Slováci si za základnú potravinu priplatia. Raňajkovať budeme drahšie z jedného dôvodu

  • Potravinári poukazujú ešte na vládu Eduarda Hegera
  • Práve vďaka tomu môžu ísť ľudia do predčasného dôchodku
pekár, chlieb, pečivo
Ilustračný obrázok TASR/Roman Hanc, Unsplash/mohamed hassouna
  • Potravinári poukazujú ešte na vládu Eduarda Hegera
  • Práve vďaka tomu môžu ísť ľudia do predčasného dôchodku

Slovenskí potravinári priniesli informáciu o tom, že v dôsledku masívneho výpadku zamestnancov a následného tlaku na cenu práce dôjde k rastu odbytových cien pekárenských, cukrárskych a cestovinárskych výrobkov.

Informuje o tom agentúra SITA s tým, že predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský konštatuje, že dôvodom výpadku zamestnancom je zlá politika vlády Eduarda Hegera. Práve vďaka nej totiž môžu ísť mnohí Slováci do predčasného dôchodku.

„Nedostatok zamestnancov v našej brandži sa prejavuje oveľa výraznejšie ako v iných oblastiach. Vzhľadom na kritickú situáciu preto dostávame od členov informácie o zvyšovaní miezd zamestnancov, avšak nových zamestnancov je málo a majú vysokú fluktuáciu. Bez ľudí však žiadne potraviny vyrobiť nie je možné,“ uviedol Lapšanský.

Zároveň poukázal na to, že do nákladov na nového zamestnanca v potravinárstve nepatrí iba mzda, no tiež náklady na zaučenie, lekárske prehliadky a školenia. 

Okrem toho takmer 50 % nákladov, ktoré vynakladá zamestnávateľ na zamestnanca, si berie štát vo forme daní a odvodov.

Lapšanský ďalej uviedol, že v prvom polroku roku 2024 došlo k zníženiu kompenzácií odvodov pre potravinárov a poľnohospodárov o viac ako päť miliónov eur v porovnaní so sľubmi. Toto zníženie bolo spôsobené obštrukciami poslancov v Národnej rade Slovenskej republiky a platilo iba počas piatich mesiacov.

„To všetko sa bude zrejme prirodzene odzrkadľovať aj na odbytových cenách výrobkov. Pekári nechcú svoje výrobky zdražovať, ale niektorí bývalí predstavitelia štátu, žiaľ, robili všetko preto, aby to bolo naopak. Na ťahu tak budú obchodné reťazce, ktoré určujú pultové ceny pre spotrebiteľov,“ zdôraznil Lapšanský.

Týkať sa to tak môže najmä ceny chleba a ďalších základných pekárenských výrobkov.

Predčasný dôchodok zlákal mnohých pekárov

Aktuálna situácia v pekárňach nemusí viesť iba k zvýšeniu ceny za základnú potravinu, no aj k tomu, že si pekárne budú musieť vyberať medzi zákazkami. Poukázal na to portál Správy RTVS s tým, že sa chystá ďalšia vlna odchodov do predčasných penzií. Ministerstvo práce však uvádza, že pracuje na riešení tohto problému. 

Nedostatok pekárov je dlhodobým problémom, no podľa generálneho riaditeľa košickej pekárne Vamex ide o extrém, aký ešte nikdy nezažil. Problémom nie je iba odchod do predčasného dôchodku, ale aj nedostatok kvalifikovaných ľudí na trhu. Súčasných pekárov si pekárne chceli udržať napríklad zvýšením mzdy.

„Máme spoločnosti, ktoré prijali 197 zamestnancov a z nich 196 z firmy odišlo. Alebo druhá spoločnosť z východného Slovenska, ktorá si našla si 90 nových pracovníkov, z nej odišlo 90 zamestnancov mimo spoločnosť,“ uviedol Milan Lapšanský.

Situácia je tak vážne, že na Slovensku možno nájsť pekárne, v ktorých už nové objednávky jednoducho neprijímajú. Lapšanský to zdôvodňuje absenciou zamestnancov vo výrobných profesiách, ktorá sa pohybuje na úrovni 5 až 7 percent. Poukazuje však aj na zvyšovanie nákladov.

Slovenskí pekári sa stávajú menej konkurencieschopnými v porovnaní so stredoeurópskym trhom, keďže nárast nákladov zvyšuje ceny ich výrobkov. Ministerstvo práce tak pripravuje sprísnenie podmienok pre predčasný dôchodok.

Hovorkyňa ministerstva práce Natália Jachym-Holubová uviedla, že v januári bola zaznamenaná výrazná redukcia žiadostí o predčasné dôchodky a očakáva sa, že podobná situácia sa opakuje aj neskôr v roku 2024. Riešenie bude predmetom diskusií v rámci vládnej koalície a snaží sa nájsť kompromis, ktorý bude akceptovateľný aj pre sociálnych partnerov.

Aktuálne platí, že pre odchod do predčasného dôchodku, ak človek opúšťa zamestnanie najviac dva roky pred dosiahnutím dôchodkového veku, Sociálna poisťovňa zníži penziu o pol percenta za každý mesiac skoršieho odchodu. V prípade, že odchádza po 40 odpracovaných rokoch, je odrátavanie 0,3 percenta za každý mesiac.

Zdroje: SITA, Správy RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá