Slováci si za „dôležitú procedúru“ priplatia až 100 eur. Nárast pocíti hlavne jedna skupina

  • Majitelia kúpeľných zariadení zvyšujú ceny
  • Dôvodom je inflácia
Kúpele, masáž
Ilustračné foto: TASR/Ján Krošlák, Unsplash/Emiliano Vittoriosi
  • Majitelia kúpeľných zariadení zvyšujú ceny
  • Dôvodom je inflácia

Slováci si priplatia. Výška poplatkov za kúpeľnú liečbu v našej krajine sa bude zvyšovať. Majitelia kúpeľných zariadení boli nútení zvýšiť ceny za procedúry a ubytovanie, dôvodom je inflácia. Túto situáciu na svojej koži pocítia najviac dôchodcovia, ktorí si v zariadeniach liečia rôzne zdravotné problémy, informuje STVR

Rozdiel aj 100 eur

Minulý rok absolvovalo liečbu v kúpeľoch približne 167-tisíc pacientov. Dospelí sa najčastejšie liečili na ochorenia pohybového aparátu, zatiaľ čo deti na netuberkulózne choroby dýchacích ciest. Martin Beňuch, riaditeľ kúpeľov Sliač pre televíziu uviedol, že k zvyšovaniu cien ich prinútilo zvyšovanie cien potravín a energií, ako aj nárast platov zdravotníkov.

Podľa neho, ak sa pacient lieči v kúpeľoch 20 dní a za každý deň dopláca minimálne 5 eur, za celý pobyt zaplatí navyše 100 eur v porovnaní s minulým rokom.

Masáž
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Toa Heftiba

Ak má pacient v obľube nadštandard ako napríklad samostatnú izbu, výhľad na hory či balkón, priplatí si desiatky eur. „Keď je schválená kúpeľná starostlivosť, pacient dostane od poisťovne schválenie a zoznam kúpeľov, ktoré jeho diagnózu môžu liečiť a môže si sám vybrať. Každý kúpeľný podnik má na svojej stránke zoznam doplatkov, a tam sa rozhodne, na čo má,“ povedala pre televíziu Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov.

Za kúpeľnú liečbu si priplatia aj pacienti v skupine A – podľa zákona ide o vážne diagnózy a stavy po niektorých operáciách a úrazoch. Takýmto pacientom poisťovňa uhrádza zdravotnú starostlivosť, ubytovanie aj stravu v kúpeľoch. Zdražovanie sa v časti kúpeľov začalo už v tomto roku, inde k nemu dôjde až počas budúceho roka.

Záujem o liečbu v kúpeľoch narastá

Podľa informácií TASR ukončilo liečbu v slovenských kúpeľoch minulý rok 167 187 pacientov, čo predstavuje medziročný nárast o 3,1 percenta. Ako sme písali vyššie, dospelí pacienti sa najčastejšie liečili na ochorenia pohybového aparátu, zatiaľ čo deti sa liečili na netuberkulózne choroby dýchacích ciest. Tieto údaje poskytlo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), pričom TASR o nich informovala Alena Krčová, vedúca oddelenia komunikácie a marketingu.

„Dospelým osobám trvale bývajúcim v SR bola kúpeľná liečba najčastejšie indikovaná pre choroby pohybového ústrojenstva (102 511 osôb), netuberkulózne choroby dýchacích ciest (18 276) a choroby obehového ústrojenstva (6 985). Detskí pacienti s trvalým pobytom v SR boli najčastejšie liečení s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest (2 723), chorobami pohybového ústrojenstva (1 870) a nervovými chorobami (556),“ vysvetlila Krčová.

Počet pacientov, ktorí ukončili liečbu, sa minulý rok takmer vrátil na úroveň návštevnosti z obdobia pred pandémiou COVID-19. Väčšinu z nich tvorili obyvatelia s trvalým pobytom na Slovensku, ktorých bolo 145 112.

„Zdravotné poisťovne uhradili liečebný pobyt 41 percent pacientom s trvalým pobytom v SR a 59 percent pacientov si pobyt platilo samo,“ uzatvárajú pracovníci NCZI.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: STVR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá