Slováci sú v pití alkoholu na prekvapivej priečke, ukazuje čerstvá štatistika. Česko je už tradične vysoko
- Slovanské krajiny sa nezaprú. Medzi top ich nájdeš hneď niekoľko
- V ktorom štáte sa pije najviac? Rusko a ani Poľsko to nie je
- Slovanské krajiny sa nezaprú. Medzi top ich nájdeš hneď niekoľko
- V ktorom štáte sa pije najviac? Rusko a ani Poľsko to nie je
Pravidelný údaj o tom, na čo obyvatelia EÚ míňajú najviac peňazí, je opäť vonku. Zverejňuje sa s ročným oneskorením, takže teraz poznáme čísla, ktoré sú z roku 2019. Najviac peňazí – takmer štvrtinu – sme dávali na bývanie, čo zahrňuje aj platenie elektriny, vody a kúrenia. Nasleduje doprava a jedlo. Informácie zverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
No zaujímavý je aj údaj, koľko peňazí nechali obyvatelia EÚ za alkohol. Ide o sumu 117 miliárd eur, a to ešte „je potrebné poznamenať, že to nezahŕňa alkoholické nápoje platené v reštauráciách a hoteloch“, píše na svojej stránke Eurostat. Konečná reálna suma, ktorú sme teda dali za alkohol, je tak nepochybne ešte vyššia.
Taktiež treba zdôrazniť, že údaj zaznamenáva len obyvateľov EÚ a nie všetkých Európanov, ako sa niekedy mylne prezentuje. Štáty ako Rusko, Bielorusko, Ukrajina, Moldavsko či Srbko by túto čiastku na starom kontinente určite vedeli ešte upraviť.
Najväčší „slopači“
Podľa čísel Eurostatu tak priemerná domácnosť EÚ dá na alkohol 1,6 % svojich výdavkov. Slováci až 2,3 %. No absolútnymi víťazmi tohto rebríčka sa v EÚ stali všetky Pobaltské krajiny. Prvé miesto so 4,8 % obsadili Lotyši, tesne za nimi sa držia Estónci a tretia je Litva. O 4. a 5. miesto sa s rovnakým číslom 3,4 % delia naši susedia Česi a Poliaci.
Hoci Pobaltské krajiny obsadili všetky tri prvé miesta, taktiež sa spolu s Bulharmi umiestnili medzi top, u koho toto číslo za posledných 10 rokov najviac klesá. Lotyši v roku 2009 boli za hranicou 6 %, ktoré nechávali na alkohole.
Naopak, najväčšími skokanmi smerom hore sa v tomto stávajú Rumuni – z 2,1 % na 2,6 % a Portugalci – z 1,1 % na 1,4 %. Veľké európske krajiny ako Nemecko, Francúzsko, Taliansko si stále držia svoj nemenný štandard.
No o tom, v ktorej krajine sa ako pije, možno viac napovedá iný údaj, než koľko % z peňazí ide do alkoholu. Pravidelne sa robia aj rebríčky zamerané na množstvo alkoholu – teda litre – ktoré priemerný človek v danej krajine vypije.
Takéto údaje nedávno napríklad zverejnil britský inštitút King´s College, ktorý na prvé miesto so 14 litrami alkoholu za rok na jedného človeka dosadil Bielorusko. Na popredných miestach nechýbal ani jeho väčší sused Rusko. No do top 10 vo svete, hneď za Českou republikou, svieti na 9. mieste aj Slovensko. Priemerný Slovák vypije za rok 12 litrov alkoholu.
Takýto rebríček zvykne robiť aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorej poradie nie je príliš odlišné od anglického inštitútu. Okrem toho si v tejto tabuľke môžeš prečítať, aký typ alkoholu ktorá z top krajín preferuje. Česi sú tradiční pivkári. U nás dominuje pálené:
zdroj: WHO, wikimedia
Aký bol rok 2020?
Mnohí už teraz špekulujú, aké čísla asi budú za rok 2020, ktorý bol kvôli korone naozaj špecifický. Bary a reštaurácie boli dlho zavreté – no reštaurácie sa aj tak do údajov Eurostatu nerátajú.
Každý si myslel, že ľudia budú viac piť doma, ale obchody príliš veľký nárast tržieb za alkohol nehlásili. Vyskočil dopyt hlavne po liehu, z ktorého si ľudia robili dezinfekciu.
Ako Európania pili a koľko peňazí míňali za alkohol počas lockdownov, keď sa svet zábavy akoby zostavil, sa dozvieme až o rok. „Tento článok ukazuje situáciu pred začiatkom pandémie COVID-19, ktorá môže mať vplyv na údaje za rok 2020, ktoré majú byť zverejnené budúci rok,“ zakončuje svoju správu Eurostat.