Slováci v zahraničí si musia splniť povinnosť voči štátu. Inak prídu o dôchodok
- Ak poberáš dôchodok, ale žiješ mimo Európskej únie, máš určitú povinnosť
- Aby ti poisťovňa vyplatila dôchodok, musíš vyplniť Potvrdenie o žití
- Ak poberáš dôchodok, ale žiješ mimo Európskej únie, máš určitú povinnosť
- Aby ti poisťovňa vyplatila dôchodok, musíš vyplniť Potvrdenie o žití
Sociálna poisťovňa upozorňuje dôchodcov v štátoch mimo Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru, vrátane Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, na povinnosť doručiť Potvrdenie o žití, informuje TASR.
Toto dôležité tlačivo, vyžadované k výplate dôchodkov, musia poistenci vlastnoručne podpísať a úradne overiť. Sociálna poisťovňa vypláca dôchodky za tretí štvrťrok len na základe platného Potvrdenia o žití.
Toto opatrenie zabezpečuje, že dôchodcovia mimo Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru dostávajú svoje dôchodky v súlade so zákonom.
Nezabudni si splniť povinnosť
Podpis na tlačive nesmie byť starší ako jeden mesiac pred jeho zaslaním Sociálnej poisťovni a musí byť úradne overený napríklad notárom alebo zamestnancom príslušnej inštitúcie sociálneho zabezpečenia v danom štáte.
Sociálna poisťovňa potom zašle dôchodok za tretí štvrťrok, čiže za obdobie od 1. júla do 30. septembra tohto roka. Tlačivá Potvrdenie o žití zaslala poisťovňa seniorom ešte v januári a je k dispozícii aj na webovej stránke.
„Preukázanie žitia je zákonnou podmienkou na vyplatenie dôchodku do štátov mimo EÚ a mimo EHP, kam ho Sociálna poisťovňa dôchodcom zasiela spätne na štvrťročnej báze. Dôchodcovia v štátoch, ktoré sa riadia koordinačnými nariadeniami EÚ, okrem Českej republiky, zasielajú potvrdenia o žití len raz ročne v januári,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Výnimku má Česká republika
V januári 2024 opätovne žiadajú doklad o živote. Budú ho musieť preukázať aj poberatelia dôchodku s bydliskom v členských štátoch Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru, vo Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska s výnimkou Českej republiky.
Sociálna poisťovňa si totiž v prípade Českej republiky vymieňa informácie elektronicky s Českou správou sociálneho zabezpečenia.
„Do cudziny, ktorá nie je štátom, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia EÚ, sa dôchodky vyplácajú pozadu v trojmesačných lehotách vždy až po predložení Potvrdenia o žití,“ upresnil hovorca.
„Do štátov, na ktoré sa vzťahujú koordinačné nariadenia EÚ, sa dôchodky vyplácajú vopred v pravidelných mesačných lehotách, vždy v pravidelne sa opakujúcich výplatných termínoch a Potvrdenie o žití predkladajú Sociálnej poisťovni v januári príslušného kalendárneho roka,“ priblížil Kontúr.
K 30. júnu vyplatila Sociálna poisťovňa do zahraničia spolu 34 591 dôchodkových dávok, z toho 3 734 do krajín mimo EÚ. Najviac ich z krajín mimo EÚ zaslala do zámoria do Kanady (1 486) a USA (1 054).
Do krajín Európskej únie, Európskeho hospodárskeho priestoru, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva vyplatila 30 857 dôchodkov, z toho najviac do Českej republiky (15 742) a Nemecka (3 860).
Zvýšenie dôchodkov na Slovensku
Nedávno sme ťa v článku informovali, že dôchodcovia na Slovensku budú mať od októbra 2023 dôvod na radosť. Ich minimálne dôchodky opäť stúpnu. Toto zvýšenie minimálnych dôchodkov sa uskutoční už druhýkrát v tomto roku.
Minimálny dôchodok, ktorý bol doteraz 365,70 eura mesačne, sa zvýši na 389,90 eura mesačne. Zmena je výsledkom nového spôsobu výpočtu minimálnych dôchodkov. Ten je zameraný na pomáhanie ľuďom, aby sa neocitli v hmotnej núdzi, najmä čo sa týka bývania.
Od októbra bude základná suma minimálneho dôchodku po odpracovaní 30 rokov stúpať z pôvodných 136 percent sumy životného minima na 145 percent. To znamená, že čím viac odpracovaných rokov, tým vyšší bude minimálny dôchodok.
Toto zvýšenie sa automaticky uplatní. Dôchodcovia nemusia podávať žiadne žiadosti o zvýšenie. Peniaze im vyplatia bežným spôsobom, a to na bankové účty alebo prostredníctvom pošty v októbri. Celkový počet dôchodcov, ktorých sa toto zvýšenie týka, je približne 60 000.
Minimálny dôchodok bude po zvýšení v októbri 2023 predstavovať 145 percent životného minima. To znamená prírastok viac ako 24 eur mesačne pre tých, ktorí dostávajú najnižší dôchodok. Tento prírastok bude ešte vyšší pre tých, ktorí odpracovali viac rokov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: TASR, Sociálna poisťovňa, Redakcia