Slováci veria absurdným mýtom pri investovaní, prichádzajú o tisíce eur. Týmto chybám sa musíš vyhnúť

  • V roku 2018 investovala len pätina Slovákov, vlani to bola už takmer tretina
  • Do investovania sa však mnohí Slováci púšťajú bez potrebných vedomostí
  • Na čo by si mal dávať pozor začínajúci investor?
slspinvestovanie
Slovenská sporiteľňa / Unsplash
  • V roku 2018 investovala len pätina Slovákov, vlani to bola už takmer tretina
  • Do investovania sa však mnohí Slováci púšťajú bez potrebných vedomostí
  • Na čo by si mal dávať pozor začínajúci investor?

Investovanie je čoraz väčším trendom a nie je ťažké vysvetliť prečo – zvyšujúca sa inflácia Slovákom ukázala, aké dôležité je starať sa o svoje financie. Ruka v ruke s tým prichádza aj budovanie vlastného portfólia prostredníctvom investovania.

Časť Slovákov je však pri investovaní ovplyvnená určitými mýtmi. Dokazuje to aj instagramová anketa Startitup, podľa ktorej mnohí Slováci nevedia, že pri investovaní treba rátať aj so vstupnými poplatkami či to, že dáva zmysel začať investovať aj s 20 eurami. Akým mýtom Slováci pri investovaní čelia najčastejšie? 

 

Mýtus 1) „Investície musím kontrolovať stále“

Podľa investičnej expertky Moniky Pálovej zo Slovenskej sporiteľne investujú mnohí Slováci bez konkrétneho cieľa, zato investície kontrolujú pravidelne. Pravidelne si svoje investície podľa instagramovej ankety Startitup kontrolujú vyše štyri pätiny ľudí.

Pálová však odporúča investovať predovšetkým dlhodobo a kontrolovať investície raz za pár mesiacov, prípadne rokov. Rovnako treba investovať plánovane a s jasným cieľom.
Zisti, prečo investovať →

Podľa jej slov je tiež dobré nepodliehať emóciám, keď človek vidí červené čísla na svojom investičnom účte. Investovanie by malo byť najmä racionálnou záležitosťou postavenou na faktoch a dátach.

„Investori by nemali vyhodnocovať investície po mesiaci alebo roku. Dlhodobé investovanie, ktoré nesledujeme dennodenne, môže byť úspešnejšie,“ konštatuje Pálová. Ľudovo povedané, nemá zmysel kontrolovať investície každý deň a zbytočne sa stresovať.

Ako ďalej uvádza, začiatok roka priniesol svieži vietor na akciové trhy. Napríklad Fond maximalizovaných výnosov stúpol o 11 % za január 2023. „Bolo to potom, čo sme na finančných trhoch zaznamenali veľmi nepríjemný rok 2022, kedy investori znášali straty nielen na akciových, ale aj dlhopisových trhoch.“

Snímka obrazovky 2023-03-07 o 17.07.30

Mýtus 2) „Na investovanie potrebujem určitý vek“

Podľa investičnej expertky v Slovenskej sporiteľni Moniky Pálovej je každý prípad individuálny. Pri investovaní je však viac ako samotná suma dôležitejšia doba investovania. Čím dlhšie sa investuje, tým lepšie.

Začať s investičným sporením môže človek už od 18 rokov, aj ako študent, a nemusí čakať, kým bude mať prvé zamestnanie alebo 10-tisíc na účte,konštatuje Pálová.

Uvádza, že dôležité je rozhodnúť sa a nastaviť spoluprácu s bankou tak, aby investičné sporenie vyhovovalo samotnému investorovi, aby bolo v súlade s jeho cieľom a rizikovým apetítom. Chcem investovať →

Investovať dnes človek môže do rôznych oblastí. Niektorí investujú do nehnuteľností, iní zas do akcií alebo skúšajú šťastie v kryptomenách. „V Slovenskej sporiteľni sa zameriavame na akcie, dlhopisy či reality. V ponuke nájdete dobre diverzifikované podielové fondy, individuálne dlhopisy, akcie či ETF,“ ozrejmuje investičná expertka.

