Slováci sú šťastný národ: Ukoristili sme si prekvapivé miesto medzi TOP najšťastnejšími krajinami sveta

  • Slováci majú čoraz viac radosti
  • Sú v top tridsiatke sveta
  • Výsledky závisia od viacerých faktorov
šťastie radosť úsmev
Ilustračný obrázok Unsplash/Peter Conlan, Vicky Hladynets
  • Slováci majú čoraz viac radosti
  • Sú v top tridsiatke sveta
  • Výsledky závisia od viacerých faktorov

Pre nestabilnejšiu politickú situáciu, dopad covidovej pandémie a energetickej krízy by sa mohlo zdať, že majú Slováci menej úsmevu na tvári, no opak je pravdou. Hoci si to viacerí zrejme neuvedomujú, Slovensko sa v rebríčku najšťastnejších národov sveta nachádza na 29. mieste. 

Správu prinieslo najnovšie vydanie publikácie World Happiness Report (WHR). Tá vychádza z údajov z medzinárodného prieskumu spokojnosti Gallup, ktorý sa každý rok uskutočňuje vo viac ako 140 krajinách sveta. Ide o relevantný zdroj, v každej krajine sa do neho zapája približne tisíc respondentov.

Sme lepší ako Španieli či Taliani

Rebríček v roku 2023 je založený na priemeroch za obdobie pandémie COVID-19 v rokoch 2020 až 2022, pričom v prípade Slovenska a niektorých ďalších krajín chýbajú údaje za posledný rok, uvádza Trend. Aj napriek tomu sme sa z pohľadu lepšej nálady posunuli výrazne vpred.

Slováci sa oproti roku posunuli až o šesť priečok a stali sa súčasťou tridsiatich najšťastnejších národov sveta. Na porovnanie, pred desiatimi rokmi sa nachádzali až v šiestej desiatke. Slovensko v zozname predbehlo krajiny ako Španielsko (32. miesto), Taliansko (33. miesto), Japonsko (47. miesto) a mnohé iné.

Najšťastnejšími krajinami na svete sú podľa WHR 2023 krajiny Škandinávie ako Fínsko, Dánsko či ostrovný štát Island. Na posledných priečkach sa umiestnili africká Sierra Leone, Libanon a zoznam uzatvára Afganistan. Výsledky hodnotenia pritom závisia od viacerých ukazovateľov a faktorov: 

Ukazovatele a faktory v rebríčku WHR 2023 

  • úroveň HDP (hrubého domáceho produktu) na obyvateľa,
  • miera sociálnej podpory a dobra medzi obyvateľmi,
  • dĺžka života,
  • občianske slobody v rozhodovaní,
  • štedrosť v spoločnosti,
  • vnímanie a miera korupcie.

Autori v štúdii, zverejnenej na oficiálnej webovej stránke WHR, neprezentujú iba namerané indexy a štatistické odchýlky. Snažia sa taktiež identifikovať dôvody, prečo sú ľudia v jednotlivých krajinách šťastnejší ako v zvyšných. Výsledné skóre následne vysvetľujú prostredníctvom spomínaných šiestich faktorov.

Budvar radosť
zdroj: Budějovický Budvar

Fíni majú jasný recept na šťastie

Ako sme ťa informovali v tomto článku, severské štáty zrejme našli kľúč k šťastnému životu. Podľa magazínu Fortune sa mnohé z nich umiestnili na popredných miestach v zozname, ktorý sa zameriava na všetko od priemernej dĺžky života v zdraví až po štedrosť komunity.

Frank Martela, fínsky filozof a výskumník psychológie, uviedol pre portál CNBC, že jedným z dôvodov, prečo sú ľudia vo Fínsku takí šťastní, je, že sa neporovnávajú so svojimi susedmi, neprehliadajú výhody prírody a neporušujú komunitný kruh dôvery.

Zároveň dodáva, aby sme sa zamerali viac na to, čo človeka robí šťastným, a menej na to, čo ho robí úspešným. Prvým krokom k skutočnému šťastiu je stanovenie si vlastných štandardov namiesto porovnávania sa s ostatnými.

Čo nám do života môže priniesť viac šťastia? Fíni majú jednoznačnú odpoveď. Výsledky výskumu o sociálnej dôvere a pohode ukazujú, že čím vyššia je úroveň dôvery v rámci krajiny, tým sú jej občania šťastnejší. Obyvatelia Fínska teda majú tendenciu dôverovať si a vážiť si úprimnosť.

Ak by si si v tejto krajine náhodou zabudol notebook v kaviarni alebo stratil telefón vo vlaku, môžeš si byť celkom istý, že ho dostaneš späť.

Faktory šťastia sa podľa AI môžu líšiť v závislosti od kultúrnych, sociálnych a ekonomických podmienok v rôznych krajinách. Treba však mať na pamäti, že tieto faktory sú iba orientačné a skutočné hodnoty šťastia sa môžu líšiť medzi jednotlivcami v rámci krajiny.

Krajina a jej faktory šťastia

  • Slovensko – sociálne vzťahy, ekonomická stabilita, bezpečnosť, zdravotníctvo, prístup k prírode,
  • Španielsko – sodinné vzťahy, klíma, sociálna zabezpečenosť, pracovná kultúra, gastronómia,
  • Taliansko – kvalita života, rodina, kultúrne dedičstvo, kulinársky zážitok, zamestnanosť,
  • Japonsko – harmonický život, tradícia a kultúra, vzdelanie, technologický pokrok, zdravotná starostlivosť.
Zdroje: Trend, World Happiness Report, Fortune, CNBC, NBER, AI, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá