Slováci z opusteného františkánskeho kláštora vybudovali miesto, ktorého návšteva ti vyrazí dych

  • Gemer historicky patril medzi tie najkrajšie a najbohatšie časti Slovenska
  • Množstvo kultúrnych pamiatok, kaštieľov a sakrálnych stavieb, ktoré nájdete takmer v každej obci, dnes pripomína zašlú slávu regiónu
Kláštor, kávičkári
Kávičkári/Rudolf Sladkovský
  • Gemer historicky patril medzi tie najkrajšie a najbohatšie časti Slovenska
  • Množstvo kultúrnych pamiatok, kaštieľov a sakrálnych stavieb, ktoré nájdete takmer v každej obci, dnes pripomína zašlú slávu regiónu

Našťastie v posledných rokoch pribúda čoraz väčšie množstvo ľudí so skvelými nápadmi a s energiou meniť veci k lepšiemu. Jednou z nich je aj partia z OZ Otvor dvor, ktorá z opusteného františkánskeho kláštora vybudovala nádherné kultúrno-kreatívne centrum KC Kláštor. Do Rožňavy aj okolia tak vyslali jasný signál, že s kultúrou a so životom v regióne to myslia vážne, píšu Kávičkári.

Takmer 300 rokov histórie

Príbeh kláštora sa začína v prvej polovici 18. storočia spolu s príchodom františkánov. Svojmu účelu slúžil až do socializmu, keď boli počas Barbarskej noci násilne vypratané mnohé mužské kláštory a mnísi deportovaní. Nakrátko tu bol zriadený domov dôchodcov a neskôr bola budova opustená.

Budovu evidovanú ako kultúrnu pamiatku následne vrátili františkánom, od ktorých ju odkúpilo ministerstvo kultúry. Kľukatá cesta sa končí v kompetencii samosprávy, ktorá vymenila budovu vhodnú na štátny archív za tento kláštor, ktorý, žiaľ, následne chátral.

Až v roku 2016 sa iniciatívy chopili rodení Rožňavčania z OZ Otvor dvor. Kláštor získali do nájmu na 20 rokov a pustili sa do náročnej rekonštrukcie, ktorej výsledkom je multifunkčný priestor KC Kláštor berúci dych.

KC Kláštor má výnimočný genius loci

Odhalené steny, neskorobaroková architektúra, vysoké klenby. Veľa zelene, dreva, umenia a starožitného nábytku. K tomu ubytovanie v historických priestoroch. Celý priestor KC Kláštora je plný života, ale zároveň tajomný so skrytými zákutiami.

Po chvíľke máte pocit, akoby sa tu zastavil čas a mnísi sú len na bohoslužbe vo vedľajšom chráme a každú chvíľu sa majú vrátiť. Tak autenticky sa podarilo celý kláštor zrevitalizovať a vytvoriť jedinečné komunitné miesto s atmosférou, ktorá vyráža dych.

fo1
zdroj: Kávičkári/Rudolf Sladkovský

Dve písmená KC Kláštor skrývajúce nekonečno možností

Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, v skratke KC Kláštor, po citlivej rekonštrukcii otvorilo svoje brány v roku 2020 a odvtedy sa teší priazni desiatok tisíc návštevníkov.

Jeden zo zakladateľov OZ Otvor dvor, Tomáš Székely, je reštaurátor, preto samotná transformácia objektu do dnešnej podoby prebehla s veľkým citom pre detail a históriu. A prečo kultúrno-kreatívne centrum?

fo2
zdroj: Kávičkári/Rudolf Sladkovský

Pretože v nádherných priestoroch s vysokými stropmi a oblúkmi sa nachádza priestor pre koncerty, divadlá, čítania, výstavy a množstvo ďalších kultúrnych aktivít. KC Kláštor poskytuje priestor pre kreatívne dielne a je domovom kníhkupectva Artforum.

Kníhkupectvo v tomto prostredí má nezameniteľnú atmosféru, ktorú treba zažiť. Okrem toho funguje ako coworkingový priestor, poskytuje netradičné ubytovanie v pôvodných mníšskych celách a je domovom kaviarne Rajský dvor.

Rajský dvor

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: Kávičkári.sk

Najnovšie videá

Trendové videá