Slováci vymysleli prevratnú aplikáciu, počas korony dar z nebies. Vďaka nej nemusíš vstúpiť do ambulancie

  • Hilbi sa snaží o starostlivosť o zdravie pomocou najnovších technológií
  • Ide o budúcnosť zdravotnej starostlivosti na diaľku
  • Pomocou aplikácie si môžeš vybaviť recept na lieky alebo PN, či OČR
Covid_test_DSC_0807737770
TASR/Edmund Örzsik
  • Hilbi sa snaží o starostlivosť o zdravie pomocou najnovších technológií
  • Ide o budúcnosť zdravotnej starostlivosti na diaľku
  • Pomocou aplikácie si môžeš vybaviť recept na lieky alebo PN, či OČR

Aplikáciu Hilbi ambiciózny tím Slovákov predstavil na medzinárodnej konferencii Future of Health Summit ešte v roku 2019. Podľa tvorcov zlepšuje manažment pacientov na diaľku počas liečby, pričom nemusia navštíviť ani ambulanciu. Od februára je aplikácia sprístupnená približne 1500 lekárom.

Okrem koronavírusu sa lekári musia zaoberať aj inými ochoreniami a bežnou liečbou, nehovoriac o byrokracii. Každodenné administratívne úkony ako vypisovanie receptov, potvrdenie o práceneschopnosti, OČR a pod. im uberá z času, počas ktorého by sa mohli venovať pacientovi s vážnejším ochorením. Práve aplikácia Hilbi ponúka lekárom možnosť manažovať starostlivosť pacientov na diaľku.

zdroj: FB Hilbi

Nervózni lekári aj pacienti

Hilbi eliminuje a až dokonca odstráni nepotrebné fyzické stretnutia pacientov s lekárom. Uľahčí im prácu a šetrí čas. Zároveň umožňuje personalizovaný prístup k pacientovi.

Aplikácia vlastne chráni zdravie pacientov tým, že bezpečne uchováva a obohacuje ich zdravotné údaje, ktoré umelej inteligencii umožnia napríklad včasne odhaliť symptómy choroby a vypracovať komplexný obraz o zdraví pacienta.

Podľa denníka Pravda aplikácia Hilbi je v tomto čase sprístupnená približne 1 500 lekárom na Slovensku, a to v rámci lekárskeho softvéru ADAM od CGM. Lekári môžu jej služby využívať aj na adrese hilbi.com v zóne pre lekára.

„Dnes je extrémna záťaž na všetkých lekárov. Telefóny v ambulanciách zvonia nonstop a lekár nevie, či volá pacient, ktorého má doma so zápalom pľúc alebo pacient, ktorý potrebuje PN či potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19. Na druhej strane sú nervózni pacienti, ktorí sa nevedia dovolať, ale neuvedomujú si, že lekár má v starostlivosti zväčša viac ako dvetisíc ľudí,“ povedala pre denník Pravda koordinátorka lekárskych tímov Hilbi, doktorka Andrea Švrčková.

zdroj: FB Hilbi

Môžeš chatovať s lekárom

Hilbi umožňuje lekárom poznať symptómy a zdravotný profil pacienta vopred. Švrčková dodáva, že pacientov informuje o online dostupnosti lekára a spracovaní požiadavky. Lekár alebo sestra môže komunikovať s pacientom prostredníctvom šifrovaného Medical chatu priamo z lekárskeho softvéru.

Za apkou stojí CEO Hilbi Patrik Kmeč, medicínsky líder Ladislav Pázstor a ďalší členovia tímu. Podľa Kmeča si lekári najprv pozvú pacientov, o ktorých vedia, že aplikáciu zvládnu.

Hilbi funguje ako chat medzi pacientom a jeho lekárom, medzi samotnými lekármi, až po komunitný chat, kde sa ďalší lekári pripájajú. „Na internete si pacienti nachádzajú často nesprávne cesty. To chce Hilbi zmeniť,“ vysvetlil ešte pred dvoma rokmi pre TASR Ladislav Pászto s tým, že umelá inteligencia má v medicíne jednoznačne svoju budúcnosť.

5 revolučných projektov ambicióznych Slovákov, ktoré dali nášmu zdravotníctvu prvú pomoc

Nemusíš ani zdvihnúť telefón

Výhodou aplikácie je aj to, že ak povedzme pacientovi dôjdu lieky, vyžiada si len pár klikmi nové a nemusí nikam volať alebo chodiť do ambulancie, maximálne do lekárne. Aplikácia je výbornou pomôckou pre lekára či pacienta, a to nielen v čase pandémie, kde by sme všetci mali ostať doma a v bezpečí. Apka zaznamenáva údaje ako tep, teplota či hodnoty cukru v krvi.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Hilbi, Pravda, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá