Slováci v zhone zháňajú cestovné pasy a jódové tabletky. Ministerstvo ich prosí, aby nerobili paniku
- Ľudia vzali útokom lekárne aj pasové oddelenia úradov
- Zháňajú cestovné doklady a lieky s obsahom jódu kvôli prípadnému jadrovému útoku
- Ľudia vzali útokom lekárne aj pasové oddelenia úradov
- Zháňajú cestovné doklady a lieky s obsahom jódu kvôli prípadnému jadrovému útoku
Správy o vojne na Ukrajine sa nevyhli skutočne nikomu. Okrem overených správ však Slovensko zasiahli aj tie poplašné. Hoci sa konflikt odohráva priamo u našich susedov, podľa polície ľudia robia kroky, ku ktorým nie je dôvod.
„Polícia zaznamenala zvýšený počet žiadostí o cestovný pas, sieť lekární zaznamenala zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu,“ uvádzajú policajti na sociálnej sieti.
Každý chce pas
Podľa polície je už od minulého štvrtka oveľa vyšší záujem o cestovné pasy, najmä tie pre deti. Domnievajú sa preto, že to súvisí so situáciou na Ukrajine. Ľudia navyše chcú pasy rýchlejšie, rastie záujem o vydanie dokladov v skrátenej lehote namiesto štandardnej doby.
Vysoký záujem o cestovné doklady môže naznačovať, že ľudia majú v úmysle v prípade ohrozenia utiecť zo Slovenska. Na paniku však podľa polície nie je dôvod. Navyše, do krajín EÚ sa dá cestovať aj s občianskym preukazom.
„Tak ako verejnosť informovala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a ministri SR, Slovenská republika nie je v ohrození, a preto nie je potrebné si urýchlene zadovážiť cestovný doklad,“ informuje polícia.
https://www.facebook.com/ministerstvovnutraSR/posts/327693952720677
Ivermektín 2
Tak ako Slováci počas pandémie zháňali Ivermektín, Isoprnosine alebo Bromhexin s vodkou, teraz zháňajú tabletky s obsahom jódu. V nedeľu totiž ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že uvádza jadrové sily do pohotovosti. Na pokoji Slovákom určite nepridala ani správa o dobytí Černobyľu. Ak by skutočne došlo k poškodeniu sarkofágu, predstavovalo by to nebezpečenstvo aj pre nás.
Zatiaľ sa však nič také nedeje, no Slováci už vzali lekárne útokom a predzásobili sa tabletkami s jodidom draselným. Najväčšia sieť lekární na Slovensku Dr. Max pre TASR potvrdila, že v lekárňach je extrémne zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu, čo viedlo k ich dočasnej nedostupnosti.
Ten funguje v prípade ožiarenia ako „štít“ organizmu, povedané veľmi zjednodušene. Podobný problém majú aj v Česku. Ako informuje spravodajský portál televízie Nova, Česi za pár hodín vykúpili kamenné lekárne aj e-shopy.
„Použitie jódovej profylaxie patrí medzi ochranné opatrenia v núdzovej situácii, ak nastala radiačná udalosť a došlo k úniku rádionuklidov do životného prostredia. Jódová profylaxia, teda jodid draselný, sa užíva na ochranu pred naviazaním rádioaktívneho jódu na štítnu žľazu,“ vysvetľuje rezort.
„Jodid draselný sa naviaže na štítnu žľazu, nasýti ju nerádioaktívnym jódom. Ak nastane vnútorná kontaminácia rádioaktívnym jódom a osoba užila jodid draselný, tak organizmus vylúči rádioaktívny jód telesnými tekutinami (močom) a nedôjde k poškodeniu štítnej žľazy,“ informuje ďalej.
Výborne to vysvetľuje projekt Očami farmácie:
https://www.facebook.com/ocamifarmacie/posts/489241672793934
A hoci ide o profylaktickú liečbu, rozhodne ju nemožno užívať len tak, preventívne. Tablety treba začať jesť až vtedy, keď naozaj dôjde k nejakej katastrofe.
„Ministerstvo zdravotníctva ľuďom v tejto chvíli jednoznačne neodporúčame sa danými tabletkami predzásobovať. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy. V prípade, že by hrozilo riziko, štát v predstihu zabezpečí všetky potrebné kroky na ochranu obyvateľstva,“ cituje profil polície hovorkyňu rezortu zdravotníctva Zuzanu Eliášovú.
Nejedzte ich
Úrad verejného zdravotníctva úroveň rádioaktivity neustále monitoruje a ak by Slovákom naozaj niečo hrozilo, včas nám dá vedieť.
„Na akékoľvek zmeny a prítomnosť umelých rádionuklidov v ovzduší sme pripravení promptne reagovať. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sústavne sleduje radiačnú situáciu na našom území a o zmenách a ďalšom postupe bude verejnosť bezodkladne informovať,“ uviedol ÚVZ SR.
Zásoby jodidu draselného majú na Slovensku ľudia žijúci v okolí jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Dostávajú ich od samosprávy a vymieňajú im ich každých 5 rokov, naposledy v roku 2017, takže tento rok sa budú vymieňať opäť.
Ako však upozorňuje lokálna TV Piešťany, tabletky nemožno užívať svojvoľne, treba počkať na oficiálne vyhlásenie. V takom prípade treba liek užiť do 12 hodín od ožiarenia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Polícia SR, TN.cz, Teraz.sk, TV Piešťany