Slováci žijú od výplaty do výplaty, dôvod je pritom celkom jasný. Kľúč k zmene máme na dosah

  • Slovákom chýba finančná gramotnosť
  • Oproti ostatným štátom Európy Slováci nie sú schopní správne si zadeľovať financie
  • Chatbot radí, ako sa stať finančne gramotným
muž, Bratislava, tržnica
Ilustračný obrázok Freepik, TASR/Michal Svítok
  • Slovákom chýba finančná gramotnosť
  • Oproti ostatným štátom Európy Slováci nie sú schopní správne si zadeľovať financie
  • Chatbot radí, ako sa stať finančne gramotným

Slováci sú vo finančnej gramotnosti stredne zdatní a v Európe sú v tomto kontexte na chvoste, informuje TASR. Slovensko podľa prieskumu Európskej centrálnej banky dosiahlo 13,3 bodu z 21. Uviedla to Ľubomíra Mardiaková zo spoločnosti Across Private Investments. Najnižšie skóre mali Rumunsko, Bulharsko a Cyprus s menej než desiatimi bodmi.

Najvyššie hodnotenie dosiahli Dánsko, Švédsko a Fínsko s viac ako 17 bodmi,“ uviedla Mardiaková. Doplnila, že podľa prieskumu Národnej banky Slovenska dosiahli Slováci od 18 do 79 rokov v teste finančnej gramotnosti priemerne 66 bodov zo 100.

Krajiny s vysokou úrovňou finančnej gramotnosti zvyčajne zahrnujú finančnú výchovu do školských osnov a ponúkajú bezplatné alebo nízkonákladové kurzy pre verejnosť. Okrem toho tieto štáty zvyšujú povedomie o finančnej gramotnosti prostredníctvom médií a rôznych a kampaní,“ konštatuje manažér portfólia spoločnosti Dominik Hapl.

Dánsko napríklad zaviedlo celoštátny program finančnej gramotnosti pre deti a mladých, ktorý sa vyučuje od materskej po stredné školy.

Slováci žijú od výplaty k výplate

Slováci sú síce v porovnaní s ostatnými krajinami Európy na chvoste, pokiaľ ide o finančnú gramotnosť, nie je však pravda, že Slováci sú všeobecne finančne negramotní. Avšak môže to byť pravda pre niektorých jednotlivcov, ktorí nemali príležitosť získať základné finančné vzdelanie alebo nemajú dostatočnú motiváciu a záujem o to, aby sa o finančných záležitostiach dozvedeli viac.

Niektoré z možných faktorov, ktoré môžu prispieť k nedostatočnej finančnej gramotnosti u niektorých Slovákov, sú – nízka úroveň finančného vzdelania v školách a iných výchovných zariadeniach, nedostatok príležitostí pre získanie skúseností s riadením financií, napr. pre mladých ľudí alebo pre ľudí s nízkymi príjmami, kultúra nedostatku informácií a nedôvery v niektorých oblastiach finančného sektora.

Veľkú úlohu v slabých finančných schopnostiach zohráva aj vplyv nízkych príjmov a zvyčajne vyšších nákladov na život, ktoré môžu brániť ľuďom v investovaní a budovaní finančnej stability, ako aj nedostatok motivácie a záujmu o finančné záležitosti.

Nepomáha tomu ani súčasná ekonomická situácia. Na Slovensku z dôvodu vysokej inflácie stúpa počet ľudí, ktorí žijú od výplaty k výplate, sú to približne dve pätiny obyvateľstva, uvádza Trend. Okrem toho si takmer deväť z desiatich Slovákov zároveň myslí, že hospodárska situácia v krajine sa za posledný rok zhoršila, píše Forbes.

Finančná gramotnosť však nie je žiadna novinka a Slováci ju preto môžu jednoducho zlepšiť. Na jednotlivé kroky sme sa opýtali jazykového modelu AI ChatGPT. 

10 tipov, ako si môžeš zlepšiť finančnú gramotnosť

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Trend, Forbes, AI

Najnovšie videá

Trendové videá