Slováci sú posadnutí chudnutím: S liekmi na internete sa roztrhlo vrece, na vážne negatívne následky nemyslia

  • Odborníci zo ŠÚKL varujú pred rizikami spojenými s neuváženým užívaním liekov
  • Odporúčajú byť opatrní pri ponukách liekov so „zázračnými účinkami“
Bolesť hlavy, chudnutie
Ilustračné foto: Unsplash/Fa Barboza, Pexels
  • Odborníci zo ŠÚKL varujú pred rizikami spojenými s neuváženým užívaním liekov
  • Odporúčajú byť opatrní pri ponukách liekov so „zázračnými účinkami“

S liekmi na chudnutie akoby sa roztrhlo vrece, no nie každý si uvedomuje, že môžu byť aj nebezpečné. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) varuje v brožúre pred rizikami spojenými s neuváženým užívaním liekov a nebezpečnými online trendmi. Medzi vedľajšie účinky patrí zvýšený krvný tlak, nespavosť či tráviace problémy, píše TASR.

Lieky na chudnutie môžu byť nebezpečné

„Môže sa stať, že podvodníci na internete predávajú látky, ktoré vôbec nefungujú a zarábajú na klamstve. Lieky na chudnutie sú určené pre pacientov, ktorým ich predpíše lekár,“ upozorňujú zástupcovia ŠÚKL.

Odborníci upozorňujú, že ak zdravý človek bez konkrétneho ochorenia, ako je cukrovka alebo obezita, užíva tieto lieky, môže to mať negatívne následky. Medzi ne patria nervozita, rozmazané videnie, nepokoj, problémy so sústredením či bolesti hlavy.

Experti zo ŠÚKL zároveň vyzývajú mladých ľudí, aby sa pred užitím liekov vždy poradili s rodičmi, lekárom alebo lekárnikom.

na snímke je chudnutie, ozempic
zdroj: Ilustračné foto: Pexels.com

Tiež odporúčajú byť opatrní pri ponukách liekov so „zázračnými účinkami“ alebo podozrivo nízkou cenou. „Nenechaj sa ovplyvniť, mysli na to, že influenceri na reklamách na rôzne výživové doplnky zarábajú,“ tvrdia odborníci.

Zdôrazňujú, že lieky na predpis môže predpísať iba lekár a ich predaj cez internet nie je povolený. ŠÚKL zároveň pripomína, že takéto lieky vydáva výhradne farmaceut v kamennej lekárni, nemocnici, poliklinike alebo v schválenej internetovej lekárni. 

„Všetky lekárne kontroluje ŠÚKL, schválené internetové lekárne musia mať na svojej stránke toto logo,“ dodávajú experti.

Zvýšená spotreba lieku Oz*mpic na Slovensku

ŠÚKL už pred časom upozornil na riziká užívania liekov s účinnými látkami semaglutid a liraglutid na tzv. rýchle estetické chudnutie. Toto chudnutie nie je indikované lekárom na základe diagnózy, ale slúži predovšetkým na zmenu vzhľadu. 

Odborníci zo ŠÚKL v tlačovej správe zdôraznili, že lieky nie sú módnym trendom a ich užívanie by malo vždy prebiehať pod dohľadom lekára. Na Slovensku sú momentálne registrované tri lieky s obsahom semaglutidu (Oz*mpic, W*govy, R*belsus) a tri s obsahom liraglutidu (S*xenda, X*ltophy, V*ctoza). Všetky tieto lieky sú dostupné len na lekársky predpis a sú určené na liečbu diabetu 2. typu alebo riadne diagnostikovanej obezity.

Podľa údajov NCZI spotreba lieku Oz*mpic na Slovensku začala výrazne narastať v druhej polovici roku 2023. Užívanie liekov na predpis bez dohľadu lekára môže vážne ohroziť zdravie. Ak ti nebolo diagnostikované ochorenie, na ktoré sú tieto lieky určené, ich prínosy nemusia prevýšiť riziká nežiaducich účinkov.

Pri liekoch obsahujúcich semaglutid a liraglutid hrozí výskyt tráviacich ťažkostí, ako sú nevoľnosť, nadúvanie či vracanie, ale aj vážnejších stavov, napríklad zápalu pankreasu. 

Nečakané zvýšenie spotreby týchto liekov môže viesť k ich nedostatku pre pacientov, ktorí ich skutočne potrebujú. Keďže ide o lieky určené na dlhodobé užívanie, ich náhle vysadenie môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Riziká spojené s nelegálnym nákupom liekov

ŠÚKL dlhodobo upozorňuje na riziká spojené s nákupom liekov mimo legálneho distribučného reťazca, kde hrozí nebezpečenstvo falšovaných liekov. Týmto spôsobom pacienti riskujú svoje zdravie a zároveň podporujú kriminálnu činnosť.

V spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní ŠÚKL aktuálne eviduje viacero podnetov na podvodné webové stránky ponúkajúce tieto lieky. Na falšované lieky upozorňujú aj Svetová zdravotnícka organizácia a Európska lieková agentúra, pričom v posledných mesiacoch úrady odhalili viacero prípadov falšovaných liekov v Európe aj vo svete.

Lieky možno na internete predávať len prostredníctvom schválenej a registrovanej internetovej stránky kamennej lekárne, ktorá musí obsahovať bezpečnostné logo. Kliknutím na toto logo sa používateľ dostane na stránku ŠÚKL so zoznamom všetkých registrovaných lekární.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, ŠÚKL/TS

Najnovšie videá

Trendové videá