Slováci žijú v „beta zóne“: Novodobý fenomén ťa od šťastia drží kilometre ďaleko. Takto zmeníš život za 1 týždeň
- Fenomén zotrvačnosti rozhodnutí ovplyvňuje naše každodenné životy
- Mentálnemu javu podlieha každý človek
- Z kolotoču chýb či šedého života sa dá vyjsť
- Fenomén zotrvačnosti rozhodnutí ovplyvňuje naše každodenné životy
- Mentálnemu javu podlieha každý človek
- Z kolotoču chýb či šedého života sa dá vyjsť
Rozhodovanie je každodennou súčasťou nášho života. Od chvíle, keď ráno otvoríme oči, do momentu, keď zaspíme, každý náš krok, každá naša činnosť stojí na rozhodnutiach. V mnohých veciach sa však rozhodujeme už automaticky, naučene. Napríklad len málokto premýšľa dlho nad tým, či si dá ráno kávu alebo čaj, ovsenú kašu či pečivo.
Tieto opakujúce sa rozhodnutia nám dokážu uľahčiť život. Ušetria nám totiž čas a taktiež mentálnu silu, ktorú vieme využiť inde. Mnohí však robíme tie isté rozhodnutia aj v oveľa závažnejších veciach, ako je ranný rituál. Ak sa v závažných veciach zakaždým rozhodujeme pre to isté, môže to byť v skutočnosti zničujúce.
Opakujúce sa rozhodnutia sú novodobým fenoménom. Ich úlohou bolo uľahčiť nám život, v skutočnosti nám môžu len priťažiť. Tento fenomén nazývame rozhodovacou zotrvačnosťou (z angl. decision inertia). Jeho podstatou je, že sa človek neustále rozhoduje rovnako, čo vo výsledku spôsobí, že žije život plný rozhodnutí, ktoré mu už neslúžia alebo ho robia nešťastným. Takto sa človek postupom času dostane do takzvanej Beta zóny.
Život v beta zóne
Beta zóna je pojem, o ktorom diskutovali autori psychologickej publikácie Daniel Gilbert a spoluautori v roku 2004. Beta zónu je najjednoduchšie vysvetliť na princípe bicykla a chôdze. Chôdzou sa dostaneš do ľubovoľného miesta v okruhu 1,5 kilometra od tvojho domova. Ale všade ďalej, ako 1,5 kilometra si zoberieš bicykel.
Keďže je bicykel rýchlejší, bude ti trvať dlhšie, kým sa dostaneš do destinácie, ktorú máš od seba len 1,5 kilometra a ideš teda pešo, ako do destinácie, ktorá je ďalej ako 1,5 kilometra, lebo tam odbicykluješ, vysvetľuje Psychology Today. Vo výsledku existujú bližšie destinácie, ktorých dosiahnutie trvá dlhšie ako tých vzdialenejších. A práve toto je „beta zóna“.
Profesor Carlos Alós-Ferrer vysvetľuje, že v živote to môže byť podobné. Predpokladajme, že si uviazol v priemernej, ale znesiteľnej práci. Plat nie je dobrý a necítiš sa motivovaný, ale v skutočnosti na tejto práci nie je nič zlé. Zotrvačnosťou rozhodnutia pri tejto práci pravdepodobne zostaneš.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je to rozhodovacia zotrvačnosť?
- Prečo môže byť zotrvanie v beta zóne nebezpečné?
- Aké experimenty potvrdili existenciu rozhodovacej zotrvačnosti?
- Ako začať meniť svoje rozhodnutia?
- Aké sú hlavné dôvody opakovania rovnakých chýb?
- Ako ukončiť tento kolotoč?
- Prečo si z rozhodovania unavený a ako tomu predísť?
- Prečo je dôležité plánovať si „vypínáka“?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti