Slováci vymysleli test, ktorý vo svete nemá konkurenciu. Je zásadnou pomocou pre zdravie tehotných žien
- Množstvo tehotných Sloveniek trpí nedostatkom živín
- Pestrá strava nestačí
- Na trhu je test, ktorý tehotným ženám pomôže zistiť, aké živiny im chýbajú
- Množstvo tehotných Sloveniek trpí nedostatkom živín
- Pestrá strava nestačí
- Na trhu je test, ktorý tehotným ženám pomôže zistiť, aké živiny im chýbajú
Až 9 z 10 tehotných žien má nedostatok kľúčových živín, ktoré sú potrebné pre zdravie matky aj dieťaťa. Nedostatok živín pritom môže viesť k zdravotným problémom – častým je napríklad tehotenská anémia. Ovplyvniť však môžu aj vývoj dieťaťa.
V gynekologických ambulanciách budúce matky dostanú rady, čomu sa v tehotenstve vyhnúť, no už menej sa hovorí o tom, čo by do svojho jedálnička mali zaradiť.
Na Slovensku práve preto vznikol startup Mumo Health, ktorý je priamo zameraný na výživu tehotných žien – ide o revolučné riešenie, ktoré žene pomôže zistiť, čo jej telo počas gravidity potrebuje bez toho, aby musela behať po doktoroch.
O tom, čo všetko test ženám ukáže a prečo by si ho mala robiť každá tehotná žena, pre Startitup vysvetlila špičková gynekologička Alexandra Krištúfková, ktorá na projekte spolupracuje.
- Čo všetko sa z výsledkov testu žena dozvie
- Ako výživa matky ovplyvňuje vývoj dieťaťa
- Čomu by sa mala žena v tehotenstve vyhnúť
Špičková odborníčka
Docentka Alexandra Krištúfková je gynekologička a pôrodníčka, ktorá počas štúdia medicíny a doktorandského štúdia absolvovala niekoľko stáží v zahraničí – v Estónsku, Nemecku a vo Veľkej Británii.
Venuje sa vedecko-výskumnej činnosti zameranej na závažnú materskú chorobnosť a úmrtnosť. Od roku 2013 je členkou vizitačnej komisie v rámci European Board & College of Obstetrics and Gynaecology, od roku 2018 členkou výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti.
V súčasnoti pôsobí na I. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UK.
Spoluvytvárala nové pôrodnícke štandardy spolu s profesorom Jozefom Záhumenským a profesorom Miroslavom Borovským. Spolupracuje s Mumo Health – testami, podľa ktorých vedia tehotné ženy zistiť, či majú dostatok živín.
Vyvážená a pestrá strava je pre tehotné ženy dôležitá. Ako dokáže ovplyvniť zdravie a vývoj dieťaťa?
Prvých 1 000 dní od počatia dieťaťa, teda od tehotenstva po jeho druhý rok, je kľúčových pre jeho vývoj. Kvalitná strava matky má veľký vplyv na neurologický, imunitný a kostný systém dieťaťa.
Naopak, nedostatok živín môže viesť k rôznym komplikáciám, vrátane rastových problémov alebo odchýliek v psychomotorickom vývoji dieťaťa.
Často počúvame, že tehotné ženy jedia za dvoch. Mali by naozaj jesť raz také porcie ako bežne?
Nie, to je mýtus. Tehotná žena nepotrebuje dvojnásobné množstvo jedla, ale kvalitnú a pestrú stravu. Dôležité je zloženie jedálnička – mal by obsahovať bielkoviny, zdravé tuky, komplexné sacharidy, vitamíny a minerály.
Vláknina a dostatočný pitný režim sú tiež nevyhnutné, pretože pomáhajú predchádzať problémom, ako je zápcha, ktorá sa v tehotenstve často vyskytuje. Prírastok na hmotnosti by mal byť primeraný a závisí od východiskovej váhy ženy pred tehotenstvom.
Veľa sa hovorí o tom, na čo všetko by si mala dať žena počas tehotenstva pozor. Je to skutočne tak, že si nemôže dať kávu či čaj?
Žena by v tehotenstve mala mať v prvom rade pestrú stravu. Ale sú potraviny, ktorým by sa naozaj mala vyhnúť. Ide napríklad o surové mäso, tatarák, nepasterizované mliečne výrobky, plesňové syry a niektoré druhy rýb, ktoré môžu obsahovať ťažké kovy.
Je tiež dôležité dôkladne umývať ovocie a zeleninu, najmä koreňovú, aby sa minimalizovalo riziko toxoplazmózy. Opatrnosť je potrebná aj pri bylinných čajoch a fermentovaných potravinách, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie prípadne alergiu.
Čo sa týka kávy a čaju – sú v poriadku, ak ich žena pije s mierou. Napríklad jedno slabé espresso alebo šálka čaju denne sú bezpečné. Problémom je nadmerná konzumácia kofeínu.
Zaujímavé je, že niektorým ženám v prvom trimestri pomáha Coca-Cola proti nevoľnostiam, takže je možné ju zaradiť do jedálnička, ale opäť len v malých množstvách. Pozri si viac →
Existuje množstvo nutrično-diagnostických testov, ktoré vedia z krvi zistiť množstvo informácií. V čom sa od nich líši váš test?
V tehotenstve sa organizmus ženy mení a zvyšujú sa nároky na niektoré živiny, ako sú vitamíny a minerály. Testy, ktoré ponúkame, umožňujú presne zistiť, či má žena dostatok potrebných látok, a zároveň upozornia na prípadné nedostatky.
Z týchto výsledkov potom pripravíme personalizovaný nutričný plán, ktorý pomáha žene udržať optimálny stav počas celého tehotenstva. Toto je dôležité nielen pre ňu, ale aj pre správny vývoj plodu.
Rozdiel je aj v tom, že na náš test skutočne stačia 4 kvapky krvi, kým pri iných testoch sú to až 4 ampulky krvi. V tomto sme na trhu jediní. Zároveň sa test robí z pohodlia domova a tehotná žena nemusí nikam chodiť.
Test, na ktorý stačia 4 kvapky krvi
Testy od Mumo Health analyzujú hladiny živín, ktoré môžu priamo ovplyvniť priebeh tehotenstva a vývoj dieťaťa. Vykonávajú sa z pohodlia domova tak, že na testovaciu kartičku sa nakvapkajú 4 kvapky krvi.
Kartička sa vloží do priloženej obálky a odošle sa do laboratória. Po vyhodnotení testov prídu výsledky do personalizovaného účtu v aplikácii aj s nutričným a suplementačným plánom a knihou receptov.
Mumo Health pri interpretácii výsledkov okrem hladiny živín v krvi zohľadňuje aj konkrétny týždeň tehotenstva, stravovacie preferencie, prípadné intolerancie či iné ochorenia.
Z krvi sa dá zistiť množstvo informácií. Ktoré konkrétne hodnoty u tehotných žien sledujete?
Sledujeme hladiny vitamínov D, A, B12, kyseliny listovej, železa, selénu, zinku a magnézia. Tieto látky sú nevyhnutné pre vývoj plodu, správne fungovanie imunity a prevenciu komplikácií, ako sú anémia či predčasný pôrod.
Napríklad železo je dôležité pre tvorbu krvi a kyselina listová pre vývoj nervového systému.
Jednou z výhod vašich testov je, že ženy sa môžu otestovať doma. Aký je celý postup testovania?
Testovacia sada sa objednáva prostredníctvom našej stránky Mumo Health – zároveň s objednávkou si žena vytvorí aj svoj účet. Popri kupovaní testu žena plynule prechádza dotazníkom, resp. vstupnou anamnézou.
Keď odpovie na otázky, ocitne sa v časti, kde si vie pozrieť, či je testovacia sada už na ceste – štandardné doručenie je do troch pracovných dní.
Keď sa otestuje, test vloží do priloženej obálky a odošle ho do laboratória v Nórsku, ktoré nám potom posiela výsledky.
Ako sa správne otestovať
- objednanie testu na stránke Mumo Health,
- s objednávkou sa zároveň vypĺňa dotazník,
- testovacia sada príde klientke rovno domov do 3 pracovných dní,
- samotné testovanie sa vykonáva ráno nalačno, potrebné je vypiť dostatočné množstvo vody,
- testovacia kartička sa vloží do priloženej obálky a odosiela sa do laboratória,
- zrozumiteľné výsledky prídu klientke do osobného účtu v aplikácii. Pozri si viac →
Spomínali ste vyplnenie dotazníka. Čo všetko tam žena musí vyplniť a prečo?
Pýtame sa zhruba dvadsať otázok, ktoré nám pomáhajú lepšie personalizovať a interpretovať výsledky. Vypĺňa sa napríklad BMI či údaj o poslednej menštruácii.
Pýtame sa aj na stravovacie preferencie: či je klientka vegetariánka alebo vegánka, či má nejaké intolerancie, alergie alebo iné ochorenia. To sú totiž všetko faktory, ktoré vstupujú do toho, ako interpretujeme výsledky, ktoré nám prídu z laboratória.
Podľa toho dotazníka vieme, kedy si odobrala vzorku a že sa testovala v danom týždni tehotenstva, čomu opäť prispôsobujeme interpretáciu výsledkov.
Samotný odber vyzerá jednoducho. Je niečo, na čo by si musela dať žena pred odberom špeciálne pozor?
Dôležité je, aby ten odber robila nalačno a vypila dostatočné množstvo vody pre ľahší odber krvi. To všetko uvádzame aj v inštrukciách, ktoré sú pomerne presné a obsiahle.
Pri samotnom odbere sa pichne do prsta priloženou lancetou a na kartičku nakvapká štyri kvapky krvi. Tam tá vzorka zaschne, preto sa to aj volá suchá krv.
Potom, čo laboratórium vzorku vyhodnotí, výsledky vchádzajú do niečoho, čo my nazývame interpretačný algoritmus. Ďalej náš vedecký tím výsledky interpretuje a odosiela do aplikácie aj s nutričným plánom. Klientka dostane notifikáciu a po prihlásení sa do aplikácie v nej už všetko nájde.
Potom, čo klientke prídu výsledky, čo všetko sa z nich dozvie? Sú pre ňu zrozumiteľné alebo k tomu potrebuje odborníka?
Všetko, čo robíme, je postavené na vede, overené a garantované odborníkmi. To znamená, že každý jeden obsah, ktorý klientka v aplikácii nájde, prešiel vedeckým tímom.
Pri každej informácii, ktorú vo výsledkoch uvádzame, citujeme aj štúdie. Obsah ale prešiel aj ďalšími ľuďmi, ktorí nemajú až taký odborný pohľad a snažia sa to preložiť do laickej reči.
Vo finále sa ku klientke dostane obsah, ktorý je formulovaný tak, aby tomu rozumel aj človek bez medicínskeho vzdelania. Vyhýbame sa latinským alebo úplne odborným pojmom a výsledky vysvetľujeme naozaj zrozumiteľne.
Uvádzate, že až 9 z 10 tehotných žien má nedostatok živín. Aké sú najväčšie výživové nedostatky u tehotných žien na Slovensku?
Najčastejšie sledujeme nedostatok vitamínu D, železa a kyseliny listovej. Zaujímavé je, že aj po lete, keď je dostatok slnka, majú ženy nízke hladiny vitamínu D. Tieto nedostatky môžu ovplyvniť nielen priebeh tehotenstva, ale aj zdravie dieťaťa.
Vitamín D je veľmi dôležitý pre rast plodu, aby nedošlo napríklad k tzv. rastovým reštrikciám, že bábätko bude nedostatočne rásť v brušku. Výrazný vplyv má aj na psychomotorický vývoj a na niektoré komplikácie počas tehotenstva.
Z ďalších je to vitamín A, ktorý je dôležitý pre obranyschopnosť plodu a na celý vývin zraku či kože. V neposlednom rade sú to béčkové vitamíny a hlavne kyselina listová, ktorá je dôležitá pred tehotenstvom, ale aj v jeho skorých začiatkoch. Chcem si kúpiť test →
Tehotné ženy majú často problém aj s nedostatkom železa. Prečo?
Áno, málokto si totiž uvedomuje, že čím je štádium tehotenstva vyššie, tým je spotreba železa vyššia. Je to hlavne kvôli kostiam a krvotvorbe plodu. V tehotenstve môže vzniknúť aj anémia, ktorá sa posudzuje trochu inak, ako u netehotných.
Nedostatok železa má však veľký vplyv na tehotenstvo a vývoj plodu – aby dostatočne rástol v maternici a aby nevznikali niektoré komplikácie u matky.
Prvým lekárom, ku ktorému tehotná žena ide, je gynekológ. Patrí meranie živín medzi základné vyšetrenia?
Nie, nepatrí. V klinickej praxi vyšetrovaním sledujeme krvný obraz, zrážanlivosť krvi a biochemické parametre, na základe ktorých vieme určiť možné riziká deficitu živín.
Samotné meranie hladín živín však nie je súčasťou „paušálneho balíka“. Donedávna neexistovali údaje naznačujúce, že tento problém významne ovplyvňuje aj našu slovenskú populáciu.
Naša štúdia, realizovaná v spolupráci so slovenskými vedcami, však jednoznačne ukazuje, že deficit živín je skutočným problémom slovenských tehotných žien.
Sledovanie hladín kľúčových živín nám poskytuje nový a dôležitý pohľad na zdravie tehotnej ženy a plodu. Malo by sa preto stať súčasťou monitorovania zdravotného stavu tehotných žien.
Takže potom, ako sa žena otestuje vaším testom a prídu jej výsledky, dostane aj stravovací plán. Ako tie plány vyzerajú?
My tvoríme nutričný plán na mieru pre tehotnú ženu – ide o plán, v ktorom klientka nájde interpretáciu jej výsledkov a zároveň aj rýchle a jednoduché tipy o životospráve a strave. Nájde tam aj to, ako dostať maximum z potravín a ako pracovať napríklad s kávou.
Druhá je kniha receptov na mieru – odporúčame recepty, ktoré si môže tehotná žena variť a sú bohaté na nutrienty, ktoré má buď v deficite, alebo ich v danej fáze tehotenstva potrebuje.
Tretí je suplementárny plán, v ktorom opäť odporúčame iba tie suplementy, ktoré má klientka buď v deficite, alebo ich vyslovene potrebuje. Pozri si viac →
Biznis so suplementami je dnes výnosný. Pôjdete aj týmto smerom?
My sa nechceme poziciovať ako výrobca suplementov. U nás si ich tehotná žena môže kúpiť, pretože chceme poskytovať komplexné end-to-end riešenie.
My vieme, že naše suplementy sú naozaj v tej najkvalitnejšej a najčistejšej forme, ktoré sú na trhu. Sú ideálne zostavené tak, aby z nich tehotné ženy využili maximum.
Ale môžete si ich kúpiť až po tom, čo vyjdú výsledky, a my vieme, že máte deficit, kedy vám aj my vieme odporučiť, čo užívať a v akom množstve.
Teraz sa primárne zameriavate na tehotné ženy. Aké máte plány do budúcnosti?
Momentálne sa sústredíme na tehotenstvo, ale do budúcnosti plánujeme rozšíriť naše produkty na ďalšie oblasti, ako je popôrodná starostlivosť. Veríme, že personalizovaná výživa môže zlepšiť kvalitu života mnohých ľudí.
Určite sa však chceme rozšíriť aj do krajín mimo Slovenska – už teraz tomu máme prispôsobené aj testy, ktorých návod je v niekoľkých jazykoch.
Na trhu boli zmätočné informácie o výžive tehotných žien
Odpovedá zakladateľ Mumo Health Matúš Lieskovský
Z veľkej časti prišla inšpirácia z vlastnej skúsenosti a zážitku, keď bola tehotná moja manželka. Našťastie, všetko dobre dopadlo a máme zdravú dcéru.
Ale videl som, a to som nebol primárny aktér tehotenstva, že informácií o ňom je síce na internete obrovské množstvo, ale nie sú spracované v úplne zrozumiteľnej forme a často si aj odporujú.
Bolo ťažké sa v tom zorientovať, čo vlastne tehotná žena môže a čo nie a ako môže ona podporiť priebeh tehotenstva ideálnym smerom.
Dali sme sa teda dokopy s docentom Žilkom z Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied a začali sme prvýkrát uvažovať, či je takéto niečo vôbec možné vytvoriť.
Slovenskej akadémie vied a začali sme prvýkrát uvažovať, či je takéto niečo vôbec možné vytvoriť. Rýchlo sa pridala aj pani docentka Krištúfková a pochopili sme, že výživa hrá veľmi dôležitú úlohu v tehotenstve. Pozri si viac →