Slováci si môžu vydýchnuť. Brusel po negatívnych reakciách stiahol likvidačný zákon pre domácnosti

  • Európska komisia musí prepracovať návrh, ktorý definuje požiadavky na nové vykurovacie zariadenia dostupné pre domácnosti
  • Týka sa aj menších kotlov
krbové kachle kúrenie
Pixabay/Oleksandr Pidvalnyi, TASR/Radovan Stoklasa
  • Európska komisia musí prepracovať návrh, ktorý definuje požiadavky na nové vykurovacie zariadenia dostupné pre domácnosti
  • Týka sa aj menších kotlov

Kúrenie len pre bohatých? Európska únia plánovala sprísniť emisné limity pre vykurovacie zariadenia na tuhé palivá, čo by mohlo znamenať vyššie náklady aj pre slovenské domácnosti. Ministerka hospodárstva Denisa Saková informovala, že v Bruseli sa pripravovala prísna regulácia týkajúca sa týchto zariadení, píše SITA.

Slovákom hrozili drahšie vykurovacie zariadenia na tuhé palivá

Koncom januára tohto roka Európska komisia predstavila návrh, ktorý presne definoval požiadavky na nové vykurovacie zariadenia dostupné pre domácnosti. Týkalo sa to nielen veľkých systémov na tuhé palivá, ale aj menších kotlov, pecí, kozubov či kachlí.

Komisia plánovala zaviesť nové normy pre energetickú účinnosť vykurovacích zariadení a zároveň sprísniť limity na emisie, ktoré tieto zariadenia vypúšťajú. Podľa ministerky hospodárstva by však tieto požiadavky aktuálne spĺňalo len približne 10 % zariadení dostupných na slovenskom trhu.

„To znamená, že ak by prišiel tento návrh do účinnosti, 90 % predávaných vykurovacích zriadení predávaných na Slovensku by museli byť prerobené alebo stiahnuté z trhu. Nové vykurovacie zariadenia by boli drahšie,“ hovorí Denisa Saková.

Pôvodný návrh Európskej komisie sa však podarilo stiahnuť. Začiatkom februára, po množstve negatívnych reakcií, musela Európska komisia podľa ministerky Sakovej oznámiť jeho zrušenie. Návrh tak bude musieť prepracovať.

„Oslovili sme podnikateľské zväzy a pripravovali sme jednoznačne negatívne stanovisko voči tejto regulácii. Naše pripomienky smerovali hlavne do oblasti limitov sezónnej energetickej účinnosti, limitov sezónnych emisií, metodiky merania emisných limitov, spôsobu testovania skúšobníctva a technických podmienok pri využívaní týchto zariadení,“ vysvetľuje ministerka Saková.

Slovenské ministerstvo bude naďalej monitorovať vývoj tejto záležitosti. „Ja chcem ľudí upozorniť, že naďalej budeme nový návrh veľmi striktne sledovať. Budeme túto oblasť veľmi pozorne sledovať a strážiť bezpečie našich občanov tak, aby mali prístup k dostupným cenám energií a zariadení,“ dodala ministerka hospodárstva.

Prieskum: Pellegrinimu verí každý druhý Slovák

Ako sme ťa nedávno informovali, februárový prieskum agentúry Focus pre portál 360tka.sk odhalil mieru dôvery Slovákov k politickým lídrom. S výrazným náskokom vedie prezident Peter Pellegrini, ktorému dôveruje 52 % respondentov.

Na druhom mieste sa s rovnakou podporou 34 % umiestnili predseda Smeru Robert Fico a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Hneď za nimi nasleduje líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka s dôverou 33 % opýtaných.

V strede rebríčka sa umiestnili predseda KDH Milan Majerský s 30 % dôverou a líder SaS Branislav Gröhling, ktorému verí 29 % respondentov. Predsedovi Republiky Milanovi Uhríkovi prejavilo dôveru 27 % voličov, ako informuje Denník N.

Zaujímavý súboj nastal na konci prvej desiatky. Líder Demokratov Jaroslav Naď (23 %) predbehol predsedu SNS Andreja Danka, ktorému dôveruje len 20 % opýtaných. Danko zároveň čelí výraznej nedôvere – až 78 % respondentov mu neverí.

Prekvapením prieskumu je nárast dôvery voči Igorovi Matovičovi. Napriek tomu, že zostáva najmenej dôveryhodným lídrom parlamentnej strany s podporou 19 %, oproti augustu 2023 si výrazne polepšil. Vtedy mu dôverovalo iba 8 % respondentov, pričom rekordných 91 % mu nedôverovalo.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SITA, 360tka.sk, Archív Startitup, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá