Slováci si od januára zrejme priplatia. Cena za plyn by mohla vyskočiť aj o desiatky eur
- Vykurovacia sezóna je ešte len na začiatku
- Ak vláda ale nezasiahne, Slováci si od januára za plyn zaplatia viac
- Vykurovacia sezóna je ešte len na začiatku
- Ak vláda ale nezasiahne, Slováci si od januára za plyn zaplatia viac
Vykurovacia sezóna sa iba začala a na stole sú nové problémy, ktoré budú musieť Slováci v tejto súvislosti riešiť. Ako informuje portál noviny.sk, ak nová vláda nezasiahne, od januára si Slováci za plyn zaplatia viac.
Veronika Remišová hovorí, že ceny sa zvýšia o 20 percent, čo znamená zvýšenie o desiatky eur. Analytik však upozorňuje, že nárast môže dosiahnuť až sto eur mesačne, čo by ľudia výrazne pocítili. Opozičné strany preto kritizujú vládu v súvislosti s týmto zdražovaním. Koaličné strany sa bránia tvrdením, že pracujú na riešení tejto situácie.
„Ceny elektriny dohodla naša vláda až do roku 2027, tie sú stabilné. Ceny plynu – tam sme už počuli aj vyjadrenie regulátora, ktorý hovorí, že ak sa nespraví nič, tak pôjdu ceny plynu výrazne hore. O 20 percent by to malo narásť,“ uviedla Veronika Remišová, poslankyňa NR SR.
„O týchto číslach pani Remišovej neviem zatiaľ nič,“ reagoval minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Nech Fico povie ľuďom, koľko budú platiť
„My už dlhodobo hovoríme, že najbližšia zima bude veľmi ťažká a náročná,“ zdôraznila Martina Holečková, predsedníčka poslaneckého klubu KDH.
„Dnes máme zásob dosť. Nevidím žiadnu objektívnu príčinu, prečo by mali skokovo rásť ceny energií,“ priblížil poslanec NR SR Roman Michelko
Veronika Remišová a KDH kritizujú vládu za to, že ani v programovom vyhlásení vlády, ani počas jej rokovaní sa neobjavil žiadny dokument zaručujúci zníženie cien energií, najmä plynu. Poukazujú tiež na to, že strany Smer a Hlas sľúbili zníženie cien energií v predvolebných sľuboch.
„Vyzývam pána Fica aj pána Pellegriniho, nech povedia ľuďom, koľko budú platiť za plyn,“ vyhlásila Remišová.
Hľadajú možné riešenia
„Čakáme na to, akým spôsobom na to vláda zareaguje, pretože ľudia budú potrebovať pomoc,“ uviedla Holečková.
„Všetko, čo doteraz sľubovali, nesplnili a tvária sa, že to ani nepovedali. Takto isto budú pristupovať aj k tomuto a nechajú ľudí, aby zaplatili aj vyššie poplatky,“ povedal Branislav Gröhling, poslanec NR SR.
Zuzana Dolinková má na to iný názor. „My sme garantovali aj v programovom vyhlásení vlády, že budeme robiť všetko pre to, aby ceny energií pre domácnosti zostali na primeranej úrovni, a aby sa nedotýkali ľudí,“ ozrejmila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.
„Ministerstvo hospodárstva sa tým zaoberá. O výsledku bude informovať, keď bude vedieť, aké možné riešenia sú,“ uviedol Richard Raši, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Pre domácnosti platí niečo iné
Vykurovacia sezóna sa práve začína a tí, ktorí kúria plynom, môžu pocítiť nárast cien intenzívnejšie.
Energetik a analytik Ján Pišta uvádza, že situáciu s cenami plynu má teraz pod kontrolou vláda. Podľa neho bol plyn nakúpený za vyššie ceny, čo znamená, že dodávatelia musia zvýšiť ceny plynu pre domácnosti, aby sa vyhli strate.
Analytik a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví potvrdzujú, že veľkoobchodné ceny plynu tento rok klesajú a situácia na trhu s plynom sa zlepšuje. V prípade domácností je ale situácia odlišná.
„Iná vec sú ceny plynu, ktoré vstupujú do regulovaných cien pre domácnosti, malé podniky. Tie sa počítajú z priemeru, ktorý sa tvoril od októbra minulého roku do tohtoročného septembra. A tento priemer už aktuálny pokles v sebe nemá. Tam situácia bude úplne iná,“ priblížil energetický analytik Ján Pišta.
„Ak vláda nezasiahne, tak tie ceny stúpnu. Ten odhad, ktorý ÚRSO zverejnilo už pred časom, na úrovni nejakého dvojnásobku, tak ten je v tomto prípade celkom reálny,“ uviedol Pišta.
SSP je pripravený na všetko
Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa pripravuje na situáciu, v ktorej by došlo k zastaveniu dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. V tom prípade by ho SPP dovážal z iných zdrojov. Na minulotýždňovej konferencii Central European Energy Conference (CEEC) 2023, organizovanej Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA), to uviedol medzičasom odvolaný generálny riaditeľ SPP Miroslav Kulla, informuje TASR.
„V prvom rade sa naša krajina musí pripraviť na všetky možné scenáre, nie je to úplne v našich rukách. Zabezpečovanie toho medzinárodného tranzitu v tomto prípade závisí od výsledkov konfliktu Ruska a Ukrajiny, ale žiaľ, podľa informácií, ktoré sú verejne dostupné, sa Ukrajina nehodlá predĺžiť zmluvu s Ruskom o tranzite plynu do Európy,“ uviedol Kulla.
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Slobodná Európa šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz Olexij Černyšov koncom októbra uviedol, že Ukrajina prestane od roku 2025 prepravovať ruský plyn na západ. Zmluva o tranzite s ruským Gazpromom totiž vyprší koncom roka 2024. Ukrajina by podľa Černyšova od nej odstúpila aj skôr, najmä preto, že Gazprom neplatí za tranzit, ako bolo dohodnuté.
„My sa sa takúto situáciu pripravujeme, budeme pripravení, aj keby ruský plyn stále plynul na Slovensko, ale aj keby sa musel dovážať z iných krajín,“ dodal Kulla. Podľa neho už SPP zabezpečil dostatok plynu na nasledujúcu zimu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: noviny.sk, TASR