Slováci varujú: Kvôli chybe sme prišli o príspevok štátu na dovolenku. Takto si ho uplatníš
- Príspevok na rekreáciu nemusí byť zamestnancovi za týchto podmienok vyplatený
- Žiadosť o príspevok treba podať do 30 dní od posledného dňa rekreácie
- Príspevok na rekreáciu nemusí byť zamestnancovi za týchto podmienok vyplatený
- Žiadosť o príspevok treba podať do 30 dní od posledného dňa rekreácie
„Medzi oprávnené výdavky na rekreáciu patrí okrem iného aj preukázaný výdavok zamestnanca na ustanovený účel. Spôsob preukazovania nároku si určuje zamestnávateľ napr. v internej smernici. Zamestnanec by mal predložiť taký doklad, ktorým preukáže splnenie požadovaných podmienok, teda aj preukázanie, že výdavky aj skutočne vynaložil na oprávnené výdavky podľa §152a ZP. Tým, že úhrada oprávnených výdavkov za pobyt nebola ubytovaciemu zariadeniu zaplatená priamo z účtu zamestnanca, a nie je zrejmý dôvod, prečo úhradu za pobyt nevykonal priamo ubytovaciemu zariadeniu, podľa nášho názoru nemožno takéto výdavky uznať za oprávnené výdavky na rekreáciu podľa §152a ZP,“ uvádza sa na webe Finančnej správy.
Pobyt zaplatí manžel
Ak hovoríme o prípade, keď namiesto ženy (manželky), na ktorú sa vzťahuje príspevok na rekreáciu, zaplatí jej právoplatný manžel, a teda či zamestnankyni vzniká nárok na príspevok na rekreáciu, ak splnila všetky ustanovené podmienky, ale úhradu oprávnených výdavkov vykonala z účtu svojho priateľa/manžela, pričom finančné prostriedky na tomto účte sú aj jej prostriedky a môže s nimi disponovať.
Finančná správa uviedla jasnú odpoveď: „Oprávnené výdavky by mali byť zaplatené z účtu zamestnanca, a preto zamestnanec by mal zamestnávateľovi predložiť výpis z účtu, na ktorom je jeho označenie. Ak zamestnanec preukáže úhradu oprávnených výdavkov z manželkinho účtu, možno aj takéto doklady považovať za preukazné v súlade s § 152a Zákonníka práce, za predpokladu, ak majú bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. (…) Spôsob preukazovania týchto dokladov by si mal určovať zamestnávateľ. Ak by zamestnankyňa preukázala zamestnávateľovi, že úhradu oprávnených výdavkov vykonala z vlastných finančných prostriedkov, napr. zamestnávateľ by zamestnankyni mesačne pripisoval mzdu na účet jej priateľa, ku ktorému má zamestnankyňa dispozičné oprávnenie, potom podľa nášho názoru aj takýto výpis z účtu možno považovať za preukazný v súlade s § 152a Zákonníka práce a zamestnankyni vzniká nárok na príspevok na rekreáciu,“ vysvetlili na webe.
Ak zamestnanec podá žiadosť o rekreačný príspevok dodatočne, po ukončení rekreácie, musí tak urobiť na základe účtovných dokladov, teda oprávnených výdavkov predložených zamestnancom zamestnávateľovi najneskôr do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca.