Slováci zabúdajú v rozhorúčených autách psov. Ak vidíš, že zviera trpí, urobiť môžeš toto
- Zabudnuté deti či zvierata v rozhorúčených autách na parkoviskách nanešťastie nie sú ani v našej krajine ničím výnimočným
- Aké sú tvoje možnosti, v prípade, že si svedkom podobnej situácie?
- V niektorých prípadoch nemusí postačiť len privolanie polície
- Zabudnuté deti či zvierata v rozhorúčených autách na parkoviskách nanešťastie nie sú ani v našej krajine ničím výnimočným
- Aké sú tvoje možnosti, v prípade, že si svedkom podobnej situácie?
- V niektorých prípadoch nemusí postačiť len privolanie polície
Štúdia publikovaná v časopise Temperature porovnáva, ako sa zahrejú rôzne typy áut v horúcich dňoch, keď sú vystavené rôznym množstvám slnečného žiarenia za rôzne časové obdobie. Podľa výskumu, ktorý prebiehal na rôznych vozidlách, môže teplota v zaparkovanom aute na priamom slnku vystúpiť až na 71 stupňov Celzia. Parkovanie v tieni pritom podľa nameraných údajov príliš nepomôže. V letných teplotách vystúpia teploty vo vnútri auta na takmer 50 stupňov počas jedinej hodiny.
Čo však robiť, keď si priamym svedkom toho, ako niekto nechal vo svojom aute dieťa či zviera a vonku panuje teplotný armagedon?
Podľa Slobody zvierat, ak zvieraťu v aute hrozí pre vysoké teploty smrť a majiteľa nie je možné kontaktovať, okoloidúci človek môže na aute rozbiť okno a vyslobodiť ho. Umožňovať to má občiansky zákonník.
„Slovensko stoplo po tlaku verejnosti prepravu živých zvierat v extrémnych horúčavách.“
Podmienkou pre takýto zásah je, že následok, ktorý takto spôsobíš, nie je závažnejší ako ten, ktorý hrozil. „Teda môžeme rozbiť okno na aute len ak je zjavné, že zviera vo vnútri javí známky poškodenia alebo ohrozenia zdravia či života,“ vysvetľuje predsedníčka slobody zvierat Pavla Dugovičová pre TASR.
Rovnako je to tak aj v prípade zabudnutých detí v aute. „Ľudia, ktorí idú okolo auta, kde vidia uzamknuté dieťa, vedia veľmi ťažko posúdiť, či to dieťa sa v danom aute nachádza päť minút alebo pol hodinu. V každom prípade je z ich strany potrebné konať a nesmú sa báť, že v rámci toho spôsobia škodu. Trestný zákon pozná totiž inštitút krajnej núdze, čo znamená, že človek, ktorý dieťa takto zachráni a spôsobí pri tom škodu, nie je trestne stíhaný,“ vyjadrila sa lektorka Akadémie PZ Lucia Kurilovská pre minv.sk.
Dôležité je tiež podľa nej najprv sa pokúsiť nebezpečenstvo odvrátiť inak – napríklad ak je auto pred nákupným centrom, nechať vyhlásiť evidenčné číslo vozidla cez rozhlas.
Podobne to platí aj v prípade zvieraťa uviazaného na reťazi. „Vždy sa najprv pokúste vyhľadať majiteľa. Zvoňte, búchajte na bránu, oslovte susedov, ak je čas, volajte políciu. Ak neuspejete a je ohrozený život zvieraťa, môžete vstúpiť na pozemok, poskytnúť tieň, vodu a prvú pomoc,“ radí Dugovičová.
Čo však robiť, keď je zviera z najhoršieho von a si prvým, ktorý mu má šancu pomôcť?
„Zviera schlaďte namočením brucha, končatín a slabín. V žiadnom prípade neoblievajte celé telo studenou vodou, použite navlhčený uterák,“ dodáva. Radí tiež vyhľadať pomoc veterinárneho lekára a prípad nevhodného zaobchádzania nahlásiť polícii, príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe alebo na linku proti krutosti Slobody zvierat.
zdroj: TASR, minv.sk, sciencedaily.com