňovo sa píše od roku 1960, keď boli spojené dve susedné obce Výčapky a Suľany do jednej obce pod súčasný názov Hruboňovo. Avšak história týchto dvoch obcí, dnes už iba miestnych častí, siaha hlboko do minulých storočí. 

Za najstaršiu zdokumentovanú historickú pamiatku obce možno považovať archeologický nález mince z rímskeho obdobia na území obce. Podľa dostupných informácií mincu s vyobrazením rímskeho cisára Antonia Pia z 2. storočia našiel neznámy výčapský roľník počas poľnohospodárskych prác v roku 1958.

Nájdená minca je dnes v depozite Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied resp. Slovenského poľnohospodárskeho múzea v Nitre. Ďalšie tri mince pravdepodobne z ranouhorského obdobia sa našli na miestnom cintoríne pri úprave terénu. Prvú doposiaľ známu písomnú zmienku o Výčapkách pod označením Wychap možno nájsť v kráľovskej donačnej listine z roku 1247. 

Zdroje: Nehnuteľnosti.sk, Hruboňovo

Najnovšie videá

Trendové videá