Slovák Andrej Fogelton vytvoril softvér, ktorý rieši očné problémy dnešnej populácie

  • Suché, začervenané či unavené oči sú problémom, ktorý dnes trápi až 20 percent populácie Európy, Severnej Ameriky a Ázie. Denne totiž strávime enormne veľké množstvo času pozeraním do monitora. Mladý Slovák prišiel s nástrojom, ktorý tento problém pomáha riešiť.
collagewed
archív Andreja Fogeltona, unsplash.com
  • Suché, začervenané či unavené oči sú problémom, ktorý dnes trápi až 20 percent populácie Európy, Severnej Ameriky a Ázie. Denne totiž strávime enormne veľké množstvo času pozeraním do monitora. Mladý Slovák prišiel s nástrojom, ktorý tento problém pomáha riešiť.

Andrej Fogel je doktorandom na STU a zaoberá sa oblasťou „computer vision“, teda počítačovým videním. Už od začiatku svojho vysokoškolského štúdia trpel syndrómom suchého oka, ktorý mu znepríjemňoval každodenný život. Začal pátrať po príčine problému a zistil, že jeho hlavnou príčinou je nízka frekvencia žmurkania. Jednoducho povedané – ľudia kvôli sústredeniu a zvýšenému jasu obrazovky počítača, ktoré nám ťahá oči, žmurkajú až o polovicu menej ako by mali. To môže spôsobiť začervenanie, vysychanie, svrbenie či bolesť očí, dokonca aj rozmazané videnie.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

Šikovný Slovák sa rozhodol, že nájde riešenie problému s využitím svojich IT schopností. Téma žmurkania zaujala Andreja už pri písaní jeho magisterskej práce a dôkladne sa jej potom venoval vo svojej dizertačnej práci. Jej súčasťou bol aj technologický vývoj softvéra, ktorý dokáže detekovať žmurkanie. Po pár nezdaroch sa mu v spolupráci s viacerými študentmi konečne podarilo vytvoriť dokonalý algoritmus detekcie žmurkania, ktorý vraj patrí medzi najlepšie na svete.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: archív Andreja Fogeltona

Na tomto algoritme je dnes založený unikátny softvér Eyeblink, ktorý pomáha ľuďom pracujúcim za počítačom vyriešiť ich očné problémy. Ako Andrej povedal pre forbes.sk, vďaka navštevovaniu rôznych startupových eventov v ňom skrsol nápad komercionalizovať svoje riešenie a sprístupniť ho pre všetkých, ktorí s podobnými ťažkosťami bojujú. Ako to celé funguje? Eyeblink za pomoci webkamery meria frekvenciu žmurkania a pripomína ľuďom, že by mali žmurkať častejšie. Automaticky tiež kontroluje jas obrazovky počítača a dokonca umožňuje tréning správneho žmurkania.

Softvér si môžeš do svojho počítača stiahnuť zdarma vo free verzii, za plnú licenciu však zaplatíš 12 eur na rok, v prípade komerčného použitia 20 eur za rok. Podľa informácií forbes.sk sa doteraz Andrejovi podarilo predať len približne 100 verzií, no verí, že toto číslo bude rýchlo rásť a jeho výtvor pomôže mnohým ľuďom, ktorí svoj problém často neriešia vôbec alebo sa uspokoja s chabými odporúčaniami lekárnikov používať umelé očné slzy, ktoré problém často len predlžujú.

Na svojom webe blinkingmatters.com Andrej informuje o téme žmurkania a syndróme suchého oka, ako aj o spôsoboch, ako si pomôcť. Okrem pravidelného používania Eyeblink a žmurkania pomáha aj masáž očných viečok, vysadenie očných kvapiek, oplachovanie očí studenou vodou a najmä pravidelné prestávky od počítača spojené so zaostrovaním na vzdialenejšie predmety. Práve tie nám pomôžu udržať si zdravie očí. Andrej odporúča pravidlo 20/20/20, ktoré znie: Po 20 minútach práce na počítači sa pozrieť na objekt vzdialený 20 stôp (asi 6 metrov) na dobu 20 sekúnd.

Je skvelé, keď technológie skutočne pomáhajú. :)

Najnovšie videá

Trendové videá