Slováci sú premorení mizerne, asi milión ľudí nemá protilátky. Ani tie nemusia byť dostatočnou ochranou (ŠTÚDIA)
- Odborníci sa vyjadrili k výsledkom štúdie
- Tá prebiehala od novembra
- Odborníci sa vyjadrili k výsledkom štúdie
- Tá prebiehala od novembra
Počas tlačovej konferencie Ministerstva zdravotníctva odborníci oznámili výsledky štúdie o protilátkach v súvislosti s koronavírusom.
Skoro 4 000 účastníkov
Cieľom štúdie bolo zistiť hladinu protilátok u ľudí, ktorí nie sú očkovaní, a odhalili tak, nakoľko je táto populácia chránená. Štúdie sa dobrovoľne zúčastnilo 3 789 účastníkov od 12 rokov. Zber vzoriek sa uskutočnil na niekoľkých miestach Slovenska v novembri a začiatkom decembra.
Odborníci objasnili, že negatívny výsledok, teda neprítomnosť protilátok zistili v jednotlivých lokalitách rôznu. Viac ako polovica Slovákov, ktorí nie sú očkovaní proti Covidu, nie sú chránení.
Na takzvané premorenie sa teda spoliehať nemôžeme. Ani prítomnosť protilátok po prekonaní ochorenia totiž neznamená, že človek je imúnny voči nákaze či ťažkému priebehu choroby.
V rôznych okresoch namerali rôzne hodnoty protilátok. V okrese Čadca malo napríklad asi 25 percent skúmaných osôb vysoko pozitívne protilátky, čo znamená že ich hodnota bola viac ako 3,5 percenta. Naopak, v Bratislave malo takúto úroveň protilátok len 14 % skúmaných osôb. 74 % skúmaných osôb z Bratislavy malo negatívny test, to znamená, že žiadne protilátky nemali.
Matematik Richard Kollár zdôraznil, že ide o prvé kolo výsledkov a medzi skúmanými osobami boli neočkovaní ľudia, ktorí prekonali alebo neprekonali koronavírusovú infekciu.
Z výsledkov tiež podľa odborníkov vidíme, že veľká časť ľudí nemá ochranu pred Covidom ani v podobe vakcíny, ani v podobe prekonania. Je to vyše milión osôb, ktoré nie sú chránené očkovaním alebo prekonaním.
Najlepšiu imunitu majú zaočkovaní ľudia, ktorí následne prekonajú koronavírus. To, že človek iba prekonal ochorenie ešte neznamená, že je dostatočne chránený. Preto očkovanie odporúčajú aj prekonaným osobám.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus