Obrovská zmena pre niektorých Slovákov, poslanci budú rokovať o „zákaze energeťákov“. Pod tento vek ich nekúpiš
- Poslanec KÚ Richard Vašečka navrhuje zákaz predaja osobám mladším ako 15 rokov
- Návrh tiež upravuje klasifikáciu voľnopredajných psychotropných látok
- Poslanec KÚ Richard Vašečka navrhuje zákaz predaja osobám mladším ako 15 rokov
- Návrh tiež upravuje klasifikáciu voľnopredajných psychotropných látok
Opozičný poslanec Richard Vašečka predložil návrh na zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka nad vymedzený limit. Rovnako Vašečka (Klub Slovensko, Za ľudí, Kresťanská únia) navrhuje zaradenie voľnopredajných psychotropných látok HHCP a HHCO do zoznamu zakázaných látok.
Návrhy predložil v rámci novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, informuje SITA.
Zákaz energetický nápojov
Zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu, taurínu alebo draslíka nad vymedzený limit sa vzťahuje na osoby mladšie ako 15 rokov. Vašečka argumentuje tým, že v uplynulých rokoch si medzi deťmi a mládežou nápoje s vysokým obsahom kofeínu či iných podporných látok, vrátane energetických nápojov, získali veľkú popularitu.
Nápoje sú široko dostupné v predajniach potravín, čo znamená bezproblémový prístup maloletých k takýmto nápojom a ich pravidelnému, nadmernému a inak rizikovému užívaniu. Poslanec tiež zdôraznil, že v prípade týchto nápojov hrozí u človeka aj závislosť.
„Podľa odborníkov pritom konzumácia nápojov s vysokým obsahom kofeínu alebo iných látok s podobnými účinkami môže viesť k závislosti, ako aj viacerým zdravotným problémom.“
Medzi tieto zdravotné problémy patrí zvýšenie krvného tlaku a iné kardiovaskulárne problémy, poruchy spánku alebo vyššia kazivosť zubov.
Okrem uvedených zdravotných rizík poslanec tiež pripomenul vysoký obsah cukru, ktorý energetické nápoje obsahujú a prispieva k obezite. Preukázaná je tiež podľa Vašečku aj určitá korelácia s fajčením, konzumáciou alkoholu a iných ľahkých drog. Tieto nápoje sú vzhľadom na to podľa neho pre deti a mládež škodlivé. Je preto dôvodné, aby sa na ich predaj vzťahovala prísnejšia regulácia.
Zakázané látky
Dostupnosť psychotropných látok HHCP a HHCO by chcel opozičný poslanec Vašečka tiež prostredníctvom novely zákona obmedziť. Novelou zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch chce riešiť dostupnosť látok v samoobslužných automatoch, predajniach a internetových obchodoch.
„Výrobcovia a distribútori chemickými procesmi dokázali modifikovať už existujúce psychotropné látky takým spôsobom, že ich syntetické deriváty nezodpovedajú žiadnej zo zakázaných látok v zozname, ktorý je vymedzený v prílohe k zákonu o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch,“ vysvetlil Vašečka.
Z toho dôvodu navrhuje zaradenie HHCP a HHCO do zoznamu zakázaných látok v uvedenom zákone. O škodlivosti látok sa začalo v širokej verejnosti diskutovať až po medializovaných prípadoch mladistvých. Tí sa k nim dostali prostredníctvom samoobslužných automatov. Mnohé z nich totiž neverifikovali vek kupujúceho a dávky obsahujúce tieto látky predávali ako „zberateľské predmety“.
„Práve vďaka týmto nekalým obchodným praktikám boli subjekty prevádzkujúce tieto automaty, ako i predajne a internetové obchody predávajúce tieto látky nepostihnuteľné zo strany štátnych orgánov kontroly. Mnohé z detí a mladistvých sa užitím týchto látok predávkovali. Viaceré z nich dokonca skončili na jednotke intenzívnej starostlivosti so život ohrozujúcim stavom,“ argumentuje Vašečka.
Škodlivosť HHCP
„Hoci riziko toxického účinku, ktorý by bezprostredne ohrozoval život dieťaťa, nie je veľké, riziko sekundárneho poškodenia pádom, nekontrolovaným správaním alebo navodením poruchy vedomia je veľmi veľké,“ informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická v našom článku o týchto látkach.
Primár urgentu Marcel Brenner upozornil na to, že deti do NÚDCH často prichádzajú s poruchou vedomia. „Ešte predtým, ako sa dostanú do bezvedomia, je tu veľké riziko nechceného sebapoškodenia, dieťa môže zakopnúť, spadnúť pod dopravný prostriedok alebo z výšky a vážne sa zraniť alebo v bezvedomí vdýchnuť do dýchacích ciest žalúdočný obsah a udusiť sa,“ ozrejmil.
Zdroje: SITA, SIU