Slováci si užívajú „tankovací raj“ u našich susedov. Ceny však čoskoro vystrelia
- Do českého pohraničia jazdia tankovať aj Slováci
- Rozdiel medzi cenami diesla je aj 30 centov na liter
- Do českého pohraničia jazdia tankovať aj Slováci
- Rozdiel medzi cenami diesla je aj 30 centov na liter
Nafta je u našich susedov výrazne lacnejšia, čo je výhodné pre Slovákov, ale aj pre Rakúšanov a Nemcov, ktorí cestujú do českého pohraničia na pravidelnej báze.
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, rozdiel v cenách diesla môže byť až 30 centov na liter. Avšak trend „tankovacej turistiky“ má svoj koniec – na jeseň sa očakáva návrat cien na bežné úrovne.
Česi ostali na pôvodnej cene
Európa sa efektívne predzásobila aj vďaka prichádzajúcemu februárovému embargu na ruskú ropu, čo viedlo k výraznému poklesu ceny nafty.
Po týždňoch postupného klesania dosiahla nafta na Slovensku cenu euro štyridsať. V Poľsku a predovšetkým v Česku však klesla jej cena ešte nižšie.
V júni ale vzrástla cena diesla a dostala sa na úroveň euro štyridsaťšesť. Susedné Česko však ostalo na pôvodnej úrovni, a tak aktuálne u našich západných susedov natankuješ až o 16 centov lacnejšie.
Hneď za hranicami pri obci Lanžhot bolo tankovanie lacnejšie. Vodiči tu majú naftu za euro tridsať. Iba o pár kilometrov ďalej v meste Břeclav je diesel však o cent či dva drahší.
„Priebežne tu tankujú aj Slováci, ale zatiaľ nevidieť nejaký nápor,“ povedali na jednej z púmp.
Slováci ušetria aj 8 eur
Hoci bola prítomnosť Slovákov menej výrazná, na benzínových staniciach sa objavujú aj autá s rakúskymi evidenčnými číslami.
Nie je prekvapením, že Rakúšania, ale aj Nemci, v posledných týždňoch vyhľadávajú tieto benzínové stanice. Dôvodom je, že v Rakúsku je nafta drahšia o 21 centov a v Nemecku dokonca až o 30 centov.
„Vysoký nárast predaja registrujeme u nás od vlaňajška potom, čo v Nemecku na jeseň skončila zľava na daň a cena im vyletela opäť vysoko. Teraz však predaje u nás gradujú,“ uviedol pre český portál Lidovky.cz spolumajiteľ siete Tank Ono Jiří Ondra.
Slovák tak môže v praxi ušetriť na priemernej 50-litrovej nádrži 8 eur, pričom Nemec až 15 eur.
Spotrebná daň sa zvýši od septembra
Aj v Česku ale existuje limit pre nízke ceny pohonných hmôt. Okrem dostatku zásob, čo pomohlo k zníženiu cien, prispeli k lacnejšej nafte aj dočasné zľavy na spotrebnú daň.
Tieto opatrenia sa ale končia už začiatkom septembra. Okrem toho, kedykoľvek sa zvýši spotrebná daň, automaticky sa na ňu bude aplikovať aj DPH.
„Nižšie ceny nafty v ČR sú spôsobené nižšou spotrebnou daňou. V ČR ale v lete zníženie skončí, čo bude znamenať skokovité zdraženie nafty na približne slovenskú úroveň,“ uzavrel pre tvnoviny.sk analytik Boris Tomčiak.
Letná dovolenková sezóna
Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, pokojné obdobie na slovenských pumpách by mohla narušiť rozbiehajúca sa letná dovolenková sezóna, ktorá môže tlačiť na rast cien pohonných látok pre výraznejšie cestovanie a tankovanie.
Zásadnú zmenu cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach v najbližšom čase nepredpokladá ani analytik J&T Banky Stanislav Pánis. Ceny ropy sa totiž podľa neho už niekoľko týždňov pohybujú v relatívne úzkom pásme a aj rafinačné marže sú pomerne stabilné.
„Ceny benzínov by sa tak mali naďalej pohybovať okolo 1 eura 60 centov a nafty mierne nad 1 eurom a 40 centami,“ podotkol pre agentúru SITA Pánis.
Hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš si myslí, že cenovky na domácich čerpacích staniciach by mohli ďalší týždeň mierne klesať, možno stagnovať. „Veľa však bude záležať aj na tom, ako sa trhy pohnú v úvode nového týždňa po víkende,“ dodal Gábriš.