Slováci si na home office v pohode zvykli, vo svete plánujú pracovať „vo vlnách“
- Spoločnosti v súčasnosti premýšľajú o opätovnom návrate zamestnancov do kancelárií či na pracoviská
- Podľa štatistík Eurostatu vo februári 2020 pracovali z domu iba 3,6 percentá Slovákov
- To, či home office spoločnostiam uškodí alebo, naopak, prilepší, je individuálne
- Spoločnosti v súčasnosti premýšľajú o opätovnom návrate zamestnancov do kancelárií či na pracoviská
- Podľa štatistík Eurostatu vo februári 2020 pracovali z domu iba 3,6 percentá Slovákov
- To, či home office spoločnostiam uškodí alebo, naopak, prilepší, je individuálne
Už tri mesiace mnohé firmy či spoločnosti fungujú v takzvanom núdzovom režime, zamestnanci pracujú z domu. Zatiaľ, čo zamestnanci výrobných liniek, nemocníc či supermarketov sa home officu vyhli úplne, ľudia pracujúci napríklad v odvetví finančných služieb, poisťovníctva či technológií využívajú prácu z domu vo veľkom.
Spoločnosti v súčasnosti premýšľajú o opätovnom návrate zamestnancov do kancelárií či na pracoviská vo všeobecnosti. Vedúci týchto spoločností však stále čakajú na výsledky hromadných testov a prípadné vakcíny, kým zamestnancom povolia vrátiť sa späť na pracovisko.
Ďalším problémom sú zamestnanci-rodičia, ktorých deti sú v dôsledku súčasnej pandémie doma.
Aj keď sa situácia na Slovensku vyvíja priaznivo a hlavný hygienik Ján Mikas priznal, že za istých hygienických a bezpečnostných podmienok by bolo možné otvoriť materské a niektoré základné školy ešte v tomto školskom roku, riešenie je zatiaľ v nedohľadne.
Návratu zamestnancov na pracoviská musí predchádzať stratégia
Vedúca globálnej poradenskej skupiny v spoločnosti EY Liz Fealy podotýka, že návrat ľudí na pracovisko prebehne pomalšie, než očakávali experti. „Najmä v organizáciách, kde ľudia veria, že zamestnanci môžu byť rovnako produktívni aj doma,“ vysvetlila Fealy pre CNBC. Dodala, že spoločnosti po celom svete v súčasnosti hovoria o spôsoboch, ako vrátiť zamestnancov späť na pracovisko.
Jedným z týchto spôsobov je rovnomerný návrat, pri ktorom zamestnanci do práce nastúpia postupne, po takzvaných vlnách. Podľa Fealy by sa ďalšie priberanie zamestnancov uskutočnilo až v prípade, že sa situácia bude zlepšovať a v spoločnosti sa nevyskytnú nijaké prípady nákazy.
Ďalším postupom je zoskupovanie zamestnancov „do tímov“. Akonáhle by sa v nejakom z tímov vyskytla infekcia, je jednoduchšie izolovať vybranú skupinu ľudí do karantény.
Práca z domu je pre mnohých vyhovujúca
V 198 globálnych kanceláriách spoločnosti Fidelity National Information Services zaoberajúcej sa finančnými technológiami pracuje približne 95 % zamestnancov z domu. Hlavný bezpečnostný riaditeľ Greg Montana tvrdí, že svojich zamestnancov nebude hnať do kancelárií.
Späť sa však môžu vrátiť tí, ktorým na prácu nevyhovuje domáce prostredie. Podľa prieskumu kariérnej organizácie Career Institut & Verlag má až 81 % respondentov počas home officu problém oddeliť kariérny život od toho pracovného.
Slováci na home office nie sú celkom zvyknutí, no zvládli to
Aj napriek tomu sa odborníci zhodujú na tom, že režim home officov bude v niektorých firmách a spoločnostiach pretrvávať aj po pandémii. Podľa štatistík Eurostatu vo februári 2020 pracovali z domu iba 3,6 percentá Slovákov.
Slovensko tak v rámci celej Európskej únie získalo 19. priečku, nakoľko až 91 percent respondentov priznalo, že možnosť home officu v práci vôbec nemá.
Zaujímavé však je, že podľa výsledkov prieskumu personálnej agentúry Grafton Slovakia ponúka home office v priemere až 42 percent zo zamestnávateľov.
„Celkové čísla výrazne redukujú manuálne pozície, pri ktorých je takýto typ činnosti takmer bez výnimky nemysliteľný,“ vysvetlila Jitka Součková, marketingová manažérka Graftonu.
Niektorí si zvyknúť nedokážu
Takmer 60 percent Slovákov však v prieskume pre platy.sk, ktorý publikoval Forbes, uviedlo, že pracuje z domu a dokázalo by si na túto formu práce zvyknúť. Iba takmer 4 percentná respondentov priznalo, že na prácu z domu by si nedokázali zvyknúť. Na druhej strane tú, ktorú tvorilo približne 35 % Slovákov, boli tí, ktorí svoju prácu nemôžu vykonávať doma.
S tým súvisí ďalšia časť prieskumu, ktorá sa týka odvetví s najvyšším počtom ľudí pracujúcich z domu. Viac ako 95 percent z „home officerov“ pracuje v odvetví informačných technológií. Na druhej priečke s viac ako 88 percentami respondentov sú ľudia pôsobiaci v marketingu, reklame a PR.
Ďalej sú to zamestnanci v odvetví ekonomiky, finančníctva a účtovníctva, štvrtá priečka patrí právnikom a ľuďom pracujúci v legislatívnom systéme. Presne 75 % respondentov pracuje v odvetví zákazníckej podpory.
Šieste miesto patrí ľuďom z manažmentu, na predposlednej priečke skončilo poisťovníctvo a posledná, ôsma priečka, patrí administratívnym zamestnancom.
V niektorých prípadoch došlo ku zlepšeniu produktivity
To, či home office spoločnostiam uškodí alebo, naopak, prilepší, je individuálne. Spoločnosti ako Figma, Guru či TransparentBusiness vďaka home officu zamestnancov zaznamenali citeľný rast ziskov.
Alex Konanykhin prezradil, že jeho spoločnosť TransparentBusiness, ktorá pomáha zákazníkom bezpečne spravovať vzdialenú pracovnú silu, zaznamenala od 1. marca 800-percentný nárast dopytu po službách.
„Výhodou novej situácie je to, že umožnila zamestnancom vyskúšať si nové veci, premýšľať inak, zdieľať nápady a hlavne riešenia,“ povedala Samantha Charleston, ktorá v oblasti spotrebných výrobkov vedie Newell Brands, materskú spoločnosť Sharpie, Coleman, Rubbermaid či Crock-Pot.
Nemecký minister práce Hubertus Heil chce podľa TASR dokonca uzákoniť právo na prácu z domu. „Počas pandémie sa dozvedáme, koľko práce sa v týchto dňoch dá urobiť doma,“ uviedol Heil.
Naskytá sa i myšlienka na ušetrenie nákladov pre firmy a spoločnosti, pokiaľ by sa fenomén home officu rozšíril po celom svete vrátane Slovenska a dokázal by sa udržať aj po odznení pandémie. Zamestnávatelia by tak mohli ušetriť na účtoch za prenájom priestorov, elektriku, vodu a prípadné kúrenie.
Zdroj: TASR