Slováci si v kufroch prevážajú zakázané suveníry: Colníci sa nestačia diviť
- Z dovoleniek si všetci radi prinesieme nejaké suveníry
- Slováci sú vynaliezaví a snažia sa prevážať v kufroch aj to, čo je zakázané
- Hrozí za to pokuta
- Z dovoleniek si všetci radi prinesieme nejaké suveníry
- Slováci sú vynaliezaví a snažia sa prevážať v kufroch aj to, čo je zakázané
- Hrozí za to pokuta
Letná sezóna plná dovolenkárov dala bratislavským colníkom na Letisku M. R. Štefánika poriadne zabrať. Slováci si totiž radi prinášajú v kufroch zo svojich ciest naozaj všeličo. Niekedy aj „suveníry“, aké ani nesmú.
V priebehu uplynulých letných mesiacov sa colníkom z Colného úradu Bratislava Letisko podarilo zaistiť takmer 45-tisíc kusov cigariet, približne 40 kilogramov mäsa a mliečnych výrobkov, ako aj väčšie množstvo neohlásenej peňažnej hotovosti, píše SITA.
Zakázané suveníry z top destinácií
Hovorkyňa colníkov Drahomíra Adamčíková povedala, tovar na Slovensko niesli napríklad dovolenkári vracajúci sa predovšetkým z krajín mimo Európskej únie.
Cigarety napríklad pochádzali z Turecka či Egypta. „Často sa príslušníci finančnej správy stretávali aj s nedovoleným dovozom mäsa a mliečnych výrobkov z Veľkej Británie či Macedónska,“ povedala Adamčíková s tým, že v júli napríklad chcela na Slovensko priviezť z Londýna 36-ročná Slovenka z obce Žehra 18,75 kilogramu mäsových a 1,5 kilogramu mliečnych výrobkov.
„Takýto neobchodný tovar však podlieha zákazom a obmedzeniam pri vstupe na územie EÚ, preto ho finančná správa musela cestujúcej zaistiť,“ vysvetlila hovorkyňa.
Pri kontrole cestujúcich letu z tureckého Dalamanu zase colníci zistili porušenie predpisov u 33-ročnej Ukrajinky.
„V jej príručnej batožine našli finančné prostriedky v hodnote 11 650 dolárov a 770 eur. Každá fyzická osoba, ktorá prepravuje peňažné prostriedky v hotovosti v minimálnej výške 10 000 eur je povinná podľa Colného zákona bez vyzvania písomne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému hraničnému colnému úradu na predpísaných tlačivách, čo však táto cestujúca neurobila,“ povedala Adamčíková.
Doplnila, že prípad sa skončil vystavením blokovej pokuty vo výške 100 eur.
Nový dopravca
Nedávno sme ťa informovali o tom, že od 27. marca 2024 sa Slovákom otvárajú nové perspektívy v leteckej doprave. Na pravidelnej linke Zürich-Košice-Zürich bude lietať prestížna švajčiarska letecká spoločnosť Swiss International Air Lines (SWISS).
Spoločnosť SWISS, najväčší švajčiarsky letecký dopravca, je známa svojou modernou flotilou a prémiovými službami. Zabezpečuje priame lety medzi Zürichom, Ženevou a ďalšími destináciami, čím udržiava Švajčiarsko spojené s Európou a svetom. Jej divízia Swiss WorldCargo ponúka širokú škálu služieb leteckej nákladnej dopravy.
SWISS sa tiež zaviazala k redukcii emisií CO2, s cieľom znížiť svoje emisie o polovicu do roku 2030 a do roku 2050 dosiahnuť úplnú uhlíkovú neutralitu, podporujúc udržateľné letecké palivá.
Nová pravidelná letecká linka Zürich-Košice-Zürich otvára dvere k novým destináciám pre cestujúcich z Košíc. S pohodlným prestupom v Zürichu budú dostupné vzdialené destinácie, ako Tel Aviv, San Francisco, Sao Paulo, Johannesburg, Montreal, New York, Miami, Chicago, Boston, Bangkok, Hong Kong a Šanghaj. Európske destinácie zahŕňajú Miláno, Štokholm, Ženevu, Benátky a Valenciu.
Thomas Dworschak, výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice, víta tento krok a očakáva pozitívny vplyv na podnikateľský sektor, cestovný ruch a slovenskú komunitu vo Švajčiarsku. Zuzana Mrvová, zástupkyňa Lufthansa Group pre Slovensko, potvrdzuje silný dopyt v regióne a výhody letu pre cestovný ruch.
Katarína Bruncková, štátna tajomníčka Ministerstva dopravy Slovenskej republiky, dodala: „Veľmi sa tešíme z tejto novej leteckej linky, ktorá spojí nielen našu krajinu so Švajčiarskom, ale prinesie aj nové možnosti spojenia so svetom pre celé východné Slovensko.“
Hoci oficiálny letný letový poriadok začne 31. marca 2024, SWISS spustí linku už 27. marca, uľahčujúc predsviatočné cestovanie pre Slovákov žijúcich vo Švajčiarsku a ich rodiny. Tento krok otvára nové dvere pre cestovateľov a prispieva k rozvoju regiónu Košíc.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SITA, Redakcia