Slováci zahviezdili vo Švajčiarsku. Z nudného panelákového bytu spravili nadčasové bývanie (FOTO)

  • Rekonštrukcia bytu v Nidau spája moderný dizajn, funkčnosť a prepojenie s prírodou
  • Originálne prvky vytvárajú praktický a vzdušný priestor
architekti (1)
BEEF ARCHITEKTI/Lenka Némethová
  • Rekonštrukcia bytu v Nidau spája moderný dizajn, funkčnosť a prepojenie s prírodou
  • Originálne prvky vytvárajú praktický a vzdušný priestor

V tichom švajčiarskom mestečku Nidau, ležiacom pri brehu rieky Zihl, sa nachádza moderný byt, ktorý prešiel citlivou rekonštrukciou.

Projekt, navrhnutý pre mladú rodinu, sa zameriava na prepojenie estetiky a funkčnosti s dôrazom na vzdušnosť a svetelnosť priestoru. Tento byt v panelákovej stavbe ukazuje, ako sa dá modernizovať starší bytový priestor tak, aby zohľadňoval nielen potreby obyvateľov, ale aj krásu prírody okolo.

Rekonštrukcia sa opiera o pôvodné rozdelenie priestoru, čo znamená, že byt si zachoval svoje tradičné pôdorysné črty. Napriek tomu však architektúra využíva moderné prvky, ktoré prinášajú nový rozmer do starého pôdorysu. Takýmto spôsobom vzniká harmónia medzi zachovaním pôvodného a pridaním nových inovatívnych prvkov.

Tri zóny, tri charakteristiky

Jedným z najvýraznejších aspektov dizajnu tohto bytu je rozdelenie priestoru do troch jasne definovaných zón, ktoré sú však navzájom prepojené. Každá zóna dostáva svoj vlastný charakter a funkciu.

Kľúčovým momentom je využitie stolárskych prvkov, ktoré nie sú len estetickým doplnkom, ale aj praktickým riešením.

Jedným z najzaujímavejších prvkov je unikátny otvor v tvare písmena „O“, ktorý prepája vstupnú chodbu a dennú časť. Tento dizajnový detail nielen opticky zväčšuje priestor, ale zároveň slúži ako multifunkčný prvok – je to nielen dekoračný prvok, ale aj súčasť nábytku v predsieni a jedálenského stola.

Byt Nidau: Moderný skvost s výhľadom na rieku

Ďalším zaujímavým prvkom je hranatý portál, ktorý spája dennú a nočnú časť bytu. Tento portál nie je len architektonickým prvkom, ale aj spôsobom, ako oddeliť dve hlavné zóny bytu, pričom zanecháva pocit otvorenosti a plynulosti medzi nimi.

Prítomnosť umývadla umiestneného mimo kúpeľne je ďalšou inovátorskou myšlienkou, ktorá dodáva interiéru moderný, ale zároveň trochu nekonvenčný ráz.

Prepojenie s prírodou

Jedným z najväčších benefitov tohto bytu je jeho bezprostredné prepojenie s prírodou. Vďaka veľkým preskleným plochám v kuchyni a obývacej izbe sa interiér prirodzene prepája s vonkajším priestorom.

Terasa s výhľadom na rieku Zihl je nielen miestom na relax, ale aj ďalšou zónou, ktorá prináša svetlo a vzdušnosť do každodenného života.

Vďaka týmto preskleným plochám je byt počas celého dňa presvetlený prirodzeným svetlom, ktoré zvyšuje pocit otvorenosti a spája vnútorný a vonkajší svet.

Kuchyňa ako centrum rodinného života

Kuchyňa v tomto byte zohráva dôležitú úlohu – nie je len praktickým miestom na prípravu jedál, ale aj centrom, kde sa stretávajú členovia rodiny. Centrálny kuchynský ostrovček sa stáva nielen pracovnou plochou, ale aj miestom, kde sa rodina stretáva.

Tento kuchynský ostrovček zároveň slúži ako prirodzený bod orientácie v priestore. K tomu prispieva aj „čierna kuchyňa“ – skrytý priestor, kde sú ukryté praktické domáce potreby.

Tento elegantný, minimalistický prístup k dizajnu udržiava čistotu priestoru a zachováva jeho estetiku bez toho, aby bol narušený každodennými potrebami.

Výber materiálov a farieb

Pri výbere materiálov sa architekti zamerali na kvalitné prírodné materiály, ktoré prispievajú k vytvoreniu harmonického a teplého prostredia. Podlahy sú vyrobené z masívneho prírodného dreva, ktoré dodáva priestoru prirodzenú textúru a teplo.

Na obkladoch a v kuchyni sa používa MDF dosky, ktoré sú praktické a zároveň dizajnové. Pódiá a nábytok sú vyrobené z prírodnej dubovej dyhy, ktorá dodáva interiéru elegantný, no zároveň prírodný nádych.

Veľkú pozornosť si zaslúži aj výber farieb, ktoré sú starostlivo zvolené na podporu atmosféry pokoja a pohody. Neutrálne tóny, ako béžová a svetlo sivá, v kombinácii s jemnými akcentmi pastelovej zelenej a staroružovej vytvárajú priestor, ktorý je zároveň moderný a príjemný na bývanie.

Tento dizajn sa preplieta naprieč celým bytom a vytvára tak vizuálnu kontinuitu, ktorá je podčiarknutá drobnými detailami, ako sú úchytky v tvare písmena „X“ či horizontálne línie rôznych náterov v jednotlivých miestnostiach.

Architektonický ateliér BEEF

Autormi tohto zaujímavého projektu sú architekti z ateliéru BEEF, ktorý založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík. Ateliér, ktorý vznikol krátko po ukončení štúdií na STU Bratislava, TU Wien a ETH Zürich, sa od začiatku špecializuje na bývanie a architektúru interiérov.

Ich portfólio zahŕňa realizácie v rôznych krajinách, od Slovenska a Česka až po Švajčiarsko, Španielsko či Spojené arabské emiráty.

Medzi najznámejšie projekty ateliéru patrí interiér penthouse na Dlhých Dieloch, rodinný dom s patiom vo Vrakuni či vila Casa Fly na Malorke. Ich práca sa vyznačuje nielen vysokým zmyslom pre detail, ale aj schopnosťou prispôsobiť dizajn aktuálnym potrebám a prostrediu.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroj: BEEF ARCHITEKTI

Najnovšie videá

Trendové videá