Slováci v tom majú jasno. Na ceste za vlastným bývaním ich nezastavia ani drahé hypotéky

  • Bývanie vo vlastnom čelí v posledných rokoch mnohým výzvam
  • Tie chcú však Slováci prekonať a bývať vo svojom
bývanie
Ilustračný obrázok freepik
  • Bývanie vo vlastnom čelí v posledných rokoch mnohým výzvam
  • Tie chcú však Slováci prekonať a bývať vo svojom

Slovensko sa môže pochváliť jedným z najvyšších podielov vlastného bývania v Európe, keďže až 92 percent Slovákov žije vo vlastnom byte alebo dome, či už s hypotékou alebo bez nej. Tento trend však v posledných rokoch čelí výzvam, najmä v súvislosti s výrazným nárastom cien nehnuteľností, predovšetkým v hlavnom meste Bratislava.

Situáciu ešte viac skomplikoval minuloročný rapídny rast úrokových sadzieb na hypotékach, čo značne ovplyvnilo dostupnosť bývania pre širokú verejnosť, uvádza portál Finsider.

V dôsledku znižujúcej sa dostupnosti vlastného bývania sú mnohí ľudia nútení voliť alternatívu v podobe nájomného bývania. Zvýšený dopyt po nájomných bytoch by mal prirodzene viesť k rastu cien nájmov, čo potvrdzujú aj údaje za rok 2023. Napriek tomuto trendu je však priemerný nájom v Bratislave stále nižší v porovnaní so splátkou hypotéky.

Hlavný analytik spoločnosti Bencont Investments Rudolf Bruchánik ilustruje túto situáciu na konkrétnom príklade. V prípade staršieho 2-izbového bytu s rozlohou 50 m² v Bratislave sa priemerný nájom bez energií pohybuje na úrovni 632 eur mesačne.

V porovnaní s tým je mesačná splátka hypotéky pri úrokovej sadzbe 4,6 % a dobe splatnosti 30 rokov pre obdobný byt výrazne vyššia, a to až 719 eur. Priemerná cena dvojizbového bytu na bratislavskom trhu pritom dosahuje približne 175 600 eur.

Peniaze idú do vrecka niekomu inému

Údaje spoločnosti Bencont Investments za minulý rok odhaľujú, že priemerná splátka hypotéky predstavovala približne 70 percent čistej mzdy pri kúpe novostavby a približne 50 percent pri starších nehnuteľnostiach. Takáto vysoká záťaž na disponibilný príjem jednotlivca je neúnosná, keďže podľa odborníkov by výdavky na bývanie nemali presahovať tretinu rodinného rozpočtu.

Bruchánik však upozorňuje na fakt, že aj keď je splátka hypotéky vyššia ako nájomné, možno ju prirovnať k forme „sporenia“ do vlastnej nehnuteľnosti. Pri platení nájomného totiž peniaze putujú do cudzieho vrecka, zatiaľ čo pri splácaní hypotéky sa investujú do vlastného bývania.

Tento pohľad zdôrazňuje dlhodobú hodnotu vlastníckeho bývania, napriek vyšším mesačným nákladom v porovnaní s nájmom. Z dlhodobej perspektívy môže investícia do vlastnej nehnuteľnosti priniesť finančné benefity a istotu, ktorú nájomné bývanie neponúka.

Zohnať prenájom na dlhé roky môže byť na Slovensku problémom

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá