Slováci si za obľúbenú neresť priplatia. Vysoké ceny energií „valcujú“ miestne pálenice

  • Za vypálený alkohol v páleniciach si zákazníci opäť priplatia
  • Páleniciam na Slovensku hrozí krach
Pracovník v pálenici a naplnenie štamperlíku
Ilustračný obrázok TASR/Henrich Mišovič, TASR/Erika Ďurčová
  • Za vypálený alkohol v páleniciach si zákazníci opäť priplatia
  • Páleniciam na Slovensku hrozí krach

Slovenské pálenice trápia mimoriadne vysoké ceny energií. Okrem toho čelia aj slabej sezóne, kvôli čomu im hrozí krach. 

Ako informuje portál Správy RTVS, aj keď sa ceny zvyšovali minulý rok, budú sa aj tento. Zákazníci si tak opäť za vypálený alkohol v páleniciach priplatia. Združenie páleníc pripisuje tento problém zvýšeniu daní a vysokým cenám za energie. Niektoré prevádzky to môže úplne zlikvidovať.

Komplikovaná situácia

Páleniciam horšia vlaňajšia úroda skomplikovala sezónu, ktorá nebola podľa ich očakávaní. Mnohé sa rozhodli ceny zdvihnúť už minulý rok, no teraz ich čaká ďalšie zdražovanie. Od apríla navyše zasiahnu do cien páleníc aj vyššie spotrebné dane. 

„Budeme sa posúvať zhruba o nejakých 30 percent, čiže to zohrá rolu na 50 percentnom jednom litri alkoholu 80 centov,“ uviedol podpredseda Združenia páleníc a liehovarov Tomáš Holota pre portál Správy RTVS.

Podľa Holotu nemusia pálenice zvyšovanie cien ustáť. Mnohí páleničiari tvrdia, že vďaka tomu iba vzrastá riziko, že sa ľudia miestami vrátia k páleniu načierno.

„Regióny stredného a východného Slovenska, tam tá tradícia bola dlhodobo, tak ešte tam niektoré tie regióny môžu takto vystreliť, že začnú aj doma páliť,“ ozrejmil Holota.

V posledných rokoch sa prípady pálenia alkoholu načierno podarilo obmedziť. Za túto nelegálnu činnosť hrozia páchateľom mastné pokuty, pričom trestom môže byť dokonca aj dvojročné väzenie.

Spotrebná daň

Zvýšenie spomínanej spotrebnej dane, ktorej sa obávajú aj pálenice, vzišlo z poslaneckého návrhu z radov OĽANO. Poslanci sa snažili o zabezpečenie zdrojov na základné funkcie štátu. Toto opatrenie má priniesť do štátnej pokladnice každoročne milióny eur naviac. Podľa rezortu financií by mal byť príjem v tomto roku vyšší aj o 45 miliónov eur.

Pre podnikateľov sa okrem iného rozšíria povinnosti používať celoeurópsky elektronický systém EMCS aj pri preprave pohonných látok v daňovom voľnom obehu v rámci Slovenska. Na získanie prístupu do systému je potrebné uzatvoriť dohodu s Finančným riaditeľstvom (FR) SR.

„Po novom bude pohyb zdaneného minerálneho oleja, alkoholických nápojov a tabakových výrobkov medzi členskými štátmi Európskej únie na podnikateľské účely monitorovaný prostredníctvom systému EMCS na úrovni celej EÚ,“ priblížila hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

Slovensko okrem toho zavádza aj monitorovanie pohybu pohonných látok určených na podnikateľské účely medzi distribútormi, predajcami a evidovanými spotrebiteľmi, tiež prostredníctvom systému EMCS.

Do systému pritom môžu vstupovať len daňové subjekty registrované a evidované na colnom úrade. Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných približne 3 700 distribútorov, predajcov a spotrebiteľov pohonných látok, ktorých sa nové povinnosti dotknú.

„Podnikatelia, ktorí budú chcieť vykonávať prepravu zdanených tovarov podliehajúcich spotrebným daniam na podnikateľské účely medzi členskými štátmi EÚ, sa však musia na colnom úrade zaregistrovať aj ako schválený odosielateľ alebo schválený príjemca,“ vysvetlila Rybanská.

Colné úrady podľa nej zatiaľ evidujú 40 schválených odosielateľov a 60 schválených príjemcov, ako aj niekoľko desiatok žiadostí o registráciu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá