Slováci vracajú peniaze za letenky do čínskych miest. Ako ohrozuje koronavírus turizmus a biznis?
- Keď sa v decembri 2019 objavil koronavírus v čínskom meste Wu-chan, všetci spozorneli
- Medzi inými aj obrovský turistický priemysel, ktorého sa táto situácia nechtiac dotkla
- Ako ovplyvnila slovenských turistov a cestovné kancelárie?
- Keď sa v decembri 2019 objavil koronavírus v čínskom meste Wu-chan, všetci spozorneli
- Medzi inými aj obrovský turistický priemysel, ktorého sa táto situácia nechtiac dotkla
- Ako ovplyvnila slovenských turistov a cestovné kancelárie?
Koronavírus ovplyvnil asi každú sféru podnikania – negatívne ale aj pozitívne. Turistický priemysel utrpel značne, informuje o tom britský portál BBC. Oficiálne štatistiky z piatku minulého týždňa hovoria o 830 prípadoch nakazených týmto vírusom a 26 úmrtí. Karanténa sa zatiaľ rozšírila celkovo na 12 miest a zahŕňa viac ako 40 miliónov ľudí.
Čo na to turisti?
Sú v pozore. Keď pred pár hodina zverejnila Svetová zdravotnícka organizácia zásady, ktoré treba dodržiavať ako prevenciu proti nakazeniu koronavírusom, svet sa začal obávať o čosi viac.
Dostali sme zároveň aj tipy, čo robiť, aby sme sa nenakazili počas cestovania.
Tu si o nich prečítaš viac >> Môžeš cestovať, ak je riziko koronavírusu všade naokolo? Na toto by si si mal dávať pozor
Tak veľký a vážny, aký je aj problém s vyskytujúcim a šíriacim sa vírusom, taký je aj strach turistov cestovať. Nielen do Číny, ale odrazu všeobecne. Svetový rozmer poklesu turistického biznisu a tržieb z cestovných lístkov sa pohybuje vo väčšom meradle, ako ten náš, regionálny.
Približne 400 miliónov Číňanov malo v poslednom období cestovať v rámci krajiny a navštíviť tak svojich blízkych. Práve tí z vidieckych častí mali teraz jedinečnú možnosť opustiť na chvíľu svoje domovy a práve kvôli sprísneným podmienkam sa im to nepodarí, informuje portál skift.com.
Čínski študenti, ktorí opúšťajú Spojené kráľovstvo sú dopredu upozornení, že z dôvodu karantény, ktorá sa v niektorých častiach krajiny vyskytuje, sa možno nebudú za nejaký čas vrátiť späť, alebo budú musieť pri najmenšom po svojom návrate do Británie podstúpiť prísnejšie bezpečnostné opatrenia a previerky.
Najväčšie obavy majú však aerolínie. Tie sa štítia letov z a do Wu-chanu. Letisko je našťastie nateraz uzavreté, no lety boli tesne po vypuknutí vírusu stále aktívne.
Ďalšie lety do krajiny sú však stále funkčné a plne obsadené.
Hotely za zrušenie rezervácií v čínskom meste vracajú poplatky, alebo dáva zľavy. Turisti, ktorí cestujú z Číny do hotelov sietí Hilton po celom svete, získajú tiež výnimku v podobe špeciálnej zľavy. Tá sa zatiaľ vzťahuje na rezervácie do 8. februára.
Ako je na tom slovenský turistický biznis?
Do Číny cestuje posledné roky stále viac Slovákov. Potvrdzujú to štatistiky slovenských cestovných kancelárií. Napriek potenciálnej hrozbe vírusu sa ním slovenskí turisti až tak netrápia.
„Aktuálne evidujeme desiatky žiadostí o preverenie podmienok leteniek a zájazdov, v ktorých figuruje Čína ako konečná alebo prestupná destinácia,“ vysvetľuje pre StartitUp situáciu Magdaléna Výbohová, manažérka služieb zákazníkom cestovnej kancelárie Pelikán a zároveň dodáva, že ak sa turista, ktorý si u nich kúpil letenku obáva o svoje zdravie či bezpečnosť, letenku mu zrušia a leteckú spoločnosť požiadajú o vrátenie peňazí.
Vážna situácia však žiadny vplyv na ceny leteniek nemá. Nerastú a ani neklesajú. Ceny sú dlhodobo absolútne stabilné.
V niektorých slovenských cestovných kanceláriách majú dokonca turisti iné možnosti.
„V tomto momente majú klienti, ktorí cestujú do danej oblasti v Číne na zájazdy s odchodom do 18.2.2020, možnosť zmeniť zájazd. Cestujúci po 18.2.2020 zatiaľ takúto možnosť nemajú. Ak by situácia pretrvávala, aj my budeme dátumy postupne posúvať. V najbližšej dobe očakávame nárast prípadov, keďže je vrchol chrípkovej sezóny, následne postupné upokojenie situácie,“ prezradil pre StartitUp novinku Jozef Zelizňák z CK Bubo.
V reakcii na eskalujúci vývoj vo veci šírenia koronavírusu 2019-nCoV odporúčajú cestovné kancelárie občanom Slovenskej republiky zvážiť nevyhnutnosť cestovania do provincie Hubei a najmä epicentra nákazy – mesta Wu-chan a ďalej do provincií Shaanxi, Henan, Hunan a Anhui. V meste Wu-chan boli zavedené prísne zdravotnícke kontroly, dopravné a administratívne obmedzenia a karanténa bola rozšírená aj na ďalšie mestá tejto provincie.
Apelujú na občanov Slovenskej republiky, aby počas pobytu (nielen) v Čínskej ľudovej republike dbali na osobnú hygienu vrátane umývania rúk, ako aj na hygienu potravín a vystríhali sa kontaktu so živými zvieratami.
Ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan je pod prísnou karanténou a všetky krajiny vo svete prijali zodpovedné preventívne opatrenia. Situácia v iných krajinách je bezproblémová a na cesty sa nevzťahujú žiadne špeciálne opatrenia. Zájazdy do iných destinácií nie je možné meniť, aj to odkazuje turistom a cestovateľom CK Bubo.
Zdroje: bbc.com, skift.com