Slováci varujú: Kvôli chybe sme prišli o príspevok štátu na dovolenku. Takto si ho uplatníš

  • Príspevok na rekreáciu nemusí byť zamestnancovi za týchto podmienok vyplatený
  • Žiadosť o príspevok treba podať do 30 dní od posledného dňa rekreácie
Ilustračná foto
Ilustračná foto Unsplash/Christian Dubova Unsplash/Mark Bosky
  • Príspevok na rekreáciu nemusí byť zamestnancovi za týchto podmienok vyplatený
  • Žiadosť o príspevok treba podať do 30 dní od posledného dňa rekreácie

Ako sme ťa informovali, ak si zamestnaný u zamestnávateľa, pod ktorým pracuje viac ako 49 ľudí a pracuješ u neho v pracovnom pomere nepretržite minimálne 24 mesiacov, máš nárok na príspevok na rekreáciu v sume 55 percent oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za jeden kalendárny rok. 

Príspevok na rekreáciu môže za takých istých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytovať aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 50 ľudí.

V Zákonníku práce je uvedené, že zamestnávateľ môže príspevok na rekreáciu zamestnancovi poskytnúť viacerými spôsobmi:

  • preplatením výdavkov na rekreáciu na základe dokladov, ktoré mu zamestnanec predloží,
  • poskytnutím rekreačného poukazu,
  • zľavou z výdavkov na rekreáciu v dohodnutom rekreačnom zariadení.

Do redakcie Startitup prišlo niekoľko postrehov od našich čitateľov, ktorí uviedli, že napriek tomu, že mali na príspevok právoplatný nárok, sumu 55 percent z oprávnených výdavkov od svojho zamestnávateľa nedostali. 

Čitateľka Andrea nám napísala, že v lete 2022 si spolu so svojím manželom objednali pobyt na Liptove, pričom bolo nutné zaplatiť to vopred. „Tak som pobyt zaplatila z môjho účtu, lebo manžel na účte, kde mu chodí výplata, nemal dostatok financií. Faktúra za pobyt bola napísaná na manžela a aj si podal žiadosť o vyplatenie príspevku. Žiadosť mu bola zamietnutá. Dôvod uviedli, že za pobyt neplatil on, teda že to nebolo z účtu, kde mu posielajú výplatu,“ uviedla Andrea s tým, že všetky ostatné podmienky boli splnené.

„Sme manželia 17 rokov. Máme spoločné trvalé bydlisko, priezvisko. Nemáme predmanželskú zmluvu. Nie sme v rozvodovom konaní ani nič podobné,“ doplnila.

Ďalšiu obdobnú skúsenosť uviedol čitateľ Štefan. Napísal, že bol cez cestovnú kanceláriu na dovolenke v Tatrách. Ubytovací poukaz bol písaný na Štefana. Ubytovanie mal zaplatiť on, no cez jeho kartu to nefungovalo, a tak cez 600 eur zaplatil jeho švagor.

Štefan uviedol, že firma, v ktorej pracuje, mu to neuznala, pretože to nebolo platené z jeho účtu. „Keby som to vedel, že to takto je, radšej idem k moru,“ dodal.

Na webe Finančnej správy v sekcii podpora, kde vysvetľujú fungovanie príspevku na rekreáciu a poukazujú na modelové situácie, ktoré sa verejnosti môžu stať, uviedli aj príklad, kedy bol pobyt zaplatený prostredníctvom iného účtu, teda nie účtu zamestnanca, na ktorého sa príspevok na rekreáciu vzťahuje. 

Návod, ako sa nepripraviť o dovolenkový poukaz

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Redakcia, FS/podpora

Najnovšie videá

Trendové videá