Slováci uväznení na palube lietadla v Číne: Hrozili nám 2 týždne v karanténe

  • Na viacerých letiskách vo svete musia z dôvodu prevencie podstupovať cestujúci skríningy telesnej teploty
  • Tieto opatrenia čakali aj dvoch Slovákov, ktorí do čínskeho mesta Guanzghou prileteli z Bangkoku
  • Pre podozrenie iných pasažierov na koronavírus strávili na palube lietadla viac ako desať hodín
archív Viktor
  • Na viacerých letiskách vo svete musia z dôvodu prevencie podstupovať cestujúci skríningy telesnej teploty
  • Tieto opatrenia čakali aj dvoch Slovákov, ktorí do čínskeho mesta Guanzghou prileteli z Bangkoku
  • Pre podozrenie iných pasažierov na koronavírus strávili na palube lietadla viac ako desať hodín

V Číne sa počet obetí nového koronavírusu v pondelok zvýšil na 80 mŕtvych. Píše o tom TASR. V najviac postihnutej provincii Chu-pej, kde leží epicentrum šírenia vírusu – mesto Wu-chan – potvrdili 24 ďalších úmrtí a 371 nových prípadov nákazy. S odvolaním sa na najnovšie údaje miestnych úradov zverejnených včera o tom informovala agentúra AFP.

Čítaj viac TU>>Slováci vracajú peniaze za letenky do čínskych miest. Ako ohrozuje koronavírus turizmus a biznis?

zdroj: TASR

Na viacerých letiskách vo svete tak musia cestujúci podstupovať skríningy telesnej teploty, ktorým sa nevyhli ani dvaja Slováci. Tí do čínskeho mesta Guanzghou prileteli z Bangkoku v piatok 24. januára. Tu strávili jednu noc v hoteli a v sobotu ráno leteli do Ürümqi, kde mali absolvovať krátku servisnú prestávku a pokračovať do Viedne. 

„V Guanzghou sme absolvovali iba jedno meranie teploty v piatok pred odchodom na hotel a jeden turniket s teplomerom v sobotu ráno. Na ľuďoch som si nevšimol žiadne výraznejšie prejavy paniky alebo nervozity, ochranné rúška na ústach nerátam, lebo tie sú v tejto oblasti štandardom. Jediný nezvyčajný jav bolo úplne prázdne mesto (minimum áut na cestách a takmer žiadni ľudia na uliciach – a to sme cezeň prechádzali presne o polnoci, počas osláv nového roku),” hovorí pre Startitup Viktor.

Ako ďalej dodáva, pred odletom z Guanzghou a počas pristávania v Ürümqi boli všetci cestujúci viackrát vyzvaní, aby personálu oznámili, či netrpia príznakmi chrípky. 

„Všetky kontroly prebehli štandardne, s výnimkou častejších stanovísk s teplomermi. O 16:00 hod. sme boli v lietadle na runaway-i, pripravení vzlietnuť, ale po cca 20 minútach nečinnosti sa lietadlo vrátilo ku gate-u a počuli sme hlásenie, že jeden pasažier má horúčku, a tak budeme podrobení kontrole,” opisuje. 

Hodiny na palube lietadla

Následne celá posádka čakala asi 2,5 hodiny na príchod karanténnej jednotky, ktorej súčasťou boli dvaja pracovníci v kompletnom ochrannom obleku a dvaja asistenční pracovníci iba s rúškami. Každý pasažier vyplnil tlačivo, kontrola prebiehala asi 2 hodiny. Na záver odviedla jednotka dvoch ľudí, ktorí boli pravdepodobne podrobení ďalším vyšetreniam v nemocnici. 

Podľa jeho slov boli ľudia na palube lietadla veľmi disciplinovaní. „S predlžujúcou sa dobou nášho uväznenia ale rástli debaty medzi čínskymi pasažiermi a posádkou. Bohužiaľ som nerozumel, ale tipujem, že neboli príliš pozitívneho charakteru,“ vysvetľuje.

zdroj: archív Viktor

„Približne o polnoci nám priviezli jedlo, rozdali rúška a čakalo sa ďalej. Po dlhých 13 hodinách, o 5:00 hod. ráno nám povedali, že let sa ruší a pustili nás do príletovej haly – medzi ľudí, ktorí s nami neboli predtým v kontakte. Buď sa jednalo o nezodpovedné rozhodnutie, alebo mali zodpovedné orgány istotu, že nakazení nie sme – nám to každopádne pridalo na optimizme. Pretože, ako sme sa neskôr dozvedeli, hrozili nám dva týždne v karanténe,” hovorí Viktor.

zdroj: archív Viktor

Postupne boli všetci cestujúci odvezení na hotel a o 13:00 hod. ich odviezli späť na letisko. 

„Ešte predtým nás čakala prvá kontrola teploty, po security checku druhá, po ktorej odletu už nič nebránilo. Obidvaja podozriví pasažieri sa v lietadle objavili, takže sme dedukovali, že nákaza nebola potvrdená. Pred pristátím vo Viedni sme absolvovali posledné meranie teploty. Na zemi nás už nečakala žiadna kontrola,” hovorí.

Bratislava a Košice špeciálne opatrenia na letiskách nezavádzajú

Na bratislavskom letisku zatiaľ v spojitosti s koronavírusom neboli zavedené žiadne opatrenia pre cestujúcich. Píše o tom TASR. Podľa hovorkyne Letiska M. R. Štefánika Veroniky Ševčíkovej letisko plánuje cvičenie s témou podozrenia na ohrozenie verejného zdravia. 

„Útvar vedúceho hygienika Ministerstva dopravy a výstavby SR zaslal letiskám na Slovensku vrátane letiska v Bratislave informačný materiál Svetovej zdravotníckej organizácie pre cestujúcu verejnosť o spôsoboch prevencie pred koronavírusom, ktorý je zverejnený v priestoroch letiska a na webovej stránke letiska,“ vysvetľuje Ševčíková. 

Čítaj viac TU>>Môžeš cestovať, ak je riziko koronavírusu všade naokolo? Na toto by si si mal dávať pozor

Zároveň dodala, že Útvar vedúceho hygienika rezortu dopravy doposiaľ nenariadil ani skríning telesnej teploty cestujúcich odlietajúcich z Bratislavy a prilietajúcich do Bratislavy. Cestujúci tak zatiaľ nepocítia žiadne obmedzenia. 

V Košiciach sú oddnes v príletovej a odletovej hale letiska umiestnené informačné plagáty s odporúčaniami WHO o spôsoboch prevencie pred koronavírusom. K opatreniam, ktoré by obmedzovali cestujúcich alebo chod letiska, zatiaľ nedochádza. TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa košického letiska Karolína Linhartová.

O prevencii na Slovensku hovoril včera aj premiér Peter Pellegrini, ktorý informoval, že Slovensko urobí viaceré preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Ochorenie na Slovensku zatiaľ hygienici nezaznamenali. 

Najnovšie videá

Trendové videá