Slováci túžiaci ísť do USA majú smolu, hranice sa tak skoro neotvoria. Pribudlo 51 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 51
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 694
TASR/AP
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 51
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 8 694

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 240 639 za predchádzajúci deň pribudlo 3 160 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 932 851 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 4 979 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 51 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 10 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 8 694 RT-PCR vyšetrení a 6 821 antigénnych testov.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (17), nasleduje Prešovský (12), Nitriansky (7), Trenčiansky (7), Košický (3), Banskobystrický (2), Trnavský (2) a Žilinský (1). Je medzi nimi 26 mužov a 25 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 350 a žien 205 056. V nemocniciach je hospitalizovaných 83 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 3 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 534 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 113 864 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 406 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 443 663, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 463 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

USA zachovajú cestovné obmedzenia pri vstupe do krajiny

Spojené štáty nateraz zachovajú cestovné obmedzenia, ktoré platia pri vstupe do krajiny pre návštevníkov zo zahraničia. Urobia tak napriek tomu, že tamojšie úrady nedávno pripúšťali možnosť zmiernenia reštrikcií pre Európanov cestujúcich do USA. Informovala o tom agentúra AFP.

„V tejto chvíli zachováme existujúce cestovné opatrenia. Nákazlivejší delta variant koronavírusu sa šíri tu aj v zahraničí,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. 

zdroj: SITA/AP, Patrick Semansky

Podľa agentúry AFP delta variant prispel v USA k nárastu počtu infikovaných koronavírusom, a to predovšetkým medzi nezaočkovanými. Podľa hovorkyne bude tento trend zrejme „v nasledujúcich týždňoch pokračovať“.

Na otázku, ako môžu cestovné obmedzenia pomôcť vyhnúť sa ďalšiemu šíreniu nákazy, Psakiová odpovedala, že hoci je delta variant v USA dominantným, neznamená to, že „prítomnosť ešte väčšieho množstva ľudí nakazených práve týmto variantom je správnym krokom“.

Chcel/a by si vycestovať do USA?

Ako uvádza AFP, v dôsledku koronavírusovej pandémie americké úrady na viac ako rok sprísnili epidemiologické reštrikcie pre vstup do USA z krajín EÚ, Británie, Číny a Iránu. K týmto krajinám neskôr pridali aj Indiu a Brazíliu.

Členské štáty Európskej únie v júni súhlasili so zrušením obmedzení pre cestujúcich z USA, ktorí sa po príchode do krajín eurobloku musia preukázať potvrdením o očkovaní či negatívnym testom na koronavírus.

zdroj: TASR/AP, Craig Ruttle

Únia k tomuto kroku dospela po naliehaní krajín závislých od cestovného ruchu, ako sú Grécko, Španielsko a Taliansko, ktoré sa obávali negatívnych vplyvov ďalšej turistickej sezóny poznačenej pandémiou.

Lídri EÚ žiadali USA, aby v tejto otázke preukázala zmysel pre spolupatričnosť, pričom americký prezident Joe Biden počas návštevy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej vo Washingtone v polovici júna uviedol, že touto témou sa zaoberajú príslušné úrady a on sám by mal byť do siedmich dní schopný zodpovedať, kedy sa cestovné obmedzenia pre Európanov zmiernia.

Podľa AFP USA vydali v súvislosti s cestovnými obmedzeniami rozsiahle výnimky vrátane výnimiek pre študentov, vedcov, novinárov a podnikateľov. Európski lídri však namietali, že tieto opatrenia obťažujú bežných ľudí a bránia transatlantickému obchodu.

Zdroje: TASR/AFP, MZSR, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá