Slováci zo zahraničia mali vo svojej voľbe jasno. Najviac prevládla táto strana
- Zahraniční Slováci využili svoje právo zúčastniť sa na predčasných parlamentných voľbách
- Hnutie Progresívne Slovensko u nich bezprostredne dominovalo
- Zahraniční Slováci využili svoje právo zúčastniť sa na predčasných parlamentných voľbách
- Hnutie Progresívne Slovensko u nich bezprostredne dominovalo
Zahraniční Slováci v tohtoročných predčasných parlamentných voľbách taktiež vyjadrili svoj postoj k politickému dianiu v ich rodnej krajine. Podľa aktuálnych výsledkov sčítania hlasov by do parlamentu suverénne poslali iba tri politické strany.
Spomedzi danej skupiny voličov najvýraznejšie prevládalo hnutie Progresívne Slovensko. Nasledovali strany SaS a SMER-SD. Vo včerajších voľbách kandidovalo 24 politických strán a jedna koalícia.
Podľa dát webového sídla Štatistického úradu Slovenskej republiky získalo hnutie Progresívne Slovensko u Slovákov žijúcich v zahraničí až 61,7 percenta hlasov. Nasledovala SaS s 10,8 percentami a na treťom mieste skončil SMER-SD s výsledkom 6,1 percenta.
Do parlamentu by sa však podľa ich voľby nedostali OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí (3,81 percenta hlasov), SNS (3,79 percenta hlasujúcich), KDH (výsledok predstavoval 3,31 percenta voličov) a tiež Hlas-SD (2,46 percenta voličov).
Rovnako ako v celkových celoštátnych výsledkoch, dokonca aj v prípade voličov zo zahraničia by bol parlament bez strán Republika, Sme rodina a Demokrati.
Republike svoj hlas odovzdalo 3,2 percenta zahraničných Slovákov, Sme rodina iba 0,55 percenta. Demokrati získali 2,5 percenta. Zo zahraničia celkovo volilo 58-tisíc hlasujúcich.
Ako sme aj nedávno informovali, v tohtoročných voľbách zo zahraničia odhlasovalo poštou 58 779 voličov. Ide vôbec o najvyšší počet voličov od roku 2006, keď mohli slovenskí občania prvýkrát hlasovať poštou vo voľbách do Národnej rady SR.
Zahraniční Slováci verili v inú budúcnosť
„Návratnú obálku vrátilo 80,5 percenta zaregistrovaných voličov zo 104 štátov,“ uviedol rezort. Najviac návratných obálok prišlo ministerstvu vnútra z Českej republiky, konkrétne ich bolo 23 486. Nasleduje Spojené kráľovstvo s 6 238 a Nemecko s 5 546 obálkami. V prvej desiatke sú ďalej Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, USA, Írsko, Belgicko a Francúzsko.
Aby sa však ich hlas považoval za platný, na Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ho museli doručiť do piatka 29. septembra do dvanástej hodiny dopoludnia.
Obálky zahraničných Slovákov s hlasovacími lístkami postupne uschovávali v zapečatených schránkach.
Hlasy napokon spracovalo 18 osobitných okrskových volebných komisií. Tie tvorili zástupcovia kandidujúcich politických subjektov. Samotné sčítavanie odštartovalo v sobotu podvečer od osemnástej hodiny.
Aktuálne je sčítaných 99,98 percent hlasov. Zvíťazila strana SMER-SD (22,94 percenta hlasov), za ním skončilo Progresívne Slovensko (17,96 percenta hlasov) a tretí bol Hlas-SD (14,70 percenta hlasov).
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Tesne pred bránami parlamentu ostala Republika so ziskom 4,8 percenta a Aliancia so 4,46 percenta. Pod tromi percentami hlasov sú Demokrati (2,92) a Sme rodina (2,25). Podľa dostupných údajov dosiahla volebná účasť Slovákov 68,51 %.
K výsledkom predčasných parlamentných volieb sa už vyjadril aj samotný líder hnutia Progresívne Slovensko, Michal Šimečka. Na nedeľnej tlačovej konferencii vyhlásil, že chce urobiť všetko pre to, aby vládu nezostavoval Smer-SD, hoci jeho víťazstvo v parlamentných voľbách rešpektuje.
Podľa neho existujú dve možné koalície, jedna vedená Smerom-SD, druhá by pozostávala z PS a ďalších partnerov. Rozhodujúce podľa Šimečku bude, ako sa k výsledkom postaví Hlas-SD. Myslí si, že Hlas-SD stojí pred civilizačnou voľbou.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Štatistický úrad Slovenskej republiky, Archív Startitup, Archív Startitup, Archív Startitup, YouTube/Startitup