Slováci umierajú ešte menej ako pred pandémiou. Štát odhalil najväčších „zabijakov“
- Medziročne sa situácia najvýraznejšie zlepšila v Trenčianskom a Žilinskom kraji
- Najvyššiu podúmrtnosť mali Žilinský a Nitriansky kraj
- Medziročne sa situácia najvýraznejšie zlepšila v Trenčianskom a Žilinskom kraji
- Najvyššiu podúmrtnosť mali Žilinský a Nitriansky kraj
Celková úmrtnosť na Slovensku sa v 1. štvrťroku 2023 dostala po dvoch rokoch pod hodnotu dlhodobého priemeru pred pandémiu. V súhrne za prvé tri mesiace tohto roka zomrelo v SR 14-tisíc ľudí, čo je medziročne o 16,7 % menej osôb (o 2,8-tisíca).
Zároveň to bolo o 6,4 % menej zomretých ako hodnoty päťročného priemeru rokov 2015 – 2019 pred nástupom pandémie. Ukazujú to predbežné dáta o počtoch zomretých a príčinách úmrtí za prvé tri mesiace roku 2023. Informácie priniesol Štatistický úrad Slovenskej republiky.
Doznievanie pandémie koronavírusu sa ukázalo tiež na znížení hrubej miery úmrtnosti v prvom štvrťroku 2023, pričom počet zomretých prepočítaný na 100-tisíc obyvateľov klesol na 1 032 úmrtí. V rovnakom čase minulého roka išlo o hodnotu 1 238 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov a v priemere za rovnaké obdobie za posledných 5 rokov pred pandémiou išlo o 1 099 úmrtí.
Počet zomretých klesol za prvé tri mesiace tohto roka medziročne dvojciferným tempom v každom kraji Slovenska a vo všetkých krajoch sa tento počet znížil aj v porovnaní s priemerom pred pandémiou. Medziročne sa situácia najvýraznejšie zlepšila v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najvyššiu podúmrtnosť v porovnaní s rovnakým obdobím nepoznačeným pandémiou mali Žilinský (9,4 %) a Nitriansky kraj (9,3 %).
Po zohľadnení veľkosti krajov z hľadiska počtu obyvateľov, hrubá miera úmrtnosti bola najnižšia v Bratislavskom, Prešovskom a Žilinskom kraji s počtom menej ako 1 000 zomretých na 100-tisíc obyvateľov. Najhoršia situácia v rámci SR bola v Banskobystrickom kraji, kde miera úmrtnosti v 1. štvrťroku predstavovala hodnotu až 1 215 zomretých na 100-tisíc obyvateľov.
Najväčšiu skupinu zomretých tvorili seniori vo veku 65 a viac rokov, predstavovali takmer 80 % všetkých úmrtí. Ich počet bol mierne, o necelé 1 % nižší, ako päťročný priemer pred pandémiou a o 16 % nižší ako vlani.
Kým starší seniori nad 75 rokov zaznamenali podobný trend ako celá seniorská populácia, v skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) bola stále ešte zaznamená nadúmrtnosť, t. j., v tejto vekovej skupine počet zomretých stále o 7 % prevyšoval prepandemický priemer.
„Výrazne najhoršie parametre úmrtnosti sa prejavovali v kategórii mladších seniorov počas celého obdobia pandémie. Počty zomretých mladších seniorov v mesiacoch vrcholnej úmrtnosti prevyšovali priemerné hodnoty viac ako dvojnásobne,“ uviedla Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu SR.
Aktuálna úmrtnosť v skupine ľudí v produktívnom veku (15 až 64 rokov) sa znížila ešte výraznejšie. Medziročne počet zomretých klesol o pätinu a oproti päťročnému priemeru dokonca až o 24 %. V tejto vekovej kategórii zomrelo za prvé tri mesiace tohto roka 2,8-tisíca osôb.
COVID-19 bol ôsmou najčastejšou príčinou smrti, najčastejšia príčina úmrtia je odhalená
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.