Slováci si v zime doprajú dovolenky v exotike aj za 2 000 €. Tieto destinácie sú najväčší hit
- V cestovnom ruchu sa neocitla náhodou. Môžeme povedať, že cestovanie si vybralo ju a práve preto krajinám tak dobre rozumie a vie o jedinečnosti každej, ktorú navštívila
- Má rada aktívny odpočinok, no ešte radšej svoju rodinu. O pulzujúcom živote v cestovnom ruchu, ako aj o najnovších trendoch v cestovaní do exotiky porozprávala šéfka CK Satur Travel, Eleonóra Fedorová
- V cestovnom ruchu sa neocitla náhodou. Môžeme povedať, že cestovanie si vybralo ju a práve preto krajinám tak dobre rozumie a vie o jedinečnosti každej, ktorú navštívila
- Má rada aktívny odpočinok, no ešte radšej svoju rodinu. O pulzujúcom živote v cestovnom ruchu, ako aj o najnovších trendoch v cestovaní do exotiky porozprávala šéfka CK Satur Travel, Eleonóra Fedorová
Letná sezóna skončila, no Slováci si už kupujú dovolenky aj na budúci rok. Ak ide o exotiku, sú ochotní minúť aj 2 000 eur na osobu – existujú však aj lacnejšie destinácie mimo Európy, vysvetľuje riaditeľka cestovnej kancelárie Satur Eleonóra Fedorová.
„Slováci radi oddychujú, ešte radšej však objavujú,“ vysvetľuje Fedorová. Práve preto sú podľa nej čoraz populárnejšie exotické destinácie – chceme cestovať ďalej a ďalej, pričom medzi vychytené destinácie patria Dubaj, Omán či Zanzibar.
Aj keď je cestovanie na vlastnú päsť čoraz populárnejšie, stále viac sa podľa riaditeľky Saturu ukazuje a potvrdzuje, že cestovné kancelárie majú svoje dôležité miesto. Nezľakli sa počas pandémie a ani počas požiarov na Rodose.
- Do akých destinácii pocestujú na budúci rok Slováci
- Ako vyzerá exotická dovolenka priemerného Slováka
- Koľko dnes stojí exotická dovolenka a ako ju získať za čo najmenej peňazí
Letná sezóna 2023 je na konci. Majú však už teraz Slováci nakúpené dovolenky na budúce leto?
Áno, Slováci sa naučili plánovať a objednávajú si dovolenky aj rok dopredu. A nie sme jediní, rovnaké je to v Nemecku či vo Veľkej Británii.
Slovákov motivujú najmä negatívne skúsenosti z minulých rokov. Buď sa do svojej vytipovanej destinácie nestihli dostať, pretože sa vypredali lety, alebo im cestovanie na vlastnú päsť prinieslo nemilé prekvapenia v podobe zrušeného letu či nekvalitného ubytovania.
Aktuálne sme už spustili predaj letnej sezóny pre rok 2024 a tešíme sa, že vidíme u našich klientov záujem o ich obľúbené hotely za výhodné ceny, aké by už na last minute nenašli.
Čo najbližšie mesiace? Ktoré destinácie sú od jesene do jari najčastejšie vyhľadávané?
Slovenské lyžiarske strediská naberajú na kvalite každým rokom a je cítiť, že slovenský klient chodí rád napríklad na svah. Veľmi atraktívnymi sa však stali pobyty v exotike.
Vidíme veľký záujem hlavne o jesenné a jarné prázdniny či silvestrovské pobyty. Vysokú latku nastavili priame lety z Bratislavy či Košíc na Zanzibar, do Ománu a Spojených arabských emirátov.
Na rebríčku záujmu sa stále držia aj ostrovy v Indickom oceáne, kam sa viete dostať z Viedne priamym letom alebo s prestupom. Či už na romantickú dovolenku za podmorským svetom alebo poznávaním. Magické Maldivy a ich atoly či Maurícius majú zase priame spojenie z viedenského letiska.
Na Seychely, povestné svojimi nádhernými plážami, žulovými kameňmi a veľkými korytnačkami, sa dostanete z Viedne alebo Budapešti. Pohľad na tyrkysovo sfarbený oceán a slnkom nabitá plážová dovolenka s možnosťou poznávania je to, čo Slovákov skutočne láka. Vycestovanie do exotiky v jesenných mesiacoch ponúka akýsi únik od sychravej, melancholickej jesene.
Dalo by sa povedať, že hlavnú sezónu máme počas celého kalendárneho roku, nielen v lete. V tempe nepoľavujeme ani v „hluchých“ mesiacoch. Dôkazom toho je možnosť vycestovania počas celej zimy za najbližším teplom a to Egypt, ktorý v sebe spája blízky let, históriu, krásny podmorský svet, kvalitné služby, úžasnú farbu mora a výbornú cenu.
Cestuje tretinu roka
Eleonóra Fedorová sa k cestovnému ruchu dostala už v osemnástich rokoch, kedy začala sprevádzať klientov v zahraničí ako sprievodkyňa. Neskôr pripravovala katalóg lyžovačiek a v cestovnej kancelárii Satur si prešla aj inými pozíciami, pričom študovala cestovný ruch vo francúzskom Nice.
„Na cestovaní mám najradšej spoznávanie nových miest, kultúr, ľudí a ich spôsobu života. Objavovanie nových miest a vnorenie sa do atmosféry mi spôsobuje zimomriavky na koži. Naposledy som to pocítila počas safari v Tanzánii, keď sme pozorovali dve levice, ako sa hrali s mláďatami,“ spomína.
Čo sa vám ako prvé s pojmom exotika spája?
„V prvom rade to je vôňa zelene a mora, zvuky vĺn a vtáctva, chuť čerstvého ovocia a korenín. Pre mňa je exotikou aj pobyt v púšti – stany, ticho a nočná obloha bez svetelného šumu.“
Fedorová je v slovenskom biznise známa, je nominovaná v ankete TREND Manažér roka a získala aj cenu nadácie TV JOJ v ankete Podnikateľka Slovenska.
„Na cestách zvyknem byť zhruba tretinu roka, kedy v mesiacoch apríl až november cestujem najviac. Aj vtedy sa však snažím byť dva či tri dni v týždni v kancelárii.“
Exotika je populárna najmä cez jeseň a zimu. Čím to je?
Exotika už pre Slovákov nie je tak „vzdialená“ a nedostupná ako kedysi. Dlhé lety s niekoľkými prestupmi zvykli u našincov spustiť kontrolku a akýsi pocit nepohodlia. Priame lety z Bratislavy a Košíc spôsobili, že sa exotika stala finančne dostupnejšou. Cenovo sa dokáže vyrovnať 5* hotelom v Stredomorí a to cestovateľov láka. Dovolenku v 5* hoteli v exotickom Ománe či Emirátoch si tak môžu Slováci vychutnať už za cenu 1 290 eur, a to vrátane všetkých poplatkov.
Ako vyzerá slovenská dovolenka v exotike? Hľadáme skôr oddych alebo vyhľadávame zážitky?
Je to kombinácia hľadania pokoja na bielych plážach, ale aj túlanie sa lokálnymi mestečkami, ochutnávanie miestnych špecialít, vnímanie charakteristických vôní a zvukov danej krajiny či prírody. Zapadnúť do miestneho koloritu aspoň na pár dní je zážitok na celý život.
A práve to prežité nasycuje naše zmysly a obohacuje životy každého z nás. Dá sa povedať, že Slováci radi oddychujú – ale ešte radšej objavujú.
Svet je obrovský a stále nám ukazuje nové miesta, ktoré stoja za poznanie. Aktuálne sme pre klientov nachystali nový poznávací katalóg plný európskych aj exotických krajín. Za spomenutie stojí napríklad dlhé roky neprístupná, kráľovská Saudská Arábia, tisícročné mesto Laos či popri Kube aj malé karibské ostrovné klenoty Aruba, Bonaire a Curacao.
Je sa pri exotike čoho obávať? Sú napríklad africké destinácie na európskej úrovni, napríklad ak ide o jedlo, kvalitu ubytovania či zdravotnú starostlivosť?
Všetky hotely v našej ponuke sme navštívili, odskúšali a celoročne kontrolujeme ich kvalitu prostredníctvom kolegov, delegátov a partnerov na mieste.
Z vlastných skúseností môžem povedať, že africké „hviezdičky“ nezodpovedajú európskym a kvalita hotelov môže v čase kolísať. Preto odporúčam sledovať aj naše hodnotenia a pri hotelových si dať pozor na obdobie, kedy bola recenzia napísaná. V našej ponuke nájdete overené medzinárodné siete hotelov, kde vám nepríjemné prekvapenia nehrozia a v prípade potreby je lekár priamo v hoteli.
Cestovanie s deťmi je veľmi pohodlné hlavne do blízkej exotiky a do bezpečných destinácií s malým časovým posunom – napríklad Omán alebo Emiráty, kde ste priamym letom za približne 6 hodín. Dovolenka v exotike získa kvalitnú nadstavbu aj vďaka slovenským animáciám Planet FUN. Deti si užijú šport či hru a rodičom zostane priestor pre vlastné aktivity alebo dokonalý relax na bielych plážach.
Vašu ponuku tvoria viaceré hotely v Dubaji, Ománe, na Maldivách či na Zanzibare. Ako si mám predstaviť tieto destinácie? Sú to skôr all inclusive rezorty alebo objavovanie pravej, lokálnej kultúry?
Kým v Dubaji môžete očakávať aj hotel s raňajkami, v prípade Ománu, Maldív a Zanzibaru by som bola opatrná. Tu vrelo odporúčam vybrať hotel s all inclusive konceptom.
Ponuka vhodných reštaurácií a barov mimo rezortu nie je veľká a nie všetky miestne reštaurácie mimo rezortov sú určené pre európsky žalúdok.
Objavovať tamojšiu gastronómiu a kultúru sa oplatí na základe odporúčaní našich sprievodcov a delegátov. Hlavné mesto Stone Town na Zanzibare má zopár výborných reštaurácií, ktoré vám priblížia miestnu kuchyňu, ale aj medzinárodné kulinárske zážitky. Osobitne odporúčam navnímať podvečernú atmosféru Stone Town a zamieriť k foodmarketu, kde môžete ochutnať hustú mangovú polievku urojo s cícerovými lievancami.
Aký je kozmopolitný Dubaj? Dokáže ešte prekvapiť?
SAE je právom krajinou prívlastku „naj“. To, čo ešte dnes neexistuje, pravdepodobne vymyslia zajtra v Dubaji (smiech).
Neustále tu pribúdajú atrakcie aj architektonické stavby či múzeá, detské zábavné parky a nové hotely. Kulinárske špeciality môžete ochutnať napr. v reštaurácii Atmospehere Grill & Lounge na 122. poschodí najvyššej budovy sveta, Burj Khalifa.
Uhniezdiť sa môžete v luxusnom kempe The Nest v púšti Nara Desert Escapes alebo zájdite k najväčšiemu miestu digitálneho umenia v Infinity des Lumières. Dá sa tu zapozerať a dokonca započúvať do diel majstrov ako Gaudí, Kandinsky či Klee. Jeden z naj emirátskych zážitkov pre mňa bolo Múzeum budúcnosti. Spoločnosť tu robia robotickí baristi, lietajúci tučniak aj humanoidný Robodog.
Spomínali ste aj Omán, ten ja vnímam ako primárne rodinnú destináciu s all inclusive rezortmi.
Perla Arábie, Omán, okrem krásnych pláží Indického oceánu ponúka bohatú históriu, zaujímavé vnútrozemie, pohoria, púšte striedajúce oázy… Je to tiež jedna z mála púštnych krajín, kde sa môžete okúpať vo vodopádoch.
V južnom bode krajiny Salalah sa miestni chodia schladiť práve do spomínanej oázy. Určite skúste zájsť na noc do púšte. Prenocovanie tam je nielen o krásnych instagramových fotkách bez filtra, je to tiež o jedinečnej nočnej oblohe s tisíckami hviezd bez svetelného šumu blízkych miest či o vychutnaní si tradičnej večere pri ohni za bubnovania a nájdení samého seba v tichu krajiny.
Tropických ostrovov ako Zanzibar je viacero. Aké je jeho špecifikum a top výhoda oproti napríklad Maldivám či Seychelám?
Jedným z nich je cena. Zanzibar má porovnateľné pláže s Maldivami, je však o polovicu lacnejší. Veľkou výhodou je aj možnosť poznávania africkej histórie, kultúry a návšteva národných parkov, kým väčšinu maldivských ostrovov prejdete za 30 minút.
Blízka Tanzánia znásobuje možnosti poznávania o celosvetovo najlepšie a uznávané safari. Stanete sa tu pozorovateľmi voľne žijúcich levov, leopardov, ale aj slonov, nosorožcov, žiráf či zebier.
Seychely sú zase exkluzívnou destináciou, ktorá spája výhody Maldív a Zanzibaru, no vzhľadom na limitovaný počet hotelov a dôraz na ekokvalitu je tu dovolenka spojená s vysokou cenou.
Sú krajiny, kde mi dnes angličtina stále nepomôže?
Na svete sú krajiny, kde sa dá jednoducho cestovať po vlastnej osi a tiež také, kde je to komplikovanejšie – či už sa nedohovoríte anglicky, cesty nie sú dobre označené a môžete rýchlo zablúdiť alebo nie sú možnosti ubytovania na súkromí.
Do Ománu, Egypta či na Zanzibar je bezpečnejšie a výhodnejšie ísť cez cestovnú kanceláriu. Priamo v krajine máme delegátov a sprievodcov, ktorých rozsiahle vedomosti a starostlivosť na mieste oceňujú samotní klienti.
Mnohí delegáti žijú priamo v krajine, vedia viac než akýkoľvek bedeker. Sama mám vo zvyku objednať si na novom mieste sprievodcu, ktorý pútavo rozpovie „pikošky“ o histórii aj o živote miestnych.
Koľko sú Slováci ochotní investovať do dovolenky v exotike?
Približne 2 000 eur na osobu. First moment zľavy, ktoré ponúkame, dávajú šancu vycestovať do exotiky lacnejšie. Dokážeme sa tak dostať na cenovú úroveň letnej dovolenky v Stredomorí.
Povenujme sa trhu cestovného ruchu samotnému – ste po období pandémie späť vo forme?
Už v minulom roku sme sa dostali na úroveň roku 2019, teda obdobia pred pandémiou. Tento rok očakávame 40 % nárast v tržbách, čiže verím, že sme späť vo forme.
Unikátnosť CK Satur spočíva v kvalite od sprievodcov, delegátov a animátorov cez malé skupiny pri poznávacích zájazdoch až po overené a nami navštívené hotely. Ako jedinečný sa ukázal aj náš koncept Planet FUN. Nie je to iba obyčajný animačný tím, je v tom kus precízneho plánovania, kreatívnych, športových a umeleckých výstupov a v neposlednom rade aj výber a školenie pre samotných animátorov, ktorí svoju prácu robia srdcom.
Cestovné kancelárie však trápilo viac udalostí, napríklad aj požiar na Rodose. Ako vás to ovplyvnilo?
Koronové obdobie paušálne ukázalo zraniteľnosť v rôznych oblastiach, taktiež v cestovnom ruchu. Pandémia či akékoľvek iné krízové situácie, spomeňme nedávne požiare na Rodose, nám zakaždým preveria flexibilitu, reakčnú schopnosť a tiež tímového ducha.
Z toho dôvodu sme k dovolenkám vytvorili balík výhod pre klienta, ktorý zahŕňa bezplatné storno, zmenu mena či destinácie a garanciu vrátenia peňazí. Obdobie covidu nám tiež otvorilo cestu k rozbehnutiu pobytov na Slovensku s animáciami, ako aj športovými aktivitami pre deti a dospelých.
Dovolenka vo vlastnom ubytovaní či na vlastnú päsť je čoraz populárnejšia. Akým novým cestovateľským trendom sa prispôsobujete?
Svet je veľký a aj Slováci chcú ísť ďalej než minulý rok. Vyberáme destinácie, kam sa priamym letom nedá dostať napríklad ani z Viedne.
Rozhodujúce sú tiež kvalitné a novopostavené hotely (najlepšie s all inclusive službami) s uvádzacími cenami, ktoré dovolenku finančne zvýhodnia.
Navyše, pri charterových letoch sa vieme dostať na oveľa zaujímavejšie ceny zájazdov, ako keď si kúpite hotel, letenku a transfer samostatne. Trendom v exotike sú kvalitné hotely, izby s privátnymi bazénmi či bungalovy priamo na pláži. Individuálne potreby, či už to je rôzna dĺžka pobytu, kombinácia pobytu s poznávaním alebo individuálny transfer, vieme vyriešiť zájazdami ušitými na mieru. Často to znamená, že zabezpečíme aj to, čo klienti v našich katalógoch nenájdu.