Slováci ušetria ešte viac: Poplatky za elektrinu by mohli byť nižšie, ako sa očakávalo
- Podľa správy ÚRSO by sa mali znížiť niektoré tarify
- Klesnú o približne 38 %
- Poplatky za elektrinu tak budú nižšie, ako určila vláda
- Podľa správy ÚRSO by sa mali znížiť niektoré tarify
- Klesnú o približne 38 %
- Poplatky za elektrinu tak budú nižšie, ako určila vláda
Slováci by mohli mať v tomto roku ešte nižšie poplatky za elektrinu, než pôvodne určila vláda. Informoval o tom Denník N. Znamená to, že domácnosti by v tomto roku mohli za elektrinu platiť menej než vlani. Zníži sa totiž tarifa za prevádzkovanie systému a tarifa za systémové služby. Poplatky by mali klesnúť o približne 38 %.
Tento pokles je čiastočne ovplyvnený zatvorením uhoľnej elektrárne Nováky, pretože ťažba uhlia bola nepriamo dotovaná cez tieto tarify.
Významné zníženie sa týka aj ceny elektriny za straty, ktoré distribučné spoločnosti utrpia – táto sadzba klesá o 60 až 80 %. Avšak sadzby ďalších taríf určených pre distribučné spoločnosti sa naopak zvyšujú. Detaily týchto cenových rozhodnutí zverejnil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na svojej webovej stránke.
Okrem toho tiež ÚRSO uvádza, že sa zlacnenie taríf týka nielen domácností, ale aj zraniteľných odberateľov a podnikov. Znížila sa aj cena tepla pre domácnosti v priemere o 14 percent a pre ostatných odberateľov o 16 percent. Na druhej strane však došlo k zvýšeniu cien v štyroch zo štrnástich vodárenských spoločností.
Vláda vyhradila 1,25 miliardy eur v štátnom rozpočte na kompenzáciu cien energií. O tejto skutočnosti informoval predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini spolu s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou.
„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roku za elektrickú energiu – plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, sa nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,“ zdôraznila Saková.
Distribučné poplatky v dodávke elektrickej energie mali podľa nej vzrásť približne o 20 %. Zastropujú sa však na úrovni roku 2023, a to aj pre podnikateľský sektor. Ceny však napokon budú, zdá sa, ešte nižšie.
Znížiť by sa mala aj inflácia
Dotovanie regulovaných cien energií by tiež malo mať pozitívny vplyv na infláciu. Tvrdil to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír ešte na decembrovej tlačovej besede. Kažimír uviedol, že dotovanie regulovaných cien energií stlmí infláciu na 2,5 %. Podporí to reálne príjmy domácností, ktorým zostane viac prostriedkov na spotrebu.
„V ďalších dvoch rokoch predpokladáme, že sa ceny energií pre domácnosti postupne priblížia trhovým cenám. Zvýšilo by to infláciu, ktorá by tak poskočila na úrovni okolo 4 %. Plány vlády na ďalšie roky však ešte neboli oznámené,“ priblížil Kažimír.
Opatrenia z vládneho balíčka podľa neho výraznejšie neovplyvnia situáciu na trhu práce. Zamestnanosť by mala mierne rásť. Počty voľných pracovných miest sú stále vysoké a okrem domácich nezamestnaných bude musieť prúdiť na Slovensko aj stále viac zahraničných pracovníkov.
„Odhadujeme, že deficit verejných financií sa v roku 2023 takmer strojnásobí a dosiahne takmer 5,6 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo bude najvyššia hodnota od roku 2010,“ upozornil Kažimír.
V ďalších rokoch bude podľa neho deficit klesať pomaly. „V roku 2024 očakávame ďalšie zvýšenie deficitu, ťahané najmä dodávkami vojenskej techniky, pričom v ďalších rokoch sa pri absencii prorastových opatrení deficit môže priblížiť k 4 % HDP,“ podčiarkol.
Zdroje: Denník N, TASR