Slováci zablokovali premávku: Máme dosť zdražovania, nikto nám nepomáha

  • Slovenské samosprávy nevedia, ako im štát pomôže pri cenách energií
  • V Starých Horách sa preto ľudia vybrali do ulíc
  • Zablokovali premávku a protestovali
Slováci v Starých Horách protestujú proti „extrémnemu zvýšeniu cien energií“
Facebook/Martin Turčan - Srdcom Bystričan
  • Slovenské samosprávy nevedia, ako im štát pomôže pri cenách energií
  • V Starých Horách sa preto ľudia vybrali do ulíc
  • Zablokovali premávku a protestovali

V obci Staré Hory, ktorá patrí do okresu Banská Bystrica, sa konalo protestné zhromaždenie. Organizátorom bol starosta obce Marián Gajdoš. Ľudí zvolal, aby vyjadrili nesúhlas s extrémnym zvýšením cien energií a dlhodobým podfinancovaním samospráv, ktoré štát nerieši.

Protest sa konal v piatok podvečer a mal pokojný priebeh. Ako pre TASR po jeho skončení Gajdoš konštatoval, protest, na ktorom sa podľa jeho odhadu zúčastnilo okolo stovky starých i mladých ľudí, prišli podporiť aj starostovia niektorých okolitých obcí a tiež z Podpoľania.

Protestujúci v čase od 17.00 do 18.00 h blokovali pri vypnutom verejnom osvetlení hlavný ťah na Donovaly, ktorý prechádza ich dedinou. Prechádzali z jednej strany cesty na druhú v 15-minútových časových intervaloch. Na protest dohliadala polícia a obecní hasiči.

Podľa Gajdoša problémy s cenami energií sa dotýkajú nielen miest a obcí, ale každého občana. Staré Hory majú po novom za elektrickú energiu platiť okolo 100-tisíc eur ročne, vlani ich vyšla približne na 27-tisíc eur. Nemajú to z čoho zaplatiť. Základné funkcie obce sú ohrozené, vypínajú už osvetlenie, obmedzili úradné hodiny na úrade, nemajú kde šetriť.

Sľúbené kompenzácie

Napriek tomu, že vláda prisľúbila kompenzácie nárastu cien energií aj samosprávam, stále nie sú známe podrobnosti. Preto chodia vysoké zálohové faktúry. Pre TASR to uviedol starosta bratislavského Ružinova a zároveň predseda regionálneho združenia bratislavských mestských častí Martin Chren. Mnohé mestá a obce majú zároveň podľa neho problémy zostaviť svoje rozpočty na tento rok.

„Najväčší problém je, a hovorím za všetkých starostov a primátorov, že vláda prisľúbila kompenzácie nárastu cien energií aj samosprávam, takisto ako občanom, ale dodnes nie sú známe žiadne podrobnosti,“ skonštatoval Chren.

Ako tvrdí, politici posledné týždne intenzívne neriešia to, aby predstavili programy kompenzácií cien energií, ale len vlastné problémy. Považuje to za nepochopiteľné. „V podstatne kašlú na problémy občanov, samospráv aj firiem, hlavne malých podnikov,“ poznamenal s tým, že všetky mestá a obce trpia výrazným nárastom cien energií či pohonných látok.

Kritizuje vládu za to, že výrazne zasiahla do rozpočtov samospráv a pre veľké množstvo z nich je takmer nemožné zostaviť rozpočet. Ako podotkol, do toho sa ešte pridávajú vysoké zálohové faktúry za energie. Napríklad pre zimný štadión v Ružinove by to mohlo znamenať o 20-tisíc eur viac.

„Ak by sa to malo potvrdiť, tak si ho nebudeme môcť dovoliť prevádzkovať a budeme ho musieť vypnúť,“ doplnil Chren.

Starosta bratislavskej Vrakune Martin Kuruc informoval, že podľa došlých predpisov za teplo na tento rok by mala mestská časť za budovu miestneho úradu platiť 170-tisíc eur, miesto 64-tisíc eur. V prípade škôl a škôlok hovorí o zvýšení zo 4-tisíc na 24-tisíc eur.

Priznáva, že pre mestskú časť bude ťažké dobre hospodáriť s verejnými financiami tak, aby ju bolo možné nielen udržať, ale aj rozvíjať.

„Mali sme od vlády očakávania, že obciam a mestám určite v takejto ťažkej dobe pomôže, ale stal sa presne opak,“ napísal na sociálnej sieti s tým, že budú musieť prehodnotiť zvyšovanie miestnych daní a poplatkov.

Zdroje: TASR, Facebook/ Martin Turčan - Srdcom Bystričan

Najnovšie videá

Trendové videá