Slováci si za dovolenky v roku 2025 poriadne priplatia. Takto sa zvýšia ceny, pomocou jednoduchej veci môžeš ušetriť

  • Dovolenkári by sa mali v roku 2025 pripraviť na nárast cien dovoleniek
  • Turecko patrí medzi destinácie, kde je nárast cien najvýraznejší
Muž so ženou sa prechádzajú po pláži a peniaze.
Ilustračné foto: Freepik/@marymarkevich, Freepik/@freepik
  • Dovolenkári by sa mali v roku 2025 pripraviť na nárast cien dovoleniek
  • Turecko patrí medzi destinácie, kde je nárast cien najvýraznejší

Aj keď sa rok 2025 nedávno len začal, mnoho Slovákov už premýšľa nad letnou dovolenkou. Avšak dovolenkári a cestovatelia na Slovensku by sa mali v roku 2025 pripraviť na nárast cien dovoleniek.

V dôsledku rastúcich nákladov v celom cestovateľskom odvetví sa totiž očakáva zdražovanie vo väčšine destinácií aj pri rôznych typoch zájazdov, píše SITA.

Slováci si tento rok za dovolenky poriadne priplatia, takto sa dá ušetriť

Podľa Davida Gavaľu z cestovnej kancelárie Daka si dovolenkári za pobyt v Turecku priplatia približne o 10 % viac, pričom rast cien leteniek môže zvýšiť celkové náklady na zájazdy až o 30 %.

Turecko patrí medzi destinácie, kde je nárast cien najvýraznejší. Podľa Gavaľu sú dôvodom vysoká inflácia v krajine a celkové zdražovanie služieb spojených s cestovným ruchom. Z tohto dôvodu mnohí Slováci uprednostňujú „first minute“ ponuky, ktoré umožňujú získať zájazdy za výhodnejšie ceny – a to až o 40 % lacnejšie.

Istanbul, Turecko
zdroj: Ilustračné foto: Freepik/rawpixel.com

„Nákup dovolenky v predstihu nie je len o cene, ale aj o dostupnosti termínov,“ hovorí Gavaľa. Európske poznávacie zájazdy, najmä tie do destinácií ako Rím a Vatikán, zaznamenali najvýraznejší nárast cien.

„Najvýraznejšie zdraženie sa týka zájazdov do Ríma a Vatikánu, kde očakávame masívny prílev turistov počas Svätého roka. Náš päťdňový zájazd do Ríma a Vatikánu dnes stojí od 299 eur, pričom minulý rok sme ho ponúkali od 229 eur,“ vysvetľuje Gavaľa.

Letecké poznávacie zájazdy sú vystavené ešte výraznejšiemu nárastu cien. „Cena leteniek spôsobila nárast zájazdu až o 30 %. Vplyv majú vyššie ceny palív, poplatkov a ďalších vstupov,“ tvrdí s tým, že aj v tomto prípade je kľúčom k úspore nákup zájazdov v predstihu. 

Podľa Davida Gavaľu je nárast cien dovoleniek dôsledkom zdražovania v celom dodávateľskom reťazci. „Prakticky všetky náklady, ktoré ovplyvňujú cenotvorbu, vzrástli, a to od personálnych nákladov, cien pohonných hmôt, mýtneho, ubytovania až po DPH a transakčné dane,“ uzatvára. 

Milovaná destinácia Slovákov zmenila pravidlá

Nedávno sme ťa informovali, že talianska vláda zaviedla nové opatrenie, ktoré zakazuje hosťom samostatný prístup do Airbnb ubytovaní. Schránky na kľúče, ktoré umožňovali bezkontaktné prevzatie, sú teraz považované za bezpečnostnú hrozbu. 

Taliansko patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie na svete, pričom ho každoročne navštívi viac ako 50 miliónov ľudí. Táto stredomorská krajina si získala aj priazeň mnohých Slovákov, ktorí si často zabezpečujú ubytovanie cez platformy ako Airbnb či Booking.

V praxi to znamená, že hostia ubytovaní v prenajatých zariadeniach v Taliansku, ako sú Airbnb alebo Booking, sa teraz musia pri príchode osobne stretnúť s majiteľmi, píše webový portál Euronews.

Tento zákon bol podpísaný s okamžitou účinnosťou už 18. novembra 2024, no podľa talianskych médií polícia a miestne úrady začali na jeho dodržiavanie upozorňovať nájomné platformy a vlastníkov nehnuteľností v decembri minulého roku. Nové pravidlo sa má vzťahovať na všetky typy krátkodobého turistického ubytovania vrátane Airbnb, Booking a podobných služieb.

„Opatrenie bolo zavedené s cieľom zvýšiť bezpečnosť a zabrániť bezpečnostným rizikám v súvislosti s možným ubytovaním nebezpečných jednotlivcov alebo osôb napojených na zločinecké alebo tero*istické organizácie,“ uviedlo talianske ministerstvo vnútra. 

Podľa nových pravidiel sa turisti už nemôžu ubytovať bez osobného stretnutia s majiteľom alebo inou zodpovednou osobou, ako tomu bolo v minulosti, keď sa ubytovanie často realizovalo prostredníctvom kódu na otvorenie schránky s kľúčom.

Majitelia alebo správcovia nehnuteľností sa teraz musia osobne stretnúť s hosťami, aby overili ich doklady totožnosti a vykonali registráciu. Okrem toho sú povinní zaslať osobné údaje hostí a údaje z dokladov totožnosti policajným orgánom do 24 hodín od registrácie.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: SITA, Archív Startitup, Euronews

Najnovšie videá

Trendové videá