Mýtus 3) „Investujem len do najväčších firiem“

Pálová zdôrazňuje potrebu vyváženého portfólia. Investícia len do jedného aktíva je zlým nápadom. Dôvod je jasný – v prípade turbulencií na trhoch je investor vystavený oveľa vyššiemu stresu ako keď má investíciu rozloženú.

Podstatná je preto diverzifikácia. Ak už však chce investor nakúpiť len akcie malého počtu vybraných firiem, mal by zvážiť riziko a potenciálny výnos. Do akcií je lepšie investovať prostredníctvom podielových fondov alebo ETF.

Snímka obrazovky 2023-03-07 o 17.09.26

Mýtus 4) „Na investovanie potrebujem tisíce eur“

Pálová zdôrazňuje, že čím skôr človek začne s investovaním, tým dlhšie bude môcť využívať výhody zloženého úročenia.

„Odporúčam už študentom začať si odkladať minimálne 20 eur mesačne. Pre mladých ľudí je ideálny spôsob pravidelne investovať do akciového fondu alebo ETF-ka. Ak s investovaním len začínajú, mali by sa poradiť s osobným bankárom.“

Veľa mladých ľudí takisto nesprávne čaká na ten vhodný moment – všeobecným problémom Slovákov pri investovaní je podľa Pálovej to, že začíname až vtedy, keď trhy výrazne rastú a je okolo toho rozruch.

Naopak, keď trhy klesajú a investície sú v strate, záujem je celkovo nízky. Odborníci však tvrdia, že by to malo byť presne opačne. 

Mýtus 5) „Tradingové platformy nemajú žiadne poplatky“

Pálová upozorňuje, že ak sa človek rozhodne založiť účet v banke či investovať, sú s tým spojené aj poplatky – a nielen vstupné alebo výstupné, ale napríklad aj priebežné správcovské. Poplatky sa týkajú aj správcovských spoločností a tradingových platforiem, tie však môžu mať iné druhy alebo formu poplatkov.

Na poplatky by mali začínajúci investori myslieť už pri vytváraní investičných plánov a pred samotným investovaním, majú totiž vplyv na konečný výnos.

Slovenská sporiteľňa ponúka napríklad investičné sporenie do podielových fondov so vstupným poplatkom 0 %, čím sa nemôže pochváliť každý.

monika pálová2
zdroj: Slovenská sporiteľňa – Na poplatky si podľa investičnej expertky Moniky Pálovej treba dávať pozor aj pri tradingových platformách.

Slováci investujú čoraz viac

„Slováci sú dnes už oveľa zrelší investori ako pred desaťročím,“ konštatuje Monika Pálová, odborníčka na investovanie v Slovenskej sporiteľni. Dôvodom je podľa jej slov lepšia dostupnosť relevantných informácií.

„Nespoliehame sa výhradne na to, čo nám odporučí rodina alebo známi. Vyhľadávame si ich aj na špecializovaných webstránkach venovaných investovaniu, máme svojho osobného bankára či finančného poradcu. Na tomto sa dá veľmi pekne ilustrovať aj finančná vyspelosť ľudí,“ dodáva investičná expertka. 

Ďalšou možnosťou, ktorú majú Slováci, je investovanie cez bankovú aplikáciu. „Pre tých, ktorí potrebujú nasmerovať a nie sú ešte natoľko zorientovaní, sme nedávno nasadili do Georgea investičný plán. Veľmi zrozumiteľným jazykom vysvetľujeme dôležité veci tak, aby sa klienti vedeli rozhodnúť pre konkrétny, respektíve správny investičný nástroj,“ konštatuje. Chcem investovať →

 

Najnovšie videá

Trendové videá