Slováci si musia pripraviť peňaženky: Poisťovňa začala posielať ročné zúčtovanie

  • Všeobecná zdravotná poisťovňa začala posielať klientom výsledky ročného zúčtovania
  • Všetko vieš vybaviť elektronicky
Všeobecná zdravotná poisťovňa
Všeobecná zdravotná poisťovňa TASR/Pavol Zachar
  • Všeobecná zdravotná poisťovňa začala posielať klientom výsledky ročného zúčtovania
  • Všetko vieš vybaviť elektronicky

V posledných dňoch začala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) posielať výsledky ročného zúčtovania za rok 2022 prvým klientom. Podľa zákona vykoná VšZP ročné zúčtovanie pre viac ako 490-tisíc poistencov.

Prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy dostanú fyzické osoby v najbližších dňoch prvých 100-tisíc výsledkov. Prioritne im budú doručené do elektronických schránok, ktoré už sú aktivované na doručovanie.

Čo obsahujú dokumenty od Všeobecnej zdravotnej poisťovne

V zasielaných dokumentoch je obsiahnutý kompletný výpočet ročného zúčtovania. V prípade nesúhlasu s výsledkom môže poistenec alebo platiteľ podať námietku v prípade nedoplatku alebo nesúhlasné stanovisko v prípade preplatku do 15 dní od doručenia.

Po uplynutí tohto termínu začína 45-dňová lehota, v ktorej vzniká poistencovi povinnosť uhradiť nedoplatok. Po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov je VšZP povinná vrátiť preplatok. Námietky možno podať aj cez Ústredný portál verejnej správy pomocou formulára alebo odpovede na správu od VšZP, prípadne cez Všeobecnú agendu.

Výsledky a výpočet ročného zúčtovania si platitelia poistného a poistenci vedia pozrieť aj v ePobočke a zároveň ju možno využiť na podanie námietky alebo nesúhlasného stanoviska. Poistenci s kontom v ePobočke, ktorým VšZP vykonala ročné zúčtovanie cez ich posledného zamestnávateľa alebo zamestnávateľov, si dokážu v elektronickej pobočke pozrieť aj výpočet svojho zamestnávateľa.

Nedoplatok sa dá uhradiť jednoducho prostredníctvom QR kódu, ktorý poistenci nájdu na odoslanom dokumente aj v ePobočke. Fyzické osoby môžu nedoplatok uhradiť aj pomocou mobilnej aplikácie VšZP alebo aktiváciou služby opakovaných platieb, ktorá je dostupná v mobilnej aplikácii VšZP. Aplikácia taktiež poskytuje informácie o preplatku.

Výpočet preddavku na poistné nájdu samostatne zárobkovo činné osoby v ePobočke od 1. januára 2024 do 31. decembra 2024. Poistenci a platitelia si môžu overiť splnenie podmienok na vykonanie ročného zúčtovania a zistiť výsledok ročného zúčtovania na webe VšZP.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera začne odosielať prvé ročné zúčtovanie za vlaňajšok od 10. júla, pre TASR to potvrdil jej PR špecialista Matej Štepianský. „Ročné zúčtovanie za rok 2022 vykonáme približne 300 000 poistencom,“ povedal.

Aj súkromná Union zdravotná poisťovňa plánuje poslať prvé výsledky ročných zúčtovaní poistného začiatkom júla. „Ako prvým začne doručovať výsledky samostatne zárobkovo činným osobám,“ priblížila jej hovorkyňa Kristína Baluchová. Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie približne rovnakej skupine osôb ako minulý rok. „Ide o približne 140 000 poistencov. Presný počet nie je možné v tejto chvíli potvrdiť, nakoľko dáta z finančnej správy sú doručované priebežne,“ dodala Baluchová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa platí nemocniciam viac než súkromné

Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) platí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nemocniciam za výkony viac ako súkromné poisťovne Dôvera a Union zdravotná poisťovňa, informuje TASR.

Na základe preverovania prerozdeľovania financií nemocniciam na podnet lekárskych odborárov Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ozrejmil, že súkromné poisťovne platia za jednotku uznanej produkcie poskytovateľov menej ako VšZP. Táto anomália sa týka nielen súkromných, ale aj štátnych nemocníc.

ÚDZS plánuje navrhnúť vláde odborníkov zrušenie tzv. zmluvnej voľnosti. Vyjadruje podporu transparentnému zverejňovaniu jednotkových cien produkcie poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti Ministerstvom zdravotníctva SR. Cieľom je odstrániť priestor pre účelové dohody medzi dominantnými hráčmi na trhu, ktoré vytvára takáto voľnosť.

Union zdravotná poisťovňa však vníma návrh na zrušenie zmluvnej voľnosti ako absurdný a zhoršujúci systém zdravotníctva. Tvrdí, že platby za zdravotnícke úkony sú nastavované na základe dohody s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Vždy zodpovedajú potrebám poistencov a dostupným prostriedkom poisťovne. Union tiež poukazuje na to, že VšZP bola opakovane dofinancovaná a mala viac zdrojov na zdravotnú starostlivosť. To umožnilo vyššie platby nemocniciam.

VšZP reagovala na vyjadrenia ÚDZS tým, že vynakladá na úhradu zdravotnej starostlivosti najviac zo všetkých poisťovní. Uhradila o 266 miliónov eur viac než reálne vykázané výkony nemocníc v roku 2022. VšZP tiež tvrdí, že platí navyše aj za poistencov iných poisťovní a upozorňuje na potrebu transparentnosti a zrovnoprávnenia systému úhrad, kde každá poisťovňa by mala platiť za svojich poistencov.

Lekárske odborové združenie (LOZ) v minulosti podalo podnet na preverenie postupov zdravotných poisťovní pri zazmluvňovaní nemocníc. Tvrdilo, že sa uplatňuje netransparentný a diskriminačný prístup pri prerozdeľovaní finančných prostriedkov a výške preddavkov, ktoré sú v neprospech štátu.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: VšZP, VšZP, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá