Slováci sú pobúrení z nových EČV. Štátu poriadne naložili, najviac im vadí znak SR
- Tabuľky s EČV bez skratky okresu majú aj nový dizajn
- Slováci sa na nový dizajn EČV vybúrili v komentároch
- Tabuľky s EČV bez skratky okresu majú aj nový dizajn
- Slováci sa na nový dizajn EČV vybúrili v komentároch
Od januára tohto roka sa na Slovensku zmenil dizajn aj charakter evidenčných čísel (EČV). Po starom si na EČV mohol vidieť skratku okresu, v ktorom je auto zaregistrované, trojčíslie a dve písmená abecedy. Na nových evidenčných číslach už názov okresu nenájdeš.
Ruší sa tak aj dvojkrokový prepis vozidla. Kompletný prepis aj s vydaním nových dokladov bude možné urobiť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom. To, na čo väčšina Slovákov nadáva, je dizajn nových tabuliek.
Nové tabuľky sa vyrábajú v Banskej Bystrici v štátnej akciovej spoločnosti Automobilové opravovne Ministerstva vnútra SR. Rezort deklaruje, že za tabuľky bude platiť takmer o štvrtinu menej ako u externého dodávateľa. Za štyri roky by sa tak malo usporiť približne 4,8 milióna eur. Štát má navyše dosah na riadenie.
Tabuľky s EČV bez skratky okresu majú aj nový dizajn. Hlavnými novinkami je zmena používaného fontu písma a zjednotenie farebnosti takmer všetkých tabuliek na čierno-bielu. „Jedinou farebnou výnimkou budú tabuľky pre elektromobily, ktoré budú mať zelené písmená a číslice na bielom podklade,“ upozornil rezort.
Portál Nekŕmte nás odpadom zverejnil na Facebooku príspevok s fotografiou nového evidenčného čísla a ako píšu v príspevku, „font trošku ako z písacieho stroja, malý slovenský znak, ktorý pôsobí, akoby ho niekto zmenšil úmyselne na 50 % požadovanej veľkosti, a celkovo taký akýsi nedotiahnutý dizajn s veľa prázdnymi plochami“. Slovákov sa pýtali, ako sa nové EČV pozdávajú im.
Vo väčšine komentárov sa s pozitívnou reakciou nestretneš.
Jeden z komentujúcich napísal: „Znak Slovenska, naša hrdosť, si určite zaslúžil byť oveľa väčší, nakoľko je tam veľa prázdneho priestoru. Tak to je chyba.“ Na to, že slovenský znak je na EČV naozaj malý, sa v komentároch sťažovalo viacero Slovákov.
Iní píšu, že sú radi, že si evidenčné čísla stihli zadovážiť predtým, než prišli do platnosti tieto nové. Mnohí dokonca tvrdia, že naše značky sú inšpirované tými ukrajinskými.
„Je to síce len EČV, ale dizajn sa dal určite krajší,“ píšu ďalší. Pre niektorých je dizajn nepodstatný, no v komentároch sa vybúrili stovky Slovákov: „Hnus. Grc. Hrozné EČV. Ten font je desný. Otras, toto vyhralo výberové konanie?“
Pomedzi tých, ktorí na dizajn nových ŠPZ len „kydajú“, sa nájdu aj ich zástancovia. „Odborníci vyškolení školou života nechýbajú ani v dizajne. Či sa to páči oku pri písmach, s ktorými sa stretávate denne? Nie. Je to čitateľné za zníženej viditeľnosti a automatizovane spracované na rôzne účely? Verím, že áno. Hranatejšia konštrukcia písma a oblá časť čísla je urobená pekne. Písmo QOD za mňa v pohode. Slúžiť má ,strojom‘, nie oku,“ píše Slovák, dodáva však, že by tiež ocenil väčší znak SK.
Ďalšia skupina ľudí sa vybúrila na tom, že už nebudú môcť odhadnúť, odkiaľ je vozidlo a jeho majiteľ. „Neboli lepšie tie pôvodné? Veď sme aspoň vedeli, z ktorého okresu je auto,“ píše Slovák.
„Aká krajina, také ŠPZ,“ zakončil jeden z občanov.
Nový dizajn bol vytvorený na pôde Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU, pričom museli dodržať základné požiadavky na tabuľky, ktoré sú kladené zákonom o cestnej premávke.
Dizajn pochádza z dielne VŠVU
„Nový font písma nahradí desaťročia používané písmo, ktoré už nespĺňa moderné trendy a požiadavky kladené na čitateľnosť písma predovšetkým za zníženej viditeľnosti a na automatizované spracovanie evidenčných čísel z tabuliek na rôzne účely,“ vysvetlil rezort.
Štýl písma má vychádzať z bezserifových konštruovaných strojových písem, ktoré má jednotnú hrúbku ťahov a znaky zaberajú rovnakú plochu.
„Dôležitý princíp pri písme pre tabuľky s evidenčnými číslami je, aby boli jednotlivé znaky navzájom dobre odlíšiteľné. Preto majú písmená hranatejšiu konštrukciu a čísla oblú. Pri viacerých znakoch, ktoré by sa pri bežnom písme mohli na tabuľkách ľahko zameniť, je zdôraznená ich odlišnosť. Napríklad B, S a 8, alebo O, D a 0,“ uvádza sa na stránke VŠVU.
Zdroje: Facebook/Nekŕmte nás odpadom, TASR, VŠVU