Slováci sú národom alkoholikov. Prieskum odhalil absolútne hororové čísla

  • 14 percent dospelých Slovákov je na hranici problémového pitia
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu
polícia, alkohol, nemocnica
Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák, Maroš Černý
  • 14 percent dospelých Slovákov je na hranici problémového pitia
  • Vyplýva to z výsledkov prieskumu

Slovensko má vážny a dlhodobý problém s alkoholom. Na hranici problémového pitia je 14 percent dospelých Slovákov. Alkohol konzumujú denne alebo niekoľkokrát do týždňa. Vyplýva to z prieskumu lekárenskej skupiny Pilulka a výskumnej agentúry Behavio, píše TASR.

Realizovali ho na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rakúsku na vzorke 1 000 respondentov z každej krajiny. Denne alkohol podľa prieskumu pijú dve percentá opýtaných Slovákov.

Dvanásť percent po alkohole siahne niekoľkokrát do týždňa, 26 percent niekoľkokrát do mesiaca a 37 percent občas. Dvadsaťtri percent Slovákov alkohol nekonzumuje. 

Problémy niektorých ľudí s pitím odôvodnil adiktológ Rastislav Žemlička aj tým, že alkohol ponúka okamžité uspokojenie. „Žijeme rýchly a uponáhľaný život, hľadáme skratky a hlavne rýchle riešenia a okamžitý relax. Či už je to materiálne zabezpečenie, alebo uspokojenie potrieb toho druhého. A to vytvára napätie a tlak. Problémom je, že alkohol tým, že ponúka okamžité uspokojenie, až euforizujúci pocit a pokoj, napätie vie rýchlo eliminovať,“ skonštatoval.

Ako sme ťa informovali v tomto článku, zo štatistík z roku 2022 vyplýva, že situácia v našej krajine nie je príliš ružová. Slovák nad 15 rokov vypije ročne viac ako 10 litrov čistého alkoholu. Z toho tvoria takmer 50 % liehoviny, 30 % pivo a 18 % víno.

alkohol pitie alkoholizmus
zdroj: Pixabay/olga9177, Richard Mcall

Tisíce Slovákov pre alkohol končia na psychiatrii a ročne minú miliardy

Alkohol je aj podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii. Až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami.

To, že nám to s al­ko­ho­lom „cel­kom ide“, po­tvr­dzujú aj pries­kumy tý­ka­júce sa jeho spot­reby. Tie uka­zujú, že Slo­ven­sko sa v tomto smere stále dr­ží v TOP 10 kra­jín EÚ.

V roku 2017 do­mác­nosti v Európ­skej únii (EÚ) mi­nuli 1,6 % svo­jich cel­ko­vých spot­reb­ných výdavkov práve na alkohol. To pred­sta­vuje vyše 130 mi­liárd eur, čo zod­po­vedá 0,9 % hru­bého do­má­ceho pro­duktu (HDP) EÚ alebo viac ako 300 eurám na oby­va­teľa.

Tieto vý­sledky pri­tom ne­za­hŕňajú al­ko­ho­lické ná­poje za­pla­tené v re­štau­rá­ciách a ho­te­loch. In­for­mo­val o tom v tla­čo­vej správe Šta­tis­tický úrad Európ­skej únie Euros­tat.

Navyše, počet hospitalizácií v psychiatrickej starostlivosti v posledných rokoch stúpol, a to najmä v mladších vekových skupinách. Ukazujú to čísla Národného centra zdravotníckych informácií.

Na Slovensku hospitalizovali na psychiatrických oddeleniach posteľových zdravotníckych zariadení v roku 2021 pre duševné poruchy a poruchy správania viac ako 37-tisíc pacientov.

Najväčší podiel na tom majú, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, poruchy psychiky a správania, ktoré zapríčinilo užívanie alkoholu. Na psychiatrických hospitalizáciách sa podieľa 25,8 %.

Druhou najčastejšou skupinou diagnóz bola schizofrénia, schizotypové poruchy a poruchy s bludmi s podielom 21,0 %.

Alkohol je na Slovensku dlhodobo problém, ktorý priamo súvisí aj so samovraždami, smrteľnými dopravnými nehodami či s rodinnými tragédiami. A podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa to počas pandémie Covid-19 len zhoršilo.

Počas pandemických rokov stúpla celosvetovo spotreba alkoholu, pričom Slovensko so spotrebou 11,1 litra na obyvateľa prevýšilo nielen európsky priemer, ale takmer dvojnásobne aj svetový.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Centrum pre liečbu drogových závislostí , Eurostat, NCZI, WHO

Najnovšie videá

Trendové videá