Slováci sú na pohovoroch pasívni a preceňujú svoje schopnosti. Nový prieskum odhalil aj najmenej obľúbenú otázku
- Nedostatočná prax a vysoké očakávania nie sú zďaleka jedinými nedostatkami Slovákov
- Ak sa chceš do zamestnania snov dostať, musíš byť pripravený na všetko
- Drž sa týchto rád a na pracovnom pohovore určite uspeješ
- Nedostatočná prax a vysoké očakávania nie sú zďaleka jedinými nedostatkami Slovákov
- Ak sa chceš do zamestnania snov dostať, musíš byť pripravený na všetko
- Drž sa týchto rád a na pracovnom pohovore určite uspeješ
Mnoho ľudí neprikladá pracovným pohovorom žiadnu váhu a ich príprava je minimálna. Je však dôležité uvedomiť si, že pracovný pohovor môže byť bránou k úspešnej budúcnosti. Ak o prácu naozaj stojíš, na pohovor by si mal ísť pripravený na 110 %. V prípade, že bude tvoja príprava dostatočná, je veľká šanca, že ťa do zamestnania príjmu.
Príprava začína doma
Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. To platí aj v prípade pracovného pohovoru. Ak sa naň pripravíš, nezarazí ťa takmer žiadna otázka. Prvým úspechom je to, že ťa na pohovor vôbec pozvali, pretože potenciálneho zamestnávateľa tvoj životopis a motivačný list zaujali. O tom, že vieš, čo v ňom bolo, sa bude chcieť zamestnávateľ presvedčiť, takže by si si mal svoj životopis pred odchodom ešte raz prezrieť.
„V dobrom životopise by nemali byť chyby a lži. Mal by byť napísaný tak, aby sa aj cudzí človek po jeho prečítaní dozvedel, s kým má dočinenia,“ hovorí headhunter Dalibor Slávik, ktorému rukami prešlo viac ako 6 000 životopisov. Pozor by si si mal dávať aj na samotný formát životopisu, pretože podľa odborníka je európsky formát dávno mŕtvy.
Taktiež by si si mal naštudovať nejaké informácie o firme, v ktorej chceš pracovať. Väčšinu informácií nájdeš na jej webe. Ak chceš zaujať, prezri si aj portfólio a novinky, ktorými firma disponuje.
Pasívni uchádzači
Ako sme už písali vyššie, jediným problémom Slovákov nie sú nedostatočná prax a vysoké očakávania. Chybou je aj to, že potenciálny zamestnanec nepozná svojho budúceho zamestnávateľa. Kvôli tomu by si si mal okrem základných informácií prezrieť napríklad históriu alebo predstaviteľov firmy.
„Počas pohovoru sú mnohí uchádzači pasívni, jednostranní a preukazujú veľmi malú úroveň sebareflexie. Neprejavujú dostatočný záujem o danú pracovnú ponuku a nevedia sa odprezentovať,“ hovorí Jana Ambrová, riaditeľka divízie ľudských zdrojov Poštovej banky.
Ambrová dodáva, že sa stretla aj so situáciami, kedy sa stalo, že pracovná pozícia nebola obsadená dlhú dobu. Dôvodom bolo finančné preceňovanie sa uchádzačov. „No stalo sa i to, že uchádzač, ktorý bol na prvý pohľad ideálnym kandidátom, si zmaril svoje šance práve neprofesionálnym prezentovaním sa na pracovnom pohovore,“ hovorí.
Za úspechy sa nehanbi
Tvoj životopis by mal obsahovať tvoje ocenenia, úspechy a ciele, ktoré si dosiahol. Vďaka tomu tvoj zamestnávateľ uvidí, že si iný ako ostatní. Taktiež musíš byť pripravený na argumentáciu, ktorej sa pravdepodobne nevyhneš. Argument by si mal mať v rukáve pripravený na všetko, čo personalistovi povieš.
„Oceníme aj to, ak vedia uchádzači jednoznačne pomenovať, v čom sú dobrí, ale aj to, v čom majú medzery a kde vidia priestor na zlepšenie,“ radí Ambrová. Zaskočiť by ťa nemali ani otázky typu Prečo chcete pracovať pre našu spoločnosť? alebo Čo chcete dosiahnuť v rámci tejto pozície?
Pozor dávaj na to, aby si na personalistu pôsobil prirodzene a uvoľnene. To, že svoje odpovede budeš recitovať ako Mor ho, tvoje šance môže výrazne znížiť.
Problémom môžu byť nečakané otázky, ktoré by ti nikdy nenapadli. Vďaka nim personalista uvidí, ako vieš reagovať v situácii, ktorú nepoznáš. Odpoveď na tieto otázky nie je vo väčšine prípadov dôležitá, takže sa nemusíš báť, že povieš nejakú hlúposť. Budúci zamestnávateľ chce vidieť, ako rozmýšľaš. Aké tri veci si teda vezmeš na opustený ostrov?
Existujú aj otázky, ktoré by ti personalista položiť nemal. Nemal by sa ťa pýtať na tvoje súkromie, rodinný stav, sexuálnu orientáciu a náboženstvo.
Prieskum Grafton Recruitment ukázal, že 17 % respondentov má problém s otázkami o rodinnom stave, veku alebo počte detí. Ako sme už vyššie písali, tieto otázky by na pohovore zaznieť nemali. Ak sa to však stane, maj pripravené odpovede typu „Ak by bolo možné, rád by som sa tejto otázke vyhol,“ alebo „Môže moja odpoveď ovplyvniť výsledok pohovoru?” či „Rád by som sa zameral na osobnostné predpoklady a zručnosti viažuce sa k pozícii“.
Kde sa vidíš o 5 rokov?
Úplne inde, ale potrebujem prácu… Práve táto otázka sa v roku 2019 stala podľa Slovákov najhoršou. Ukázal to prieskum personálnej agentúry Grafton Recruitment.
„Na všetky otázky je potrebné snažiť sa odpovedať stručne, pozitívne a pravdivo,“ odporúča marketingová manažérka Grafton Recruitment Jitka Součková.
21 % respondentov označilo otázku o budúcnosti za najhoršiu. Podľa viacerých odborníkov je však táto otázka veľmi obľúbená, pretože personalisti sa snažia dozvedieť, aké máš ambície a ciele. Nenechaj to teda na náhodu a priprav si odpoveď aj na túto otázku.
Platová stratégia
Slováci robia viaceré chyby aj v oblasti platov. Ak vieš, že ťa čaká vyjednávanie platu, maj pripravenú premyslenú stratégiu. Stáva sa totiž, že často dostaneš menej, ako si zaslúžiš. Do úvahy musíš brať svoju prax.
Ak niekde nájdeš priemerný plat na danej pozícii, rýchlo si dokážeš vyrátať, koľko by si si mal pýtať. Aj v tomto prípade maj pripravené argumenty, prečo by mal do teba zamestnávateľ investovať.
Neprezrádzaj svoj aktuálny plat. Je jasné, že novú prácu si hľadáš najmä kvôli peniazom, no to personalista vedieť nemusí, pretože sa o tento bod môže oprieť.
Tému platov nezačínaj, kým ju nespomenie personalista. V prípade, že sa na to začneš pýtať, môžeš budúceho zamestnávateľa odstrašiť. Dáš tým najavo, že ťa zaujímajú len peniaze. Opýtať sa na to môžeš až v závere pohovoru, ak na to personalista zabudol.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Poštová banka, Grafton, Profesia, Platy.sk