Slováci si u zubára čoskoro poriadne priplatia. Dôvodom je konsolidačný balíček, zisti, koľko ťa to bude stáť

  • Návšteva zubára sa od budúceho roka opäť predraží
  • Konsolidačný balíček spôsobí prudký nárast cien za zubárske služby
Na snímke zubárka
Ilustračné foto Canva/Nadezhda Moryak
  • Návšteva zubára sa od budúceho roka opäť predraží
  • Konsolidačný balíček spôsobí prudký nárast cien za zubárske služby

Ceny u zubárov budú opäť rásť. Očakáva sa, že na zubné služby dopadnú nielen dôsledky inflácie, ale aj nové opatrenia z konsolidačného balíčka. Ako informuje portál Pravda, transakčná daň a vyššia DPH tak zvýšia ceny plomb, anestézií a ďalších zákrokov, čo zasiahne najmä pacientov u zubárov bez zmlúv.

Najviac stúpnu ceny za protézy a korunky, kde sa predpokladá najvýraznejšie zdraženie. Napriek tomu sa šepká, že niektoré úkony by mohli byť cenovo dostupnejšie, hoci len mierne.

Zvyšovanie od januára

Zubná starostlivosť sa stáva čoraz nákladnejšou. Aktuálne ceny za bežné ošetrenia, ako je kontrola či oprava zuba, sa pohybujú aj okolo stovky eur. Tento rok prišli pacienti aj o čiastočné krytie od zdravotných poisťovní, ktoré do mája pomáhali s výdavkami na zubnú hygienu a ďalšie ošetrenia. No už teraz je jasné, že zdražovanie nekončí a ďalšie zvýšenie cien príde s novým rokom.

Od januára totiž zubári ako podnikatelia pocítia dopady nových daňových zmien. Okrem transakčnej dane budú platiť aj vyššiu DPH, čo nevyhnutne ovplyvní ceny za ošetrenia. Tieto nové náklady zubári zohľadnia pri účtovaní, čo ešte viac pacientov zaťaží.

„Tieto opatrenia môžu mať výrazný vplyv na prevádzku našich ambulancií, keďže zubní lekári musia zohľadňovať nielen náklady na zdravotnícke materiály, ale aj všetky finančné transakcie spojené s prevádzkou,“ uviedol pre Pravdu prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Igor Moravčík. 

Vyššie ceny až o 10 percent

Podľa zubára Petra Džupu z kliniky Petramed v Čadci by ceny mohli stúpnuť o štyri až desať percent. „Pokiaľ úhrady od zdravotných poisťovní nestúpnu, celý nárast nákladov sa premietne do doplatkov pre pacientov,“ povedal Džupa.

Najväčšie zdražovanie očakáva pri veľkých zubných náhradách, ako sú korunky a protézy. Tieto zákroky sú náročné na čas, materiály a prácu zubného technika, takže ceny za ne môžu stúpať výraznejšie. „Špeciálne v situácii, keď už dnes sú úhrady pri zubných náhradách veľmi nízke,“ dodal.

V zubnej ambulancii sa celková cena skladá z dvoch častí: doplatku pacienta a príspevku od zdravotnej poisťovne. „Napríklad pri zubnej korunke uhradí poisťovňa menej ako 20 eur, preto zvyšok ceny musí zaplatiť pacient priamo vo forme doplatku,“ vysvetlil.

Rovnaká situácia je aj pri bielej plombe. Poisťovňa prispieva sumou 15 až 40 eur v závislosti od veľkosti výplne, a zvyšok nákladov hradí pacient podľa cenníka konkrétnej ambulancie.

Ako ušetriť?

Podľa zubárov existujú spôsoby, ako ušetriť na starostlivosti o zuby. „V prvom rade je dôležité, aby aktívne využívali preventívne prehliadky, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami,“ pripomína Moravčík. Džupa tiež radí, aby pacienti navštevovali dentálnu hygienu aspoň raz, ideálne však dvakrát do roka.

Pacienti majú viacero možností, ako ušetriť, keď porovnajú ceny v rôznych ambulanciách, pretože sa môžu líšiť.

Zubári na Slovensku majú problémy. Zubárka ošetruje pacientku
zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

„Napriek tomu by nemali robiť kompromisy v kvalite starostlivosti. Dôležité je zvoliť si kvalitného zubného lekára, pretože nesprávne ošetrenie môže v budúcnosti viesť k ešte vyšším nákladom na následné ošetrenie,“ upozorňuje Moravčík.

Možnosť splátok je jednou z alternatív, ktorú niektoré zubné ambulancie ponúkajú. Džupa vysvetľuje: „Pre mnohých ľudí je najmä komplexnejšie ošetrenie často finančne náročné. Niekedy však majú možnosť rozložiť platby či termíny ošetrenia na dlhšie obdobie. Často je to lepšia alternatíva pre zdravie, ako voliť lacné a rýchle riešenia.“

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP), Mária Lévyová, varuje, že na Slovensku žije takmer 900 000 ľudí, ktorí sa pohybujú na hranici chudoby a musia dôkladne zvažovať, čo si môžu dovoliť. „Preto sa nemôžeme čudovať, že stomatologické vyšetrenia a ošetrenia sa stávajú výsadou bohatých,“ vyjadrila sa Lévyová. „Pacienti sa točia v začarovanom kruhu. Po konsolidácii si zdravé zuby zrejme budú môcť dovoliť len tí, čo na to budú mať,“ uzavrela.

Fenomén „zubnej turistiky“

V rámci šetrenia sa čoraz viac ľudí obracia na zubnú turistiku. Lévyová a Moravčík upozorňujú, že pacienti často hľadajú cenovo dostupnejšie ošetrenie v zahraničí, napríklad v Turecku alebo Poľsku, kde sú niektoré zákroky finančne menej náročné. Na Slovensku sa zase pacienti presúvajú z väčších miest do menších, kde môžu nájsť výhodnejšie ceny za zubné služby, ako vysvetlil Moravčík.

Na druhej strane, prezident SKZL varuje pred možnými rizikami, ktoré nižšie ceny môžu priniesť. „Nižšia cena nemusí vždy znamenať rovnakú kvalitu starostlivosti. Pacienti by si mali byť vedomí, že aj keď môžu ušetriť na samotnom zákroku, môžu sa vyskytnúť problémy so zárukou alebo potrebou ďalších ošetrení, ktoré nemusia byť dostupné v mieste ich bydliska. Preto odporúčam, aby sa pacienti rozhodovali nielen na základe ceny, ale aj kvality poskytovanej starostlivosti a dostupnosti následnej liečby,“ uviedol.

Zdroj: Pravda

Najnovšie videá

Trendové videá