Slováci sú najviac nespokojní od čias revolúcie. Uberáme sa zlým smerom, hovoria v prieskume
- Projekt RevivEU zisťoval názory Slovákov na mnohé polarizujúce témy
- Odpovede sa líšia, mnohí majú problémy s EÚ
- Sú najviac nespokojní od roku 1989
- Projekt RevivEU zisťoval názory Slovákov na mnohé polarizujúce témy
- Odpovede sa líšia, mnohí majú problémy s EÚ
- Sú najviac nespokojní od roku 1989
Slovenskou oficiálnou menou sa 1. januára 2009 stalo euro. S týmto krokom jednoznačne súhlasí 31 percent a skôr pozitívne ho vníma ďalších 32,4 percenta opýtaných. Negatívnejší postoj zastáva 22,5 percenta respondentov a úplný nesúhlas vyjadrilo 14,1 percenta.
Podľa 36,6 percenta ľudí sú záujmy našej krajiny „skôr“ v súlade s EÚ. Opačný názor v tejto veci zastáva 35,8 percenta ľudí. V prípade referenda o vystúpení Slovenska z Únie by však väčšina ľudí hlasovala proti.
Za zotrvanie v EÚ bolo „jednoznačne“ 32,1 percenta opýtaných. Okrem toho ďalších 32 percent uviedlo, že by Úniu „skôr“ neopustilo. Viac ako polovica, konkrétne 60 percent, si zároveň myslí, že jednotlivé členské štáty by mali mať viac kompetencií ako doteraz.
Vojna na Ukrajine a energetická kríza
Z odpovedí opýtaných osôb vyplýva, že väčšina nie je spokojná so spôsobom, akým Európska únia zareagovala na nevyprovokovanú ruskú agresiu na Ukrajine. Viac ako 40 percent respondentov totiž hodnotilo postoj EÚ k vojne najhorším možným bodovaním. Navyše, takmer 45 percent ľudí takto negatívne vníma aj reakciu Únie na energetickú krízu.
Čo sa týka ľudského hodnotenia krokov slovenskej vlády, výsledky sú takmer identické. Reakciu na dianie na Ukrajine negatívne hodnotí viac ako 40 percent. Slovenské problémy s opatreniami spojenými s energetickou krízou ohodnotila najhorším možným skóre takmer polovica opýtaných.
Pohľad na migrantov ako susedov Slovákov
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.