Slováci si za potraviny priplatia výrazne viac ako Česi. Dve obľúbené položky majú u nás „cenu zlata“
- V susednom Česku vieme dve obľúbené potraviny kúpiť lacnejšie
- Nie sú to ale jediné potraviny, ktoré sú u nás výrazne drahšie ako u susedov
- V susednom Česku vieme dve obľúbené potraviny kúpiť lacnejšie
- Nie sú to ale jediné potraviny, ktoré sú u nás výrazne drahšie ako u susedov
Na Slovensku sú ceny niektorých potravín stále vyššie než u našich susedov. Už v decembri ministerstvo financií upozornilo na drahé vajcia a syr Eidam v obchodoch. Situácia sa odvtedy veľmi nezmenila, a napríklad v Česku sú tieto produkty lacnejšie. Viacero potravín je ale u nás výrazne drahších ako u susedov.
Ministerstvo financií predstavilo aktualizovanú analýzu cien základných potravín na rokovaní vlády. V minulom roku sa rast cien potravín na Slovensku ustálil. Tento trend podporil pokles cien energií a poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch.
„Od apríla do konca roku 2023 zostali spotrebiteľské ceny potravín na Slovensku v priemere nezmenené. Novoročné zvýšenie cien potravín bolo oveľa miernejšie než historický priemer a v medziročnom porovnaní inflácia klesala,“ informuje ministerstvo.
Nezvyčajne vysoké ceny vajec a syru
V marci 2023 dosiahli ceny na Slovensku svoj vrchol a odvtedy potravinová inflácia pomaly klesá. Medzi januárom 2022 a marcom 2023 ceny potravín stúpali mesačne v priemere o 2,1 percenta. Od apríla 2023 do apríla 2024 sa ceny nezmenili, čo je pod priemerom eurozóny.
„Viac ako 70 percent cien spotrebného koša potravín medzi februárom a aprílom kleslo (najviac ceny mlieka, syrov, vajec, chleba, ovocia, olejov a tukov a mäsa) a ďalších viac ako 15 percent nerástlo rýchlejšie ako 1 percento mesačne,“ uvádza ďalej rezort financií.
Na konci minulého roka medzinárodné porovnanie odhalilo, že ceny masla, vajec a syru Eidam sú na Slovensku nezvyčajne vysoké. Hoci údaje zo skenerov pokladníc ukázali, že skutočne zaplatené ceny boli nižšie, vajcia boli v apríli stále drahšie o 13 percent a syr Eidam o 17 percent v porovnaní s Českou republikou.
Ministerstvo financií tiež uvádza, že v marcovej aktualizácii cenovej analýzy boli ceny potravín nižšie než v decembrovej analýze kvôli metodickým zmenám zo strany Štatistického úradu SR. Napriek týmto zmenám zostali ceny vajec a syru Eidam vyššie ako v Česku, a to o 13 a 17 percent.
Zelenina je lacnejšia v Poľsku
V júni sa v aktualizácii analyzujú aj ceny potravín v Poľsku. Najmä zelenina tam stojí menej.
„Ceny zemiakov a jabĺk sú o 30 až 40 percent lacnejšie ako na Slovensku. Ostatné porovnávané potraviny nie sú v Poľsku lacnejšie. Rovnako ako v ČR, tak aj Poľský štatistický úrad však uvádza údaje nie zo skenerov, ale z pultového zberu cenoviek. To pravdepodobne uvádzané ceny z Poľska nadhodnocuje,“ avizuje ministerstvo financií.
Podľa zistení ministerstva Ladislava Kamenického je dostupnosť a spotreba základných potravín na Slovensku zabezpečená. Vláda preto neplánuje žiadne nové opatrenia.
Cena kakaa dosiahla historické maximum
Ako sme ťa informovali, tak aj cena kakaa v Európe dosiahla v posledných mesiacoch historické maximum, pričom tento trend analytici pripisujú kombinácii nepriaznivých poveternostných podmienok v západnej Afrike, ktorá produkuje viac ako 70 % svetovej produkcie kakaa a zvýšenému dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch.
Rast cien kakaa výrazne zdraží čokoládu, obľúbenú pochúťku na celom svete. Toto zdražovanie postihne nielen spotrebiteľov, ale aj výrobcov potravín a maloobchodníkov, ktorí kakao využívajú v mnohých produktoch.
Tento nárast cien kakaa je súčasťou širšieho trendu, ktorý zasahuje rôzne potravinové komodity v celej Európe. Svetová banka upozorňuje na zvýšené riziká pre svetové trhy s potravinami z viacerých strán. Najnovšie najviac rastie cena kávy.
Medzi ďalšie problémy patrí narušenie dodávateľských reťazcov, ktoré sú spôsobené pretrvávajúcim geopolitickým napätím, ako napríklad vojnou na Ukrajine. Táto situácia výrazne ovplyvňuje ceny komodít vrátane základných obilnín a kuchynských olejov, píše Euronews.
Portál Economic Observatory potvrdzuje, že vojna spôsobila dramatický nárast svetových cien potravín, čo zasiahlo nielen krajiny vyvážajúce komodity, ale aj krajiny závislé od dovozu, ako je Slovensko.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: oPeniazoch.sk, archív SIU, Economic Observatory, Euronews