Slováci zadarmo pomáhajú pátrať po nezvestných. Teraz potrebujú tvoju pomoc oni
- Pohotovostný pátrací tím funguje na Slovensku už viac ako tri roky
- Organizácia napomáha štátnym orgánom, predovšetkým Policajnému zboru SR
- Teraz žiada o pomoc
- Pohotovostný pátrací tím funguje na Slovensku už viac ako tri roky
- Organizácia napomáha štátnym orgánom, predovšetkým Policajnému zboru SR
- Teraz žiada o pomoc
Pohotovostný pátrací tím je apolitickou organizáciou, ktorá funguje na Slovensku už viac ako tri roky. Ako informujú na svojej sociálnej sieti, ich cieľom je združovať občanov, ktorí bezodplatne na základe dobrovoľnosti a vlastného presvedčenia napomáhajú štátnym orgánom.
Svoju pomoc poskytujú primárne Policajnému zboru a zložkám Integrovaného záchranného systému (IZS). Pomáhajú pátrať po nezvestných osobách po celom Slovensku, no dnes potrebujú pomoc aj oni.
Pátracích akcií, na ktorých sa Pohotovostný pátrací tím podieľa, veru nie je málo. Niektoré majú šťastný koniec, iné žiaľ nie. Iba prednedávnom organizácia v Banskobystrickom kraji pátrala po nezvestnom v Leviciach. Muža, po ktorom pátrali, sa nájsť podarilo, avšak neskoro. Pri akcii pomáhala aj rodina nezvestného, a tak musel tím postupovať citlivejšie.
Pomocná sila
Pohotovostný pátrací tím (PPT) je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2019. Na svojej webovej stránke uvádzajú, že projekt vznikol za účelom poskytovania pomoci, najmä pri pátraní po nezvestných osobách v rámci Slovenskej republiky. V súčasnosti pôsobí toto združenie už vo všetkých ôsmich krajoch SR.
Pred dvomi rokmi sa združenie stalo súčasťou IZS, v ktorom sú vedení ako ostatná záchranná zložka. Úzko spolupracujú s políciou, dobrovoľnými hasičmi a inými organizáciami podieľajúcimi sa na pátracích akciách.
Ako sami uvádzajú, ich zámerom nie je nahradenie polície, ale pôsobia iba ako istá podporná sila v teréne. Do pátrania sa zapájajú najmä vtedy, ak je potrebné nasadiť viac ľudí, prepátrať rozsiahlejšiu oblasť či ak je dôležitá technika. Na žiadosť polície, rodín nezvestných osôb alebo iných organizácií, sú schopní vyjsť do terénu takmer kedykoľvek.
Naopak jedným z prípadov so šťastným koncom bolo pátranie po nezvestnom mladíkovi z Bratislavy. Pri akcii pomáhal Pohotovostný pátrací tím, slovenská a rakúska polícia aj s vrtuľníkom. Okolie bolo preskúmané okrem iného aj za pomoci dronov či pátracích psov. Mladíka úspešne našli vo večerných hodinách.
Avšak na to, aby dokázal Pohotovostný pátrací tím pracovať efektívne, potrebuje profesionálne aj rôzne profesionálne školenia. Iba nedávno sa podarilo ich veliteľovi potápačskej skupiny a záchranárskych prác vo výškach úspešne získať inštruktorské certifikáty, vďaka ktorým môže učiť a pracovať ako profesionál.
Malý-veľký pomocník
Na to, aby toto združenie mohlo pomáhať pri pátraní nezvestných osôb ešte efektívnejšie, spustili prostredníctvom StartLab zbierku na dron s termokamerou. Táto špičková technika im totiž dokáže umožniť vidieť osoby z vtáčej perspektívy, a to aj za úplnej tmy. Dron DJI Mavic Enterprise 2 s termokamerou si pátrací tím plánuje zabezpečiť v obchode DroneRepublic.sk, ktorý im prisľúbil aj zľavu.
Tento šikovný pomocník dokáže v správnych rukách zachrániť množstvo ľudských životov. Na jeho zakúpenie potrebuje pátrací tím celkovú sumu 5 300 eur, pričom má zatiaľ vyzbieraných 1 499 eur.
Ako ďalej združenie informuje, spomínaný dron zakúpia ihneď, ako sa im sumu podarí získať. Následne bude pomocník nepretržite k dispozícii, a to vo všetkých slovenských krajoch, kde združenie Pátrací pohotovostný tím pôsobí.
„Dron s termálnou kamerou zatiaľ nemáme v našej výbave a veľmi by sme ho potrebovali, keďže to je významný pomocník pri nočných pátracích akciách. Vieme si vďaka nemu pozrieť rozsiahlejšiu oblasť z vtáčej perspektívy. V noci sa človeka hľadá veľmi ťažko, no pomocou tohto dronu by sme vedeli zranenú, nezvestnú či stratenú osobu vypátrať v krátkom čase aj napriek sťaženým podmienkam či tme,“ vysvetlil pre Startitup zakladateľ Pohotovostného pátracieho tímu Jozef Juhoš.
Ľudia pomáhajú vo veľkom
Organizácia dostáva veľkú pomoc od bežných ľudí. Ako podotkol riaditeľ PPT Juhoš, občania rôznych slovenských obcí sa zúčastňujú tamojších pátracích akcií dobrovoľne. Obecný rozhlas oznámi, že prebieha pátracia akcia a k PPT sa pridá aj „50 až 100″ dobrovoľníkov.
Ak máš záujem stať sa súčasťou Pohotovostného pátracieho tímu, môžeš tak urobiť na vyššie uvedenej webovej stránke organizácie. Stačí, že máš 18 rokov.
„Ktokoľvek, kto má záujem pomáhať, sa môže registrovať na našej stránke patranie.org ako dobrovoľník. Máme skúsenosti s tým, že sa nám prihlási veľa ľudí, ale iba málo z nich sa aj reálne zúčastňuje akcií. Pokiaľ sa však zaregistrovaní zúčastňujú pátracích akcií v teréne častejšie, sú šikovní a použiteľní, tak majú po nejakom čase právo požiadať o členstvo a stať sa právoplatnými členmi,“ vysvetlil Juhoš